Kąpielisko Mała plaża na Helu, które w piątek zostało zamknięte z powodu zakwitu sinic, jest już bezpieczne i otwarte. Jak przekazał w sobotę sanepid, woda na wszystkich nadmorskich plażach jest zdatna do kąpieli. Od kilku dni niedostępne jest jednak zachodniopomorskie kąpielisko w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim (powiat goleniowski).
Jak przekazał w sobotę Główny Inspektorat Sanitarny, woda na wszystkich nadmorskich, strzeżonych kąpieliskach jest zdatna do kąpieli. Sinice zniknęły z zamkniętej w piątek Małej plaży na Helu. Do wody można już również wchodzić na zamkniętym od kilku dni kąpielisku w Trzebieży.
Ze względu na zakwit sinic nadal zamknięte jest jednak kąpielisko w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim. - Do czasu ustąpienia, niestety, obowiązuje zakaz kąpieli. Zakwit ustąpi samoistnie z czasem, teraz temperatury są podwyższone, więc po prostu zaczęło kwitnąć - tłumaczyła we wtorek Anika Różalska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Goleniowie.
Wykwity sinic wytwarzają niebezpieczne toksyny, dlatego należy wystrzegać się kąpieli w wodzie, gdzie są obecne.
Czym są sinice?
Sinice (cyjanobakterie) należą do bakterii i zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.
Sanepid zaznacza, aby nie mylić sinic z makroglonami, które mogą unosić się przy powierzchni wody w strefie brzegowej jezior czy Bałtyku. Często fale wyrzucają na brzeg plaż te zielone maty, które choć nie wyglądają estetycznie i w wyniku rozkładu przez bakterie mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, to same nie są szkodliwe i nie są źródłem toksyn.
Jak podkreśla sanepid, sezonowość masowych zakwitów cyjanobakterii jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie. Czynnikami, które wpływają na pojawienie się sinicowych zakwitów wody, są m.in. temperatura wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza (choć znane są zakwity sinic i w niższych temperaturach), obecność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.
Zalecenia sanepidu
Przewidywanie występowania zakwitów wody jest bardzo trudne, gdyż istotne znaczenie mają tu zmienne warunki pogodowe, takie jak nasłonecznienie, wiatr czy deszcz. Dlatego nie da się z góry ustalić, kiedy sinice się pojawią i jak długo będą się utrzymywać w danym akwenie. Z reguły w miejscach osłoniętych od wiatru, zatoczkach, gdzie jest mniejsze falowanie i mieszanie wód, sinice mogą utrzymywać się znacznie dłużej niż na otwartej przestrzeni. U wybrzeży Zatoki Gdańskiej masowy zakwit sinic może być odnotowywany tylko na części plaż, a jest to związane z kierunkiem i siłą wiatru, który może przesuwać powierzchniowy zakwit nawet w ciągu kilku godzin.
Sanepid zwraca uwagę, że korzystanie z kąpielisk w okresie pandemii COVID-19 i związane z tym ryzyko infekcji dotyczy zasadniczo szerzenia się infekcji drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt. W związku z tym, w przypadku kąpielisk nadmorskich, których plaże miewają kilka kilometrów długości, i na które wstęp nie jest ograniczany, należy dążyć do utrzymania dystansu społecznego od osób postronnych, zapewnienia co najmniej 4 metrów kwadratowych powierzchni na każdego użytkownika (nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących).
Sanepid zaleca też m.in. korzystanie z własnego sprzętu turystycznego i przyborów toaletowych, takich jak koce, pledy, leżaki, maty, ręczniki, sprzęt do nauki lub ułatwienia pływania.
Źródło: TVN24 Pomorze/PAP
Źródło zdjęcia głównego: ESA/Copernicus