Budynek należący do dawnej Stoczni Gdynia zostanie odnowiony, tzw. "Pentagon" posłuży naukowcom i firmom, które budują prototypy wynalazków. – To będzie nowe miejsce dla twórców, artystów i projaktantów. Będa mogli tam pracować nad swoimi wynalazkami – mówi wiceprezydent Gdyni.
Budynek znajduje się na terenie dawnej Stoczni Gdynia. Ma powierzchnię ok. 5600 metrów kwadratowych. Nazwa "Pentagon" nie ma nic wspólnego z obronnością. Wymyślona została przed laty przez gdyńskich stoczniowców. Pracujący w nim twierdzili, że dodaje im to prestiżu, a według robotników z innych działów, pracujący w tym budynku nic nie robili, tylko się... pętali. Teraz ma się to zmienić.
Teraz cały zostanie wyremontowany i podzielony na prototypownie, warsztaty oraz pracownie, w których będzie można produkować elementy z zakresu: elektroniki, automatyki czy robotyki. Budynek ma być gotowy do użytku wiosną 2015 roku.
- Chcemy zacząć jak najszybciej. Wykonawca ma czas do marca 2015 roku, ale zapowiedział, że postara się zakończyć prace budowlane jeszcze w tym roku - powiedział Michał Rybak z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni.
Chcą pomóc naukowcom
W ten sposób władze parków technologicznych (gdańskiego i pomorskiego) chcą wspierać branżę kreatywną.
- Dotychczas prototypownie powstały np. w Pomorskim Parku Technologicznym, ale wiemy, że jest znacznie większe zapotrzebowanie stąd pomysł, żeby wykorzystać budynek "Pentagonu" – powiedział Michał Guć, zastępca prezydenta Gdyni.
"Potrzebujemy więcej miejsca"
Do tej pory z pracowni korzystali przedstawiciele prywatnych przedsiębiorstw z różnych branż np. firmy klimatyzacyjne, które pracują nad obudowami. Nie brakuje też tych zajmujących się wzornictwem czy elektroniką.
- To strzał w dziesiątkę. Gnieździmy się w małych pracowniach, a niektóre zlecenia ledwo jesteśmy w stanie zrealizować. Potrzebne jest więcej powierzchni, które można wykorzystać jako warsztat - powiedział Piotr Orlikowski z TM Automation, które zajmuje się budowaniem zrobotyzowanych stanowisk i linii montażowych.
Pan Piotr zapewnia, że gdy tylko będzie taka możliwość od razu przeniesie się do "Pentagonu".
Uczą przez zabawę
Koszt inwestycji to ponad 44 mln zł. W 85 proc. projekt uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych i jest realizowany w ramach kolejnego etapu rozbudowy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Zarówno Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni jak i Gdański Park Naukowo-Technologiczny to placówki, które wspierają rozwój technologii i firm, które poszukują innowacyjnych rozwiązań. Do PPNT należy m.in. Centrum Nauki "Experyment". Jego głównym zadaniem jest szerzenie idei nauki poprzez zabawę. W parkach znajdują się pracownie, w których m.in. dzieci mogą poprzez doświadczenia poznać np. jak działają prawa fizyki czy chemii. W ich ramach działają także sale konferencyjne oraz organizacji pomagające młodym przedsiębiorcom.
Tu tutaj powstaną pracownie:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa / Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia