Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 8°C 3°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • "W ciągu 10 minut widziałem więcej motyli niż w całym swoim życiu"

  17-03-2019 20:35 Kwitnąca pustynia w Kalifornii
  Coraz mniej motyli monarchów Reuters

  W tym roku kalifornijska pustynia zmieniła się w malowniczy dywan kwiatów. Stała się rajem dla motyli wracających z Meksyku.

  Intensywne opady deszczu podczas zimy sprawiły, że Kalifornia pokryła się dywanem różnokolorowych kwiatów, na których chętnie siadają rusałki osetniki.

  - To największa epidemia od 2005 roku - powiedział Arthur Shapiro, profesor z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, który bada migrację motyli od 1972 roku. - Tak bujny rozkwit kwiatów dobrze wpływa na ten gatunek, ponieważ mogą składać jaja na liściach, łodygach lub innych częściach roślin - tłumaczył Shapiro.

  Chmara motyli

  - W ciągu 10 minut widziałem więcej motyli niż w całym swoim życiu - napisał we wtorek na Twitterze Jason Suppes, specjalista do spraw edukacji w kalifornijskim ośrodku badawczym w Irvine.

  W czasie zimy rusałki osetniki (łac. Vanessa cardui) migrują na południe Ameryki Północnej, w okolice granicy z Meksykiem. Z początkiem wiosny ponownie wracają na północ.

  Rusałka osetnik jest pomarańczowo-czarna, często myli się ją z danaidem wędrownym, nazywanym też monarchą. Rusałki zazwyczaj są mniejsze i mają inny kształt.

  Chmary nisko i szybko latających rusałek widziano w południowej Kalifornii. - Nie brakuje ich, latają jak strzała i przemieszczają się w linii prostej z południowego wschodu na północny zachód - powiedział Shapiro. Dodał, że rusałki osetniki zazwyczaj migrują falami, które można podziwiać.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...