Nastolatka ze Słupska opisała jak trzmiele wpływają na uprawę pomidorów i zrobiła furorę. Najpierw wygrała w konkursie Młodych Naukowców Unii Europejskiej, teraz zdobyła prestiżową nagrodę w konkursie Google Science Fair.
Monika Leończyk, uczennica drugiej klasy liceum ogólnokształcącego przeprowadziła eksperyment na plantacji pod Słupskiem, w dwóch tunelach foliowych, w których uprawiała pomidory. W jednym z nich nastolatka umieściła budkę dla trzmieli - miały zapylać rośliny. W drugim owadów nie było.
Wygrała dzięki trzmielom
Dzięki wynikom badań, 18-latka zdobyła kolejną prestiżową nagrodę. Dziewczyna dowiedziała, się, że jest laureatką konkursu Google Science Fair. Wśród 90 zwycięzców, zaledwie 4 osoby są z Europy. Google Science Fair to ogólnoświatowy konkurs naukowy i techniczny dla zespołów i osób w wieku od 13 do 18 lat.
- To ogromne emocje. Nie sądziłam, że ta praca zostanie doceniona w tak dużym konkursie. Nawet nie sprawdziłam wyników, przekazał mi je kolega. W nagrodę otrzymam około tysiąc dolarów - mówi Monika Leończyk.
Słupszczanka nie wie jeszcze, na co przeznaczy nagrodę, nie wykorzystała jeszcze poprzednich. - Nie mam jakichś specjalnych wydatków. Pewnie przeznaczę te pieniądze na studiowanie medycyny. Mam już indeks, ale będę musiała się przeprowadzić, a to kosztuje - tłumaczy Leończyk.
Idzie za ciosem
Z obserwacji wynikało, że plony z tunelu z trzmielami były o około 30 proc. wyższe od tych zapylanych sztucznie. Do tego pomidory były większe, smaczniejsze, bardziej soczyste. Były też bardziej odporne na transport, a to przełożyło się na wyższy o 1,5 tys. zł zysk dla plantatora.
Pracę doceniono podczas kilku konkursów. Uczennica wygrała krajowy etap konkursu Młodych Naukowców Unii Europejskich w Warszawie, a we wrześniu będzie reprezentowała Polskę w kolejnym etapie. Oprócz nagrody pieniężnej wygrała także indeks na studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Potem wyniki badań przedstawiła podczas Międzynarodowego Festiwalu Naukowego E(x)plory w Gdyni. W nagrodę Leończyk pojechała na INESPO - międzynarodowy konkurs dla uczniów zajmujących się tematyką związaną ze środowiskiem naturalnym. Tam również odniosła sukces - zdobyła srebrny medal.
To jeszcze nie koniec
Leończyk zapewnia, że będzie kontynuowała swoje badania na trzmielach. - Cały czas je ponawiam i rozszerzam w miarę możliwości. Myślę też o kolejnych pracach naukowych, ale nie mam jeszcze konkretnych planów - dodała.
Monika Leończyk odbierze nagrodę Google Science Fair w najbliższy piątek.
Monika Leończyk uczy się w Słupsku:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl
Autor: aa//ec/zp/kwoj / Źródło: TVN 24 Pomorze