Kolejne historyczne budynki znikną z krajobrazu dawnej stoczni w Gdańsku. Po wyburzeniach m.in. Wzorcowni i Willi Dyrektora ten sam los spotka halę 88A i 59A. Wyburzeniom na terenach postoczniowych sprzeciwiają się internauci z nieformalnej inicjatywy "Dźwignij Gdańsk - Nie dla burzenia Stoczni Gdańskiej".
- Na terenach postoczniowych rozpoczęła się kolejna rozbiórka, tym razem chodzi o halę 88A, gdzie wymontowane zostały okna i drzwi. Razem z nią runie przedwojenny dźwig, który opiera się o jedną ze ścian hali - mówi Janusz Chilicki z "Dźwignij Gdańsk".
Jak dodaje, rozebranie kolejnej hali 59A to tylko kwestia czasu. - Najbardziej bulwersuje, że to nasze dziedzictwo, a pomysłem jego zachowanie miał być Park Kulturowy Stoczni Gdańskiej, który nie spotkał się z entuzjazmem władz Gdańska – mówi Chilicki.
"Żaden z tych budynków nie jest zabytkiem"
Chilicki twierdzi również, że budynek, który ma zostać wyburzony jest wpisany do ewidencji zabytków. Nie potwierdza tego jednak inwestor, do którego należą grunty na dawnych stoczniowych terenach.
- Żaden z tych budynków nie jest zabytkiem, a kroki podjęte dotychczas w stosunku do hali 88A polegały jedynie na jej zabezpieczeniu budynku, ponieważ stał się on w ostatnim czasie nielegalnym siedliskiem – wyjaśnia Dagmara Rozkwitalska z BPTO, spółki będącej jednym z największych właścicieli gruntów na terenach postoczniowych.
Jak dodaje, od momentu otwarcia terenu od strony ulic Wiosny Ludów, Stępkarskiej oraz Podstocznej nasiliły się tam „wycieczki” złomiarzy. - Mimo, że wtargnięcie na teren i wynoszenie z niego elementów jest nielegalne, to Zarząd BPTO odpowiada za wszystkie ewentualne wypadki – przekonuje.
Żuraw częścią nowej koncepcji
Rozkwitalska zapewnia, że żuraw, który jest zlokalizowany przy budynku 88A, jest oddzielnym urządzeniem, ustawionym na własnym podtorzu i nie połączonym z budynkiem, dzięki czemu pobliskie wyburzenia mu nie grożą. - Od początku był ujęty w naszej koncepcji zagospodarowania terenów postoczniowych i nie zamierzamy tego zmieniać - mówi.
Dodatkowo został wpisany na listę 240 stoczniowych reliktów do ewidencji zabytków i każda ingerencja wobec niego powinna być uzgodniona z konserwatorem. W przypadku hali, zanim sporządzono spis stoczniowych reliktów, inwestor miał już ważne pozwolenie na budowę w jej miejscu drogi i niemożliwym było wpisanie jej do rejestru.
W miejscu historycznych budynków wybudują drogę
Docelowo w miejscu budynków będzie przebiegać drugi etap ulicy Nowej Wałowej, co nie podoba się protestującym internautom. - Nie godzimy się, aby w imię budowy nowej arterii wyburzać i niszczyć miejsca związane z historią Gdańska i Polski - napisali w liście do mediów.
Chcąc zwrócić uwagę na problem znikających historycznych budynków i obiektów na terenach postyczniowych organizują happening artystyczny na tych terenach w piątek (4.07) o godz. 14.00 przy historycznej Sali BHP.
Zobacz jak będzie wyglądało Młode Miasto na terenach postoczniowych:
Tu znajdują się historyczne budynki:
Autor: ws / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: "Dźwignij Gdańsk - Nie dla burzenia Stoczni Gdańskiej"