Słynny tryptyk "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga, jedno z najważniejszych dzieł w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku przechodzi właśnie badania. Specjaliści prześwietlają obraz odkrywając technikę i wcześniejsze koncepcje artysty.
Na czas przeprowadzania badań tryptyk został rozmontowany i można zobaczyć go poza gablotą. Badania przeprowadzane są ze względu na wiele niejasności dotyczących historii obiektu, w tym brak danych o życiu Hansa Memlinga sprzed 1465 roku. To również szansa na poznanie wcześniejszej, zagadkowej kompozycji malarza.
- Trzeba spojrzeć na całą tablice środkową i w niej dzięki badaniom w promieniach ultrafioletowych oraz dzięki badaniom nowego sprzętu, widać doskonale, jak wygląda cała kompozycja tego obrazu – mówi dr Beata Purc-Stępniak z Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Po zbadaniu budowy technologicznej obrazu i prześwietleniu tego, co jest pod warstwą malarską, specjaliści poznają osoby i przedmioty, których gołym okiem nie widać, a były one częścią pierwszej wersji obrazu.
Kompozycja okręgu
- Całość kompozycji została umieszczona w trzech ogromnych kołach, które nachodzą na siebie. Artysta tak poprowadził linię kompozycyjną, aby stworzył się okrąg. Ciekawym szczegółem jest też to, że po prawej i po lewej stronie Świętego Michała Archanioła znajduje się jeden i ten sam mężczyzna, który prawdopodobnie służył za model – opowiada dr Purc-Stępniak.
Badali podpis Memlinga
Pierwszy etap badań rozpoczął się już w lutym, wtedy skupiono się głównie na podpisie Memlinga.
Badania są wykonane metodą nieinwazyjną, dzięki użyciu unikalnej aparatury mobilnego laboratorium. Pozwala ona stosować bezpieczne dla obiektu metody pomiarów i badań fizyko-chemicznych.
Dla pełniejszego poznania i określenia pochodzenia dzieła naukowcy przeszukują również materiały archiwalne z jego epoki.
"Sąd Ostateczny" został namalowany przez Hansa Memlinga między rokiem 1467 a 1471 i uważany jest za najlepsze jego dzieło. Obecnie obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Autor: ws/par / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia