Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 12°C 3°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • IMGW ostrzega przed suszą hydrologiczną. Są pierwsze alarmy

  03-05-2020 16:09 Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia
  Pogoda na środę 27.05 tvnmeteo.pl

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wprowadził nowy rodzaj ostrzeżenia. Od maja synoptycy ostrzegają przed suszą hydrologiczną. Aktualnie, w związku z niskim stanem wody w rzekach, takie ostrzeżenia obowiązują w sześciu województwach.

  Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, stany wody w rzekach układają się głównie w strefie niskiej i średniej. Najgorsza sytuacja pod względem suszy hydrologicznej występuje w Polsce południowo-zachodniej.

  "Ostrzeżenia wydawane są w sytuacji, gdy aktualne lub prognozowane wartości przepływu na stacjach wodowskazowych uznanych za reprezentatywne układają się poniżej SNQ przez minimum 10 dni w co najmniej 3 sąsiednich obszarach hydrologicznych (obejmujących grupę zlewni monitorowanych przez Państwową Służbę Hydrologiczno-Meteorologiczną)" - wyjaśnia IMGW.

  SNQ oznacza zmniejszenie się przepływu wody w rzekach poniżej przepływu średniego niskiego. To tak zwana niżówka hydrologiczna.

  Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną obowiązują na terenie województw:

  - lubuskiego, w zlewniach: Polski Rów oraz Odra od Głogowa do Słubic;

  - wielkopolskiego, w zlewniach: Polski Rów, Odra od Głogowa do ujścia Bobru, Warta Środkowa od Zbiornika Jeziorsko do Wełny, Kanał Mosiński, Orla i Barycz;

  - dolnośląskiego, w zlewniach: Polski Rów, Orla, Barycz, Odra od ujścia Nysy Kłodzkiej do ujścia Bobru, Kaczawa od Dunina (bez górnej Skorej) do ujścia, Oława od Zborowic do ujścia, Ślęza od Borowa do ujścia, Ślęza górna do Borowa i Oława Górna do Zborowic;

  - opolskiego, w zlewniach: Oława od Zborowic do ujścia, Odra od ujścia Nysy Kłodzkiej do ujścia Widawy, Strobrawa i Liswarta;

  - śląskiego, w zlewniach: Liswarta, Warta górna do Liswarty;

  łódzkiego, w zlewniach: Warta górna od Poraja do Zbiornika Jeziorsko, Oleśnica, Nieciecz, Widawka i Grabia.

  Synoptycy IMGW wyjaśniają, że "w związku z występującymi niskimi przepływami wody oraz prognozowanymi nieznacznymi opadami atmosferycznymi, w kolejnych dniach spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ" na podanych obszarach.

  Ostrzeżenia obowiązują do odwołania.

  Jak zaznacza IMGW, w sobotę praktycznie w całej Polsce padał deszcz. Najwyższe sumy opadów zanotowano w województwach: dolnośląskim, małopolskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i podkarpackim. W związku z tym w całym kraju poprawił się wskaźnik wilgotności gleby.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...