35-letni kierowca tira został oskarżony o spowodowanie katastrofy na autostradzie A6 w Szczecinie. Mężczyzna za późno zauważył tworzący się korek. Wbił się w samochód jadący przed nim, a ten w kolejny... Siedem aut stanęło w płomieniach, zginęło sześć osób.
Prokuratura Rejonowa Szczecin-Prawobrzeże skierowała akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Szczecinie. 35-letni kierowca samochodu ciężarowego jest oskarżony o spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, do której doszło 9 czerwca 2019 roku na autostradzie A6 w Szczecinie.
Jak ustalili śledczy, tego dnia obowiązywał zakaz poruszania się pojazdów o masie przekraczającej 12 ton. Mimo to 35-latek wyjechał w trasę.
- Wiedząc, że zbliża się do zwężenia drogi spowodowanego pracami drogowymi, niewłaściwie obserwował przedpole, nie zachował bezpiecznego odstępu od poprzedzających pojazdów i nie dostosował prędkości do sytuacji na drodze, wskutek czego doprowadził do zderzenia ciągnika z poprzedzającymi go pojazdami osobowymi i powstania efektu domina zderzeniowego, w którym uczestniczyło, oprócz wymienionego ciągnika siodłowego, siedem samochodów osobowych i powstania pożaru tych pojazdów - opisuje Ewa Obarek, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.
W katastrofie sześć osób zginęło na miejscu, a cztery doznały obrażeń ciała.
Jak ustalili jednak śledczy, zdarzenie zagrażało życiu i zdrowiu 22 osób, bo tyle znajdowało się w samochodach w chwili wypadku. - I nieustalonej liczbie osób, znajdujących się w pojazdach przejeżdżających autostradą A6 obok katastrofy w chwili jej powstania - dodaje Obarek.
Mógł wyjść z aresztu, grozi mu 12 lat
Jak ustalili śledczy, 35-latek w chwili wypadku był trzeźwy. Nie był też wcześniej karany sądownie. Na wniosek prokuratora został on tymczasowo aresztowany, jednak postanowieniem Sądu Okręgowego w Szczecinie środek ten został zamieniony na poręczenie majątkowe w kwocie pięciu tysięcy złotych.
- Po decyzji sądu wobec podejrzanego prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji połączonego z zakazem opuszczania kraju z jednoczesnym zatrzymaniem paszportu, oraz dokonał na jego mieniu zabezpieczenia majątkowego - tłumaczy Obarek.
Za zarzucany podejrzanemu czyn grozi kara pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
§ 1. Kto sprowadza katastrofę w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym zagrażającą życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. § 2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. § 4. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 2 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24