Szczecińska prokuratura chce danych dyrektorów z urzędu marszałkowskiego w ramach śledztwa w sprawie sprowadzenia niebezpieczeństwa zdrowia i życia wielu osób. Dyrektorzy dali wolne kobietom w dniu jednego z protestów przeciw decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.
Szczecińska policja, na polecenie prokuratury, zażądała od marszałka województwa danych dyrektorów poszczególnych wydziałów w związku ze śledztwem toczącym się w sprawie protestu, który miał miejsce 27 października 2020 roku.
Jak czytamy w piśmie, które otrzymał dyrektor generalny Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Szczecin-Śródmieście "prowadzą śledztwo (…) m.in. w sprawie sprowadzenia (…) niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia 1500 osób w postaci zagrożenia epidemiologicznego".
Marszałek: mogę winę wziąć na siebie
Policjanci powołują się na rozporządzenia Rady Ministrów z października zakazujące organizowania zgromadzeń. Żądają danych personalnych oraz kontaktów wszystkich dyrektorów wydziałów zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.
27 października ubiegłego roku marsz rozpoczął się o godzinie 13. Był to wtorek, stąd też wielu pracodawców dało wolne osobom, które chciały zaprotestować niezadowolenie z decyzji TK w sprawie aborcji. Podobnie zrobił marszałek Olgierd Geblewicz.
- To była moja decyzja, ja publicznie się wypowiadałem o dniu wolnym na strajk, więc to ja powinienem być ścigany, a nie dyrektorzy – uważa Geblewicz i zapowiada, że może całą ewentualną winę wziąć na siebie.
Działania prokuratury ocenia dosadnie. - Prokuratura i policja chcą osiągnąć efekt mrożący. Chcą zastraszyć wolnych obywateli w tym kraju. To mogłoby być nawet śmieszne, ale jest tragiczne – uważa marszałek i dodaje, że pracodawca ma wręcz obowiązek wspierać swoich pracowników w realizowaniu ich praw obywatelskich, a takim jest wyrażanie swoich przekonań podczas protestów.
Jak poinformowała Ewa Obarek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, w związku ze śledztwem Prokuratura Rejonowa Szczecin-Śródmieście przeprowadza szereg czynności, mających na celu ustalenie okoliczności organizacji manifestacji i jednym z elementów jest przesłuchanie dyrektorów wydziałów urzędu.
Źródło: TVN24 Szczecin
Źródło zdjęcia głównego: tvn24