The March of the Living held online due to coronavirus lockdown
- Źródło:
- TVN24 News in English, Reuters
The annual Holocaust remembrance event - the March of the Living - could not have been organised as usual because of the coronavirus restrictions. Instead, some 10,000 people made virtual plaques of remembrance that were projected onto the Birkenau gate at the camp in Poland and also onto the Israeli National Theatre Building in Tel Aviv.
The March of the Living, an annual event that brings together survivors in Poland to remember the Holocaust, moved online for the first time as coronavirus restrictions prevented it taking place as usual. Participants usually meet to march at the Auschwitz concentration camp, but rules to prevent the spread of the coronavirus meant that was impossible for Tuesday's commemorations. Given the age now of some of those held prisoner during World War Two, some may not get the chance to march again. "I have run the March of the Living more than 32 years," the event's World Chair Shmuel Rosenman said. "I am not an emotional person but when we made a decision not to march ... I felt I need to cry. I needed to catch myself, because the survivors, many of them, would not be able to come next year," he added. Instead, some 10,000 people made virtual plaques of remembrance that were projected onto the Birkenau gate at the camp in Poland and also onto the Israeli National Theatre Building in Tel Aviv. Israeli President Reuven Rivlin was the first to lay a virtual plaque. "As anti-Semitism raises its ugly head once again across the world, the nations of the world must stand together. Together, in the struggle against racism. Together, in the struggle against anti-Semitism and extremism," he said. More than 3 million of Poland's 3.2 million Jews were murdered by the Nazis, accounting for about half of the Jews killed in the Holocaust.
Autorka/Autor:gf
Źródło: TVN24 News in English, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
W wyniku nalotów USA na pozycje proirańskich rebeliantów Huti w Jemenie zginęło co najmniej 31 osób a ponad 100 zostało rannych - poinformowała przedstawicielka służb medycznych Huti, Anees al-Asbahiw. Prezydent USA Donald Trump ogłosił w sobotę wieczorem, że amerykańskie wojsko rozpoczęło "zdecydowaną i potężną" operację militarną.
"Wasz czas się skończył". Amerykanie uderzyli w rebeliantów
Będziemy musieli się zmienić i jeszcze wiele się nauczyć - powiedział prezydent Serbii Aleksandar Vuczić, komentując masowy protest zorganizowany w sobotę w Belgradzie. Serbski przywódca zaznaczył jednocześnie, że "większość społeczeństwa odrzuciła kolorową rewolucję"
Największy protest w historii kraju. Prezydent zabrał głos
Czy ambasador Liwne cieszy się, że wyjeżdża z Polski?
Nie żyje Barbara Skrzypek, wieloletnia współpracowniczka Jarosława Kaczyńskiego - przekazała w sobotę wieczorem Telewizja Republika. Informację o jej śmierci potwierdził prezes PiS. 12 marca była przesłuchiwana jako świadek w śledztwie dotyczącym "dwóch wież". Komunikat w tej sprawie wydała Prokuratura Okręgowa w Warszawie.
Nie żyje Barbara Skrzypek, wieloletnia współpracowniczka Kaczyńskiego
Sytuacja, z którą mieliśmy do czynienia w 2023 roku, gdy sprzęt jadący na Ukrainę nie mógł zostać wyładowany, pokazuje, że powinniśmy skupić się, żeby bezpieczeństwo, również militarne w portach było zapewnione - powiedział w studiu "Superwizjera" wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. Zapowiedział, że resort będzie analizować możliwości nawet pierwokupu chińskich terenów w porcie w Gdyni.
Chińczycy w Gdyni. "Duża szansa na uporządkowanie tej sytuacji"
Prezydent USA Donald Trump zarządził w sobotę deportację wszystkich wenezuelskich migrantów podejrzanych o członkostwo w gangu Tren de Aragua. Prezydent powołał się przy tym na ustawę z 1798 roku pozwalającą na wydalenie obywateli państw toczących wojnę z USA. Decyzja została tymczasowo wstrzymana przez sąd.
Deportacje na podstawie prawa z XVIII wieku. Sąd wstrzymał decyzję Trumpa
Rosyjska dyplomacja stosuje wszystkie triki i sztuczki. Nie założyłbym się, że dojdzie do zawieszenia broni - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Truszczyński, były ambasador RP przy Unii Europejskiej, odnosząc się do negocjacji w sprawie rozejmu w Ukrainie. Dodał, że w obecnej sytuacji międzynarodowej "Europa ruszyła do działania".
"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"
Sytuacja na północy Włoch jest trudna. Ulewne deszcze doprowadziły do powstania rozległych powodzi i osunięć ziemi w regionach Toskania i Emilia-Romania. Ekipy ratunkowe wciąż próbują dostać się do ludzi uwięzionych w zalanych domach.
Ulice jak potoki błota, ratownicy próbują dotrzeć do uwięzionych ludzi
Donald Trump ogłosił, że amerykańskie wojsko rozpoczęło "zdecydowaną i potężną" operację militarną przeciwko wspieranym przez Iran jemeńskim rebeliantom Huti. Nie żyje Barbara Skrzypek, wieloletnia współpracowniczka Jarosława Kaczyńskiego. Ulewne deszcze w północnych Włoszech. Protesty w Grenlandii przeciwko polityce Stanów Zjednoczonych. Odpady w najgłębszym punkcie Morza Śródziemnego. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 16 marca.
Rozkaz Trumpa, protesty na Grenlandii, powodzie we Włoszech
Włoska ambasadorka we Francji Emanuela D'Alessandro była na rozmowie resorcie spraw zagranicznych w Paryżu. Powodem wizyty w MSZ były niedawne wypowiedzi włoskiego wicepremiera Matteo Salviniego na temat prezydenta Emmanuela Macrona - podał dziennik "Le Figaro". Lider Ligi nazwał Macrona "szaleńcem".
"W Paryżu jest szaleniec". Echa kontrowersyjnej wypowiedzi
Prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie nakazujące maksymalne ograniczenie działań i personelu Agencji do spraw Globalnych Mediów, odpowiedzialnej za media dla zagranicy, w tym Radio Swoboda/Radio Wolna Europa i Głos Ameryki. Już wcześniej doszło tam do zwolnień na polecenie Elona Muska. "New York Times" komentuje, że to kolejna decyzja prezydenta, która "testuje granice jego uprawnień".
Decyzja, która "testuje granice uprawnień" Trumpa. Chodzi o Radio Wolna Europa
Stany Zjednoczone i Rosja są po kolejnych rozmowach na temat dalszych kroków dotyczących negocjacji w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie. W sobotę sekretarz stanu Marco Rubio rozmawiał telefonicznie z szefem dyplomacji Siergiejem Ławrowem.
Rubio rozmawiał z Ławrowem. Omówiono "kolejne kroki"
Mateusz Morawiecki poparł George Simiona w wyborach na prezydenta Rumunii. To lider jawnie prorosyjskiej i antyeuropejskiej partii AUR - podkreślił w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Były premier odniósł się do komentarza obecnego szefa rządu.
"Już nawet nie udają". Tusk o Morawieckim w Rumunii
Po przejściu przez Polskę chłodnego frontu atmosferycznego, który przyniesie między innymi opady śniegu, zrobi się zimno. Temperatura może nocami spaść lokalnie do -14 stopni. - Będzie to prawdopodobnie ostatni zimowy epizod marca - poinformował synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek.
Może nas czekać "ostatni zimowy epizod marca"
Przywódcy i czołowi politycy zebrali się na wirtualnym spotkaniu zwołanym przez premiera Wielkiej Brytanii, by omówić sprawę Ukrainy i negocjacji pokojowych. - Będziemy nadal naciskać na Rosję, wysyłać pomoc wojskową na Ukrainę oraz zaciskać sankcje, aby osłabić rosyjską machinę wojenną - oświadczył Keir Starmer po wideokonferencji. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że "Putin okłamuje wszystkich na temat sytuacji na froncie".
"Naciskanie na Rosję" i "zaciskanie sankcji". Liderzy zaplanowali kolejne spotkanie
Do wypadku doszło na drodze krajowej numer 92 pod Ożarowem Mazowieckim. W samochód Ochotniczej Straży Pożarnej uderzyła ciężarówka. W zdarzeniu uczestniczyły również dwa auta osobowe. Pięć osób trafiło do szpitala.
Odpady dotarły nawet do najgłębszego punktu Morza Śródziemnego. Podczas wyprawy naukowej do Głębi Calypso uwagę badaczy zwróciły puszki, butelki i worki na śmieci zaściełające dno. To prawdopodobnie jeden z najbardziej zaśmieconych punktów na morskiej mapie Ziemi.
Najgłębszy punkt Morza Śródziemnego skrywa zatrważające "skarby"
Amerykańska influencerka opuściła Australię po opublikowaniu w sieci nagrania, na którym podnosi małego wombata. Film wywołał oburzenie wśród obrońców przyrody - widać na nim, jak niewłaściwie trzymany maluch rozpaczliwie woła swoją matkę. Wombaty są chronione w Australii, a zakłócanie ich spokoju to łamanie prawa.
Influencerka zabrała małego wombata od matki. "Kobieta opuściła Australię"
"Telewizja uczy dzieci nienawiści!", "spot propagandowy uczy najmłodszych donosicielstwa" - komentują internauci, oburzeni rzekomą reklamą, która miała się ukazać w ukraińskiej stacji dla dzieci. Przestrzegamy: to fałszywka. I kolejny przykład rosyjskiej dezinformacji uderzającej w Ukrainę.
"Zgłoś zdradę", donieś na rodzinę. Uwaga: rosyjska fałszywka
Maciej Sokołowski i Beata Płomecka dyskutowali w podcaście "Szczyt Europy" o unijnej reakcji na cła nałożone przez USA. Chodzi o cła odwetowe na towary o wartości około 26 miliardów euro. - Mnie to wręcz zaszokowało, że unijni urzędnicy tak dokładnie wzięli pod uwagę produkty, w które chcą uderzyć - przyznał nasz brukselski korespondent. Całość jest dostępna w TVN24 GO.
"To był komunikat wysłany prosto do Waszyngtonu"
Między powodzią a niepewnością. "Nie chcę dłużej, nie chcę więcej"
W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o gorących kinowych premierach - "Mickey 17" i "Bogini Partenope" oraz wyjątkowym albumie Iron Maiden z okazji 50-lecia zespołu.
Pół wieku Iron Maiden, "Mickey 17" w kinach, lista przebojów króla Karola
- Źródło:
- tvn24.pl