W listopadzie będziemy mogli podziwiać na nocnym niebie trzy roje meteorów. Jednak najciekawsze wydarzenie astronomiczne tego miesiąca - częściowe zaćmienie Księżyca - wystąpi pod jego koniec.
Listopadowe roje meteorów sprawią, że będziemy mieli więcej okazji, aby dostrzec na niebie spadające gwiazdy, a nawet jasne kule ognia. Przez cały miesiąc zbiór gwiazd znany jako gromada Plejady, znajdująca się w gwiazdozbiorze Byka, będzie widoczna na wschodnim niebie krótko po zapadnięciu zmroku. Inne jej nazwy to: Baby, Kurczęta, Kokoszki czy Siedem Sióstr.
Rój Taurydów
W pierwszym tygodniu listopada będziemy mogli podziwiać na niebie rój meteorów o nazwie Południowe Taurydy. Tydzień później swojej maksimum będzie miał kolejny rój - Północne Taurydy.
Kiedy oba te roje są aktywne jednocześnie, pod koniec października i na początku listopada, można zaobserwować znaczny wzrost aktywności bolidów - wyjaśniło Amerykańskie Towarzystwo Meteorowe (AMS)
Jak w przypadku wielu rojów, niektóre z nich zaczynają się pojawiać tuż po zapadnięciu zmroku, ale najlepszy czas na oglądanie Taurydów będzie po północy. Obserwatorzy nie muszą patrzeć w konkretnym kierunku, gdyż meteory i bolidy mogą rozbłysnąć w dowolnym miejscu na niebie.
Leonidy, najszybszy znany rój meteorów
Między 17 a 18 listopada pojawi się trzeci rój meteorów - Leonidy. Swój szczyt osiągną w nocy ze środy na czwartek (17/18.11). Jest to najszybszy znany rój meteorów, bowiem prędkość meteoroidów w ziemskiej atmosferze dochodzi do 72 kilometrów na sekundę.
- Najbardziej znane roje Leonidów wystąpiły w latach 1833, 1866, 1966, 1999 i 2001 - wspominali eksperci z AMS. - Podczas takich zjawisk pojawiało się od tysiąca do nawet 100 tysięcy meteorów na godzinę, tworząc jedne z najbardziej hipnotyzujących pokazów w historii - dodali. Niestety, taka "eksplozja" nie jest przewidywana w tym roku, pojawi się od 10 do 15 meteorów na godzinę.
Częściowe zaćmienie Księżyca
Trzeci tydzień listopada zakończy się jednym z najważniejszych wydarzeń astronomicznych w 2021 roku. W piątek 19 listopada czeka nas częściowe zaćmienie Księżyca. Podczas nadchodzącego zjawiska tylko trzy procent tarczy Srebrnego Globu znajdzie się poza obszarem stożka cienia całkowitego, ale jednocześnie na obszarze stożka półcienia. To sprawi, że będzie ono imponujące.
Zjawisko będzie można zobaczyć m.in. w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej czy Australii. W Polsce nie będzie jednak całkowicie widoczne. Na obszarze zachodniej i środowej części naszego kraju zobaczyć będzie można jedynie początek zaćmienia półcieniowego.
Listopadowe, częściowe zaćmienie Księżyca będzie zapowiedzią tego, co ma nastąpić w 2022 roku - mowa o całkowitym zaćmieniu Księżyca.
Źródło: AccuWeather
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock | zdjęcie ilustracyjne