Więźniowie „wypracowali” 3,6 mln złotych. Remontują domy dziecka, sprzątali po Euro

Praca więźniów ma walor resocjalizacyjny
Praca więźniów ma walor resocjalizacyjny
Źródło: GISWG | B. Pietrzak

405 tys. godzin przepracowali społecznie w ub.r. więźniowie przebywający w aresztach śledczych i zakładach karnych okręgu gdańskiego. Pomagali głównie przy porządkach i remontach. Wartość ich pracy oszacowano na ponad 3,6 mln zł.

Jak poinformował w środę rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku mjr Robert Witkowski, w 2012 r. w społecznych pracach brało udział 970 spośród 5 tys. osadzonych w aresztach śledczych i zakładach karnych podlegających inspektoratowi.

- To o 210 osób więcej niż w roku poprzednim – podkreślił.

Sprzątali po trąbie powietrznej

- Spora grupa więźniów pomagała w ub.r. przy porządkowaniu terenów, przez które latem przeszła trąba powietrzna. Osadzeni pracowali głównie przy uprzątaniu powalonych drzew, a także porządkowaniu zniszczonych zabudowań – wyjaśnił rzecznik.

W szkołach i szpitalach

- W Sztumie od kilku lat niemal cała zieleń miejska utrzymywana jest dzięki społecznej pracy więźniów. Z kolei w Gdańsku nie ma takiego szpitala, w którym osadzeni nie wykonaliby jakiejś pracy. Podobnie jest z gdańskimi szkołami, w których więźniowie malują klasy czy korytarze albo dokonują innych drobnych remontów - tłumaczy Witkowski.

Pod opieką osadzonych w okręgu gdańskim znajdują się też cztery hospicja i pięć domów pomocy społecznej - wykonują tam prace w ogrodzie, pomagają w drobnych naprawach, ale też pracują przy pacjentach.

W samym Gdańsku w 2012 r. więźniowie pomagali w uprzątnięciu miasta przed Euro 2012.

Pomagają w domach dziecka

Gdańscy więźniowie mają też od niedawna pod swoją opieką trzy małe domy dziecka.

- Współpracę z nimi nawiązaliśmy poprzez Gdańską Fundację Innowacji Społecznej. Zaczęło się od jednego domu, w którym był kłopot z wilgocią: osadzeni pomogli wykonać izolację, wyremontowali piwnice, potem była aranżacja ogrodu i inne prace. Gdy pożar zniszczył drugi mały dom dziecka związany z fundacją, także tam pojawili się więźniowie. Potem okazało się, że także w trzeciej placówce przydałby się drobny remont – wyjaśnia Witkowski.

Prace na cmentarzu

Jak dodaje rzecznik, czasem to sama służba więzienna "znajduje" prace dla więźniów. Tak było np., gdy jakiś czas temu media donosiły o zaniedbanym cmentarzu w Szpęgawsku, gdzie pochowano tysiące ofiar zbiorowych egzekucji dokonanych przez Niemców w latach 1939-45. Funkcjonariusze zaproponowali osadzonym uporządkowanie nekropolii.

- Do dziś znajduje się ona pod opieką więźniów - tłumaczy rzecznik.

Chętni do pracy

Jak wyjaśnił, służba więzienna chciałaby kierować do pracy jak najwięcej więźniów.

- To szansa dla osadzonych, by nauczyli się nowych rzeczy, ale też sposób na to, by poczuli się przydatni, pożyteczni. W sumie wszystko to może pomóc więźniom w znalezieniu się na nowo w życiu po wyjściu z aresztu czy zakładu – wyjaśnia Witkowski.

Jak dodaje, sami więźniowie także cenią sobie możliwość pracy, nawet tej, za którą nie dostają wynagrodzenia. - Niemal wszyscy osadzeni chcieliby pracować, ale nie wszystkim możemy na to pozwolić: więźniowie kierowani do pracy są starannie dobierani przez służbę więzienną, muszą oni spełniać określone warunki. Niektórzy nie są zatrudniani ze względów bezpieczeństwa i w związku z brakiem samodyscypliny. Nie pracują także osoby przewlekle chore – wyjaśnia.

Znalazł pracę

Często darmowa praca więźniów przynosi konkretne korzyści także im samym. Jedna z fundacji, dla której pracują, zorganizowała np. w zakładzie warsztaty plastyczne. - Mamy też parę przykładów zatrudnienia osadzonych już po tym, jak wyszli oni na wolność. Choćby jedno z hospicjów przyjęło do pracy jako pielęgniarza młodego człowieka, który był zatrudniony w tej placówce jako więzień - dodaje rzecznik.

Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Gdańsku nadzoruje areszty śledcze w Gdańsku, Elblągu, Wejherowie i Starogardzie Gdańskim oraz zakłady karne w Gdańsku, Braniewie, Malborku, Sztumie i Kwidzynie.

Więźniowie chętnie pracują
Więźniowie chętnie pracują
Źródło: B. Pietrzak | GISWG

Autor: aja/roody / Źródło: PAP

Czytaj także: