Schody z nagrobków znikają. "Tego wymaga szacunek"

Nagrobki prawdopodobnie pochodzą z cmentarza ewangelickiego
Nagrobki prawdopodobnie pochodzą z cmentarza ewangelickiego
Źródło: ZDiZ Gdańsk

Pracownicy gdańskiego zarządu dróg i zieleni rozbierają kamienne schody, bo istnieje podejrzenie, że są zbudowane z nagrobków zebranych z okolicznych cmentarzy. – Cieszymy się, bo tego wymaga szacunek dla zmarłych – mówi przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku.

O tym, że schody prowadzące z ulicy Jaśkowa Dolina do lasu, wykonano z nagrobków mówi się w Gdańsku od kilkunastu lat. Dziesięć lat temu, sprawą zajęły się lokalne media, zarząd dróg i zieleni w Gdańsku usunął cześć z płyt, które zidentyfikowano jako nagrobki.

Okazuje się, że część stopni to wciąż kamienie pochodzące z okolicznych cmentarzy.

Rozbiórka pod "specjalnym nadzorem"

Między innymi z tego powodu postanowiono całkowicie rozebrać schody. - Dlatego też, zaczynające się właśnie prace, prowadzone będą pod specjalnym nadzorem – zapowiada Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni.

- Poprosiliśmy bowiem o współpracę przy tym przedsięwzięciu między innymi przedstawiciela Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku. Schody rozbierane są płyta po płycie - każda z nich jest dokładne oglądana – dodaje Kotłowski.

ZDiZ informuje, że wszystkie płyty, które okażą się ważne z historycznego punktu widzenia, zostaną przekazane osobom lub instytucjom zainteresowanym ich zabezpieczeniem. Pozostałe – jeśli okażą się niezdatne do ewentualnego późniejszego wykorzystania, trafią do utylizacji.

"Schody hańby"

Schody znajdujące się przy Jaśkowej Dolinie 73 w Gdańsku powstały w latach 70. Lokalne media informowały, że wśród kamieni znajdowano macewy, czyli żydowskie płyty nagrobne. Tej informacji nikt jednak nie potwierdza.

- Z tego co wiem żaden z nagrobków nie pochodził z cmentarza żydowskiego, wszystkie nagrobki znalezione w tym miejscu należą do dawnych gdańszczan, są napisane po niemiecku – zapewnia Katarzyna Kaczmarek, rzecznik ZDiZ.

- Niezależnie od tego skąd pochodzą te kamienie, to ważne jest by zostały stamtąd zabrane. Cieszymy się, że tak się dzieje, bo tego wymaga szacunek dla historii tego miasta i szacunek dla zmarłych – mówi Michał Samet, przewodniczący zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku.

W miejsce rozebranych schodów powstaną nowe, ekologiczne i w większości wykonane z drewna. Termin zakończenia prac wyznaczono na 30 listopada. Koszt remontu to 74 tys. złotych.

Schody hańby w Gdańsku

Tutaj znadują się schody:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: md / Źródło: TVN24 Pomorze

Czytaj także: