Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 17°C 23°C 12°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Informacje
 • Coraz więcej otyłych dzieci. Badamy źródła problemu, szukamy rozwiązania

  28-08-2015 11:59 Co piąte dziecko w szkole ma nadprogramowe kilogramy

  Jak zapobiegać otyłości wśród dzieci?

  Shutterstock

  W Polsce jest coraz więcej otyłych dzieci, a nasze 11-latki są najcięższe w Europie. Z roku na rok jest coraz gorzej. Konsekwencje dla zdrowia otyłego małego czlowieka są zatrważające. Jak walczyć z problemem?

  W ciągu ostatnich 20 lat procent dzieci z nadprogramowymi kilogramami niebezpiecznie rośnie.

  W latach 1994-1995 przeprowadzono ogólnopolskie badania koordynowane przez Instytut Matki i Dziecka na reprezentatywnej grupie dzieci ze szkół podstawowych i średnich. Nadmierną masę ciała stwierdzono u 8,7 proc. dzieci i młodzieży w wieku 7-17 lat, w tym otyłość u 3,4 proc.

  Ponad dekadę później już co piąte dziecko w szkole ma nadwagę.

  Prognozy

  Lepiej nie będzie. Według Instytutu Matki i Dziecka w Polsce każdego roku będzie przybywać 400 tys. dzieci z nadwagą i 80 tys. z otyłością.

  Przyczyny

  Za otyłość i nadwagę wśród dzieci odpowiedzialna jest zła dieta i brak ruchu, ale problem jest o wiele bardziej złożony.

  Dzieci tyją, bo mają na to przyzwolenie już od najmłodszych lat. Wciąż żywe jest przekonanie, że zdrowe dziecko to pulchne dziecko. Od najwcześniejszych lat rodzina karmi je słodyczami, słodkimi napojami, ciężkostrawnymi potrawami. Kotlet, ziemniaki i surówka to zestaw obowiązkowy podczas niedzielnego obiadu. Co więcej, rodzice nie mają czasu na gotowanie posiłków w domu. Dzieci dostają pieniądze na obiad, ale przepuszczają je na słodkości lub w barach ze śmieciowym jedzeniem.

  - Dzieci mimo, że są otyłe, to są niedożywione, bo nie dostarczają organizmowi składników odżywczych. Jedzą dużo, ale śmieciowego jedzenia - podkreśla dietetyk TVN Meteo Active Ula Somow.

  Czemu sięgają po niezdrowe przekąski? Bo są one powszechnie dostępne i promowane w reklamach telewizyjnych, radiowych czy sieciowych.

  Dodatkowo zmienił się nasz styl życia. W l.90. większość dzieci do szkoły chodziła, a czas wolny spędzała na zabawach na podwórku. Teraz dowożone są do szkół autami, a potem siedzą przed komputerem czy telewizorem. Powszechne są też zwolnienia z wf-u i leniwe weekendy.

  Rodzic przykładem

  Oczywiście kluczową rolę w kształtowaniu złych (ale też dobrych) nawyków żywieniowych czy siedzącego trybu życia odgrywają rodzice. Liczne badania wykazały, że kiedy rodzice są otyli, to ich dzieci na 70 proc. też będą otyłe. Natomiast kiedy obydwoje rodzice są szczupli, ryzyko otyłości u ich pociechy wynosi tylko 10 proc.

  Co gorsza otyli rodzice często nie zauważają otyłości u swoich dzieci i nie są świadomi jej roli w wywoływaniu problemów zdrowotnych.

  Genetyka

  Naukowcy zdążyli już dowieść, że kilkadziesiąt genów może mieć znaczenie w rozwoju otyłości. Są to geny odpowiedzialne za produkcję białek biorących udział w przemianie tłuszczów, hormonów, neuropeptydów i cytokinów. Białka te kontrolują łaknienie.

  Najlepiej poznany jest gen ob. umiejscowiony na chromosomie 7.

  Okresy rozwoju otyłości

  Otyłość warunkowana jest już w życiu płodowym. Niedożywienie matki przez pierwsze dwa trymestry ciąży, cukrzyca ciążowa, zbyt niska lub zbyt wysoka masa urodzeniowa zwiększają ryzyko wystąpienia otyłość nawet o 30 proc.

  W okresie niemowlęcym następuje przyrost i rozrost tkanki tłuszczowej, który w okolicy drugiego roku życia wyhamowuje ze względu na większą ruchowość malucha, a potem, do szóstego roku życia ponownie wzrasta. Im przyrost tkanki tłuszczowej po drugim roku życia będzie większy, tym większe będzie ryzyko otyłości w przyszłości. Co ciekawe dzieci, które nadmiernie przybierają na wadze przed 6 rokiem życia, utrzymują nadwagę w okresie pokwitania i dorosłości.

  Natomiast w okresie dojrzewania na otyłość wpływają dodatkowo hormony płciowe.

  Jaj wykazały badania otyłość w wieku nastoletnim wiąże się z 17,5 proc. większym ryzykiem wystąpienia otyłości w życiu dorosłym.

  Ponadto naukowcy udowodnili, że 80 proc. otyłych nastolatków staje się otyłymi dorosłymi.

  Konsekwencje otyłości u dzieci

  Otyłym dzieciom nie jest łatwo. Po pierwsze zapadają choroby, które najczęściej dotykają osoby starsze: nadciśnienie tętnicze, podwyższony cholesterol, miażdżyca, cukrzyca typu II, niealkoholowe stłuszczenie wątroby czy kamicę pęcherzyka żółciowego. Ponadto cierpią na bezsenność, która wiąże się z bólami głowy, problemami z koncentracją, a w konsekwencji pogorszeniem wyników w nauce i niską samooceną. Pojawiają się też problemy ortopedyczne np. bóle stawów a w okresie nastoletnim m.in. zespół policystycznych jajników skutkujący zaburzeniami płodności.

  Równie niebezpieczne są konsekwencje psychologiczne otyłości. Dzieci i nastolatkowie z nadprogramowymi kilogramami mają wysoki poziom niepokoju, zmagają się z depresją, są agresywne, mają problemy z akceptacją przez grupę i są narażone na izolację. Te wszystkie zaburzenia mogą z kolei powodować nieprawidłowe poczucie łaknienia, zwiększone ryzyko nadużywania alkoholu, palenia papierosów i samobójstw.

  Leczenie

  Może to zaskakujące, ale otyłych dzieci się nie odchudza. Dlaczego? Bo w okresie rozwoju potrzebują bardzo dużo witamin i składników mineralnych.

  - Nie stosuje się żadnych diet niskoenergetycznych. Zmienia się nawyki żywieniowe i zaleca zwiększenie aktywności fizycznej - mówi Aneta Łańcuchowska, dietetyk TVN Meteo Active.

  W programie "Pożegnanie z wagą" doradzała mamie ponad rocznego Leonarda jak zmienić jego złe nawyki żywieniowe.

  O tym jak walczyć z otyłością u dzieci rozmawiali w "Studia Active" eksperci: psycholog Małgorzata Ohme i i trener personalny Marcjan Piotrowski.

  Piotrowski zaznaczył, że kluczową sprawą jest zachęcenie dziecka do większej aktywności fizycznej - tak, aby liczba spożywanych kalorii była mniejsza niż liczba tych spalanych w ciągu dnia.

  Jak to zrobić? Zamiast zapisywać go na zajęcia sportowe ćwicz razem z nim. Chodźcie razem na basen, jeździjcie na rowerze, rolkach, zainwestujcie swój czas w długie spacery czy imprezy sportowe, jak ta, która odbędzie się 5 września na Stadionie Narodowym po hasłem "Zabiegana mama".(tu wstawić link do tekstu) Nie tylko spalicie zbędny tłuszczyk i nabierzecie kondycji, ale co ważniejsze, zbliżycie się do siebie i będziecie mieli lepszy kontakt.

 • otyłość
  najważniejsza jest dieta a sport dużo dużo dalej. dziś dzieciaki tyją bo np.piją wody smakowe z cukrem (o kolorowych napojach i sokach nie wspomnę), jedzą dzień w dzień słodycze, ja 25 lat temu jak byłam dzieckiem to jadłam słodycze max raz na tydzień jak goście przynieśli czekoladę, taka jest prawda, domowe obiady to nie jest całe zło tego świata, ale już pizze, frytki i inne fastfoody łącznie z codzienną dawką słodyczy TO JEST NAJWIĘKSZY PROBLEM.
  ~mewa /2015-11-03 12:50
 • Syrop glukozowo - fruktozowy
  To gó..o dodawane jest w tej chwili praktyczie do wszystkiego, a ma bardzo zły wpływ na stan zdrowia całego społeczeństwa. Dopóki ten stan rzeczy będzie się utrzymywał, doputy będą problemy z nadwagą.
  Wnoszę projekt POSELSKI o całkowity zakaz używania syropu glukozowo-fruktozowego i wszelkiej maści słodzików czyniących z ludzi debili
  ~Smok /2015-08-28 21:12
 • problem z otyłością dzieci??
  łatwo go rozwiązać - wystarczy by młode mamusie gotowały w domu a nie ciagle chodziły z dziećmi do KFC czy McDonald`s - i w szkole niech rodzice nie załatwiają masowo zwolnień z WF-u bo córeczka nie będzie się pocić czy też połamie sobie paznokci a chłopcy się zmęczą i spocą... poza tym niech nie pozwalają dzieciom przesiadywać godzianmi przed komputerem tylko na dwór ich wyrzucać z domu lub razem z nimi czynnie spędzać czas wolny...
  ~rav /2015-08-28 19:40
 • Sport
  Prawda jest taka, że sport jest najlepszym rozwiązaniem problemu. Jednak nie ma do togo przychylnej atmosfery i w domu i w szkole. Dzieci i młodzież uprawiająca sport jest postrzegana jako "mięśniaki" i "fizole".
  ~Rodzic /2015-08-28 12:45

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...