Informacje
 • W Chile zatrzęsła się ziemia

  02-08-2019 07:15 Miało magnitudę 6,8
  15 lat trzęsień ziemi NOAA Science On a Sphere

  Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,8 nawiedziło w czwartek centralne wybrzeże Chile - poinformowała amerykańska Służba Geologiczna. Nie ma doniesień o ofiarach bądź zniszczeniach.

  Epicentrum, czyli miejsce na ziemi, pod którym znajduje się ognisko wstrząsów, zlokalizowano 140 kilometrów na południowy zachód od miasta Valparaiso, położonego w centralnej części chilijskiego wybrzeża. Hipocentrum, czyli głębokość, na jakiej doszło do trzęsienia, to 10 kilometrów - podała amerykańska Służba Geologiczna (United States Geological Survey).

  Jak dotąd nie ma doniesień o ofiarach i poważniejszych szkodach. Według marynarki wojennej, trzęsienie ziemi nie stwarza ryzyka tsunami.

  Pacyficzny Pierścień Ognia

  Chile znajduje się w Pacyficznym Pierścieniu Ognia, czyli strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasu rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, która otacza niemal nieprzerwanie Ocean Spokojny na długości około 40 tysięcy kilometrów. W "Pierścieniu Ognia" znajdują się 452 wulkany i występuje tu około 90 procent wszystkich trzęsień ziemi na świecie.

  Poprzednie trzęsienie ziemi w Chile miało miejsce w połowie czerwca br. i miało magnitudę 6,5. Wówczas także obyło się bez szkód i bez ofiar.

  W 2010 roku Chile nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 8,8, a następujące po nim tsunami zabiło 525 osób.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...