Nasza planeta straciła 28 bilionów ton lodu w 23 lata

[object Object]
Ten rok także może być gorącytvn24
wideo 2/22

W ciągu 23 lat Ziemia straciła zatrważającą ilość lodu. To, co zniknęło z powierzchni Błękitnej Planety, przykryłoby Wielką Brytanię 100-metrową warstwą - zaznaczają naukowcy z Wielkiej Brytanii.

Brytyjscy naukowcy z uniwersytetów w Leeds i Edynburgu oraz University College London przeanalizowali zdjęcia satelitarne biegunów, gór i lodowców Ziemi, by zmierzyć, ile lodu straciła nasza planeta przez zmiany klimatu spowodowane efektem cieplarnianym. Udało się im ustalić, że od 1994 do 2017 roku z Ziemi "zniknęło" 28 bilionów (28 000 000 000 000) ton lodu.

28 bilionów

- W tym kontekście każdy centymetr wzrostu poziomu morza oznacza, że około miliona ludzi zostanie wysiedlonych z nisko położonych terenów - powiedział w rozmowie z brytyjskim "Guardianem" profesor Andy Shepherd, dyrektor Centrum Obserwacji i Modelowania Polarnego przy Uniwersytecie w Leeds.

Naukowcy ostrzegają również, że topnienie lodu w takich ilościach poważnie ogranicza zdolność planety do odbijania promieniowania słonecznego z powrotem w przestrzeń kosmiczną. Biały lód znika, a odsłonięte ciemne wody morza lub gleba pochłaniają coraz więcej ciepła. To jeszcze bardziej napędza ocieplenie się planety.

Ponadto zimna woda wylewająca się z topniejących lodowców i pokrywy lodowej powoduje poważne zakłócenia dla zdrowia biologicznego wód Arktyki i Antarktydy, podczas gdy utrata lodowców w łańcuchach górskich grozi pozbawieniem dostępu do słodkiej wody, na których polegają tamtejsi mieszkańcy.

"To jest po prostu oszałamiające"

- W przeszłości naukowcy badali poszczególne obszary, takie jak Antarktyka czy Grenlandia, czyli tam, gdzie lód topnieje. Ale my po raz pierwszy przyjrzeliśmy się całemu lodowi, który znika z naszej planety. To, co odkryliśmy, nas zszokowało - przekazał Shepherd.

Grupa naukowców przeanalizowała dane satelitarne lodowców z lat 1994-2017 w Ameryce Południowej, Azji, Kanadzie i innych regionach świata. Zbadała też lód morski w Arktyce i na Antarktydzie, pokrywy lodowe pokrywające Antarktydę i Grenlandię oraz lodowce szelfowe wchodzące z Antarktydy do morza.

Wniosek specjalistów jest taki, że w ciągu ostatnich trzech dziesięcioleci wszystkie regiony świata doświadczyły "niszczącego" zmniejszenia pokrywy lodowej. Co więcej, straty te nadal trwają.

- 28 bilionów ton lodu pokryłoby Wielką Brytanię taflą zamrożonej wody o grubości 100 metrów - podkreślił członek grupy badaczy Tom Slater z Uniwersytetu w Leeds. - To jest po prostu oszałamiające - dodał.

Globalny ranking klimatycznego ryzyka (Małgorzata Latos/PAP)Małgorzata Latos/PAP

"Nie może być żadnych wątpliwości"

Jaka może być przyczyna tych przeogromnych strat? Badacze wskazują na zmiany klimatu.

"Nie może być żadnych wątpliwości, że ogromna większość strat lodu na Ziemi wywołana jest bezpośrednio przez ocieplenie klimatu" - napisali naukowcy w artykule przeglądowym opublikowanym na łamach periodyku "Cryosphere Discussions".

"Średnio temperatura powierzchni planety wzrosła o 0,85 stopnia Celsjusza od 1880 roku" - twierdzą badacze. W rezultacie wzrosła zarówno temperatura morza, jak i atmosfery, a wynikające z tego "podwójne uderzenie" spowodowało katastrofalną stratę lodu odkrytą przez grupę naukowców.

W przypadku topniejącej pokrywy lodowej na Antarktydzie, głównym czynnikiem napędzającym proces były rosnące wartości temperatury wód. Przyczyną zanikania lodowców śródlądowych, takich jak te w Himalajach, były zaś wzrost temperatury atmosfery. Na Grenlandii utrata lodu była spowodowana połączeniem wzrastających wartości temperatur morskich i atmosferycznych. Zespół podkreślił jednak, że nie cały lód utracony w analizowanym okresie spowodowałby podniesienie poziomu mórz.

- W sumie 54 procent utraconego lodu pochodziło z lodu morskiego i lodowców szelfowych. Te już pływające w wodzie oraz ich topnienie nie przyczyniłoby się do podniesienia poziomu mórz. Pozostałe 46 procent wody pochodziło z lodowców na ziemi i przyczyniłoby się do podniesienia poziomu mórz - powiedziała Isobel Lawrence, badaczka z Uniwersytetu w Leeds.

2020 może być najgorętszym rokiem. Zobacz rozmowę z doktor Joanną Remiszewską-Michalak:

Cała rozmowa z doktor Joanną Remiszewską-Michalak
Cała rozmowa z doktor Joanną Remiszewską-Michalaktvn24

Kolejne wzrosty wartości?

Wyniki grupy brytyjskich specjalistów zostały opublikowane 30 lat po wydaniu pierwszego raportu przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC). Stwierdzono w nim w sposób wyraźny, że zmiany klimatu są realne i wywołane rosnącą emisją gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych.

Pomimo ostrzeżeń naukowców emisje te rosły w miarę wzrostu temperatury na świecie. W ubiegłym tygodniu brytyjska służba meteorologiczna Met Office opublikowała dane, z których wynika, że pomiędzy dekadami 1980-1989 a 1990-1999 nastąpił globalny wzrost temperatury o 0,14 st. C. Później, z każdą kolejną dekadą, odnotowywano wzrost na poziomie 0,2 st. C. Oczekuje się, że wartości te nadal będą rosły, prawdopodobnie o około 0,3 st. C na dekadę, ponieważ emisje dwutlenku węgla będą również wzrastać.

Zmiany klimatyczne na świecie (Małgorzata Latos/PAP)Małgorzata Latos/PAP

Autor: dd/map / Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nadchodzące dni przyniosą wytchnienie od upałów. Przez kraj przejdzie chłodny front atmosferyczny, który sprawi, że miejscami temperatura będzie o 10 stopni niższa. Gorąco szybko do nas wróci.

Pogoda z piekła rodem. Ochłodzenie potrwa tylko chwilę

Pogoda z piekła rodem. Ochłodzenie potrwa tylko chwilę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie, greckiej wyspie chętnie odwiedzanej przez Polaków, szaleje pożar. Zdjęcia unoszącego się w pobliżu hotelu dymu otrzymaliśmy na Kontakt24.

Pożar na Krecie. "Zostaliśmy natychmiast ewakuowani"

Pożar na Krecie. "Zostaliśmy natychmiast ewakuowani"

Źródło:
Kontakt24, ekriti.gr, documentonews.gr

Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przebywa na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, podzielił się w mediach społecznościowych kolejnymi zdjęciami. Pokazał na nich, gdzie śpi na ISS.

Tak wygląda "sypialnia" na ISS. Polak podzielił się kolejnymi zdjęciami

Tak wygląda "sypialnia" na ISS. Polak podzielił się kolejnymi zdjęciami

Źródło:
X, tvnmeteo.pl

Fala upałów ogarnęła Polskę. W środę temperatura w wielu regionach kraju przekroczyła 30 stopni Celsjusza. Najgoręcej było na zachodzie - tam termometry pokazały aż 36 st. C.

36 stopni. Gdzie w środę było najgoręcej

36 stopni. Gdzie w środę było najgoręcej

Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 3.07. W nocy termometry pokażą miejscami ponad 20 stopni Celsjusza. Dzień przyniesie słońce i gorąc, ale i przelotne opady deszczu oraz burze.

Pogoda na jutro - czwartek 3.07. Noc będzie miejscami tropikalna, w dzień aż 36 stopni

Pogoda na jutro - czwartek 3.07. Noc będzie miejscami tropikalna, w dzień aż 36 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dwóch mężczyzn w wieku 75 i 60 lat zmarło nagle w środę we Włoszech. Ich śmierć wiąże się z upałami panującymi na Półwyspie Apenińskim od kilku dni.

Dwie osoby zmarły na plażach Sardynii

Dwie osoby zmarły na plażach Sardynii

Źródło:
PAP, Il Messaggero

We wtorek na stan Nowa Południowa Walia w Australii natarła potężna bomba niżowa. W nocy i rano w środę żywioł pozbawił prądu dziesiątki tysięcy domów oraz wywołał powodzie. Władze apelują do mieszkańców o pozostanie w domu.

Bomba niżowa się "rozgościła". Setki domów pod wodą

Bomba niżowa się "rozgościła". Setki domów pod wodą

Źródło:
Reuters, The Independent, Guardian, news.com.au

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałem. W całej Polsce obowiązują pomarańczowe i żółte alarmy. Miejscami temperatura maksymalna może wynieść nawet 36 stopni Celsjusza.

Alarmy przed upałem w całej Polsce. Gdzie będzie najgorzej

Alarmy przed upałem w całej Polsce. Gdzie będzie najgorzej

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Znaczna część Europy zmaga się z ekstremalnym upałem. Podczas gdy w Portugalii temperatura przekracza 46 stopni Celsjusza, termometry w Moskwie pokazują zaledwie kilkanaście stopni. O obecnej sytuacji na Starym Kontynencie opowiadał w programie "Wstajesz i wiesz" synoptyk i prezenter pogody Tomasz Wasilewski.

Szaleńczy upał w Europie, ale nie w Moskwie

Szaleńczy upał w Europie, ale nie w Moskwie

Źródło:
TVN24

W podparyskim Wersalu zmarła 10-letnia dziewczynka z USA, która zwiedziała tamtejszy pałac z rodzicami i skarżyła się na upał. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wyjaśnienia przyczyny śmierci.

10-letnia dziewczynka zmarła w Wersalu

10-letnia dziewczynka zmarła w Wersalu

Źródło:
PAP

W Hiszpanii dwulatek zmarł po tym, jak został zostawiony przez ojca w samochodzie. Według służb prawdopodobną przyczyną śmierci dziecka był udar cieplny. Chłopiec przez kilka godzin przebywał w skrajnie niebezpiecznych warunkach.

Nie żyje dwulatek zostawiony w nagrzanym samochodzie

Nie żyje dwulatek zostawiony w nagrzanym samochodzie

Źródło:
Enex, Diari De Tarragona, RTVE

W Argentynie panuje teraz zima, ale mieszkańcy Buenos Aires, stolicy kraju, nie są przyzwyczajeni do temperatur poniżej zera. Tymczasem we wtorek termometry w mieście pokazały lekko ujemne wartości.

Mróz w Argentynie. "Założyłem na siebie wszystko, co mam"

Mróz w Argentynie. "Założyłem na siebie wszystko, co mam"

Źródło:
Reuters

W 2025 roku badacze z Uniwersytetu w Manchesterze przyjrzeli się temu, jaka przyszłość czeka grzyby z rodzaju Aspergillus. Chociaż łacińska nazwa może nam niewiele mówić, każdy z nas się z nimi zetknął. Charakterystyczny puchaty nalot na przeterminowanym chlebie mógł być efektem działalności właśnie tych organizmów. Gatunków pleśni jest na świecie mnóstwo, ale Aspergillus, po polsku nazywany kropidlakiem, to częsty gość w naszych domach, a nawet wewnątrz naszych organizmów - czy tego chcemy, czy nie.

Są wszędzie. Zmiana klimatu może sprawić, że będą zagrażać milionom

Są wszędzie. Zmiana klimatu może sprawić, że będą zagrażać milionom

Źródło:
TVN24+

Mija kolejny dzień misji Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W środę Polak połączył się między innymi z dziećmi zebranymi w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Całe połączenie Ziemia-Międzynarodowa Stacja Kosmiczna można zobaczyć w TVN24+.

Co robi Polak w kosmosie? Zjada wodę, żeby się nie zgubiła

Co robi Polak w kosmosie? Zjada wodę, żeby się nie zgubiła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad Starym Kontynentem przetacza się fala upałów. Ekstremalnie wysokie temperatury odnotowuje się w wielu krajach. Tylko w Hiszpanii w czerwcu z powodu upałów zmarło co najmniej 380 osób. Władze apelują o bezpieczeństwo. Komunikaty rozesłały także polskie ambasady i konsulaty generalne.

Żar zalewa Europę. Polskie placówki dyplomatyczne apelują do turystów

Żar zalewa Europę. Polskie placówki dyplomatyczne apelują do turystów

Źródło:
PAP

Temperatura wody Morza Śródziemnego sięga prawie 30 stopni Celsjusza, a mamy dopiero początek lipca. To aż 6-7 stopni powyżej normy. Jak zaznaczył Tomasz Wasilewski, prezenter pogody tvnmeteo.pl, woda będzie się jeszcze bardziej nagrzewać.

Morze Śródziemne to zupa, która będzie jeszcze gorętsza

Morze Śródziemne to zupa, która będzie jeszcze gorętsza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wiele europejskich krajów mierzy się z upałem. Jednym z nich są Czechy, gdzie skwar trwa od kilku dni. W środę temperatury w niektórych miejscach kraju mogą niebezpiecznie zbliżyć się do 40 stopni Celsjusza.

W Czechach tak gorąco, że niedźwiedzie polarne tarzają się w lodzie

W Czechach tak gorąco, że niedźwiedzie polarne tarzają się w lodzie

Źródło:
PAP, Reuters, Brno Daily

We wtorek w mieście Vienna w amerykańskim stanie Wirginia doszło do rzadkiego zdarzenia. Andrew, mieszkaniec miasta, pracował zdalnie we własnym domu, gdy nagle usłyszał grzmot, który mocno go przestraszył.

Piorun dwa razy trafił dom

Piorun dwa razy trafił dom

Źródło:
CNN

Czy woda najlepiej nawadnia organizm? Szkoccy naukowcy donoszą, że niekoniecznie. W badaniu opublikowanym na łamach pisma Amerykańskiego Towarzystwa Żywieniowego "The American Journal of Clinical Nutrition" udowadniają, że lepszym wyborem mogą być inne płyny.

Co nawadnia lepiej niż woda

Co nawadnia lepiej niż woda

Źródło:
PAP

Włochy zmagają się z ekstremalną pogodą. Z powodu upału oraz gwałtownych burz z silnym deszczem w kraju zginęły co najmniej dwie osoby. We Florencji na skutek gorąca doszło do przerw w dostawach prądu. Dynamiczna aura sparaliżowała także ruch kolejowy. Do odwołania zostało wstrzymane połączenie między Paryżem i Mediolanem.

Między skwarem a burzami. Trzy osoby nie żyją, blackout we Florencji

Między skwarem a burzami. Trzy osoby nie żyją, blackout we Florencji

Źródło:
Ansa, ENEX

Fala upałów, która nawiedziła Francję, dotyka nie tylko mieszkańców miast. Lokalny dziennik poinformował, że wysokie temperatury skłoniły operatora elektrowni atomowej Goltech do jej czasowego wyłączenia.

Wyłączyli elektrownię atomową przez upały

Wyłączyli elektrownię atomową przez upały

Źródło:
PAP, Sud Ouest

Francja mierzy się z rekordową falą upałów - we wtorek w 16 departamentach ogłoszono czerwony alert pogodowy, a temperatury sięgają 41 stopni Celsjusza. Zamknięto setki szkół i szczyt wieży Eiffla, a w regionie stołecznym wprowadzono ograniczenia w ruchu drogowym.

Zamknięto szczyt wieży Eiffla

Zamknięto szczyt wieży Eiffla

Źródło:
PAP

W Hiszpanii 51-letnia kobieta zmarła po powrocie do domu z pracy. W ubiegłą sobotę sprzątała ulice Barcelony, podczas gdy w mieście szalał upał. Po tragedii w kraju rozgorzała debata na temat bezpieczeństwa pracowników w szczególnie gorące dni.

Sprzątała ulice Barcelony. Po powrocie do domu zmarła

Sprzątała ulice Barcelony. Po powrocie do domu zmarła

Źródło:
Reuters, El Pais, El Nuevo Dia, La Razon

We włoskiej Lombardii ziemia osunęła się na alpejskie osady, powodując uszkodzenia budynków i opóźnienia w ruchu.

Ziemia runęła na osady w Lombardii

Ziemia runęła na osady w Lombardii

Źródło:
ENEX, SondrioToday

Potężna bomba niżowa natarła na Nową Południową Walię, wywołując intensywne opady deszczu i silne porywy wiatru. Warunki pogodowe spowodowały ewakuacje w nadmorskich miejscowościach. Służby ostrzegają, że sytuacja pogorszy się w ciągu najbliższych 24 godzin.

Bomba niżowa w Australii. Będzie jeszcze gorzej

Bomba niżowa w Australii. Będzie jeszcze gorzej

Źródło:
Reuters

Pożary pustoszą południową Kalifornię, pochłaniając setki hektarów lasów i zmuszając mieszkańców do ewakuacji. Nagrania udostępnione przez ALERTCalifornia i UC San Diego, pokazują skalę żywiołu w rejonie hrabstwa Riverside.

Kolumna dymu i morze ognia. "Nakazujemy natychmiastową ewakuację"

Kolumna dymu i morze ognia. "Nakazujemy natychmiastową ewakuację"

Źródło:
Reuters

Poznaliśmy laureata konkursu Drzewo Roku 2025 organizowanego przez Klub Gaja. W głosowaniu serca internautów zdobyło Krzywe Drzewo w Szydłowcu, które zdobyło 7999 głosów. Zwycięzca plebiscytu będzie reprezentować nasz kraj w europejskim konkursie Tree Of The Year 2026.

Oto Drzewo Roku 2025. Ma "niecodzienny kształt"

Oto Drzewo Roku 2025. Ma "niecodzienny kształt"

Źródło:
Klub Gaja

Co najmniej siedem rannych osób, zamknięte drogi oraz akcje ewakuacyjne - to skutki fali pożarów drzewostanów i łąk, jaka nawiedziła Portugalię. Od poniedziałkowego popołudnia akcja gaśnicza prowadzona była w ponad 30 miejscach, głównie na północy kraju. Wśród poszkodowanych osób znaleźli się także strażacy.

Tysiące hektarów trawionych przez ogień. Strażacy wśród rannych

Tysiące hektarów trawionych przez ogień. Strażacy wśród rannych

Źródło:
PAP, sicnoticias.pt

To, że sen zajmuje znaczną część kociej doby i jest dla tych zwierząt niezwykle ważny, nie jest tajemnicą. Nowe międzynarodowe badanie pokazuje, że czworonogi te częściej wybierają spanie na lewym boku i wcale nie jest to przypadek.

Koty chętniej śpią na lewym boku. Dlaczego?

Koty chętniej śpią na lewym boku. Dlaczego?

Źródło:
PAP, upei.ca

Za Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim i załogą misji Ax-4 kolejny pracowity dzień na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Polski astronauta przeprowadzał eksperymenty dotyczące m.in. wpływu mikrograwitacji na psychikę człowieka czy sterowania komputerem za pomocą mózgu. Pojawił się także w mediach społecznościowych.

Sterował komputerem tylko za pomocą mózgu. Trwa misja polskiego astronauty

Sterował komputerem tylko za pomocą mózgu. Trwa misja polskiego astronauty

Źródło:
Axiom Space, PAP