Informacje
 • Być "chodzącym barometrem", czyli meteoropaci są wśród nas

  17-11-2014 15:00 Pogoda panuje nie tylko nad naszym nastrojem ale i nad zdrowiem fizycznym

  Na archiwalnym filmie (z lutego 2013 roku) Tomasz Wasilewski opowiada, jak zmiany ciśniena wpływają na nasz organizm

  Fot. Shutterstock, Film: TVN 24

  Gdy zbliża się zmiana pogody meteopaci wiedzą, że czekają ich ciężkie dni. Różne warunki atmosferyczne różnie wpływają na nasze samopoczucie i organizm. Jakich objawów możemy się spodziewać przy zmianie aury?

  Każdy człowiek jest inny, nie tylko ze względu na cechy charakteru i wygląd, ale też ze względu na unikalne cechy naszego organizmu.

  "Uczuleni" na pogodę

  Wyróżnia się trzy typy ludzi, którzy w różny sposób reagują na pogodę. Na część społeczeństwa warunki atmosferyczne nie wywierają znaczącego wpływu. Drugą grupą ludzi są ci, których cechuje wrażliwość na zmieniające się warunki pogodowe. Po świecie chodzą także osoby wręcz nadwrażliwe na pogodę.

  - Nazywa się je "chodzącymi barometrami" - mówi doktor Katarzyna Grabowska, klimatolog z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych z Uniwersytetu Warszawskiego - Odczuwają nadchodzącą zmianę pogody nawet z trzydniowym wyprzedzeniem - dodaje.

  Na zmianę pogody najczęściej reagują kobiety, lecz ta tendencja wraz z wiekiem się zmienia. Wśród ludzi starszych na dolegliwości związane z aurą przeważnie skarżą się mężczyźni.

  Dolegliwości pogodowe

  Nie tylko ludzie "nadwrażliwi" cierpią z powodu kapryśnej pogody. Wpływa ona również na ludzi zdrowych, wywołując takie dolegliwości jak bóle głowy, osłabienie, senność, zmęczenie i dekoncentrację.

  Według Grabowskiej meteorotropizm (wrażliwość organizmu na bodźce pogodowe) objawia się także apatią, brakiem apetytu oraz małą wydolnością fizyczną organizmu.

  Choroby związane z aktualnym stanem atmosfery

  Niektóre dolegliwości w takim stopniu dokuczają ludziom, że zostały zakwalifikowane jako choroby.

  - Osoby o większej wrażliwości na bodźce pogodowe mogą odczuwać zaburzenia układu krążenia, co może objawiać się chorobą nadciśnieniową - informuje Katarzyna Grabowska.

  Do tego typu schorzeń możemy doliczyć również choroby układu oddechowego, m.in. astmę, choroby reumatyczne, wrzodowe żołądkowe, a także psychiczne np. schizofrenię.

  - Pogoda może także rzutować na bóle blizn pourazowych i pooperacyjnych, a także w amputowanej kończynie - opowiada Grabowska.

  Uważaj na fronty

  Dolegliwości powiązane z warunkami atmosferycznymi w głównej mierze uaktywniają się, gdy pogoda się zmienia. Zazwyczaj związane jest to z przechodzeniem frontów atmosferycznych.

  - Przed frontem ciepłym możemy narzekać na osłabienie koncentracji, depresję i bóle głowy. Ponadto jesteśmy bardziej podatni na niedociśnienie, zatory i zakrzepy krwi, co może doprowadzić do zawału - oznajmia Grabowska.

  Pani doktor wyjaśnia natomiast, że po przejściu frontu chłodnego jesteśmy bardziej narażeni na nadciśnienie, bóle reumatyczne, artretyzm, niewydolność naczyń wieńcowych, astmę, a także kolkę.

 • Uszy
  Ja na dwa, trzy dni w wyraźny sposób reaguję na zmianę cisnienia atmosferycznego. Moje uszy tak się czopują , że praktycznie jestem głuchy. To jest tak strasze, że głowa boli. Nie pomagaja aparty słuchowe, a nawet ich rególacja .
  ave20 /2014-11-18 17:53

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...