17,5 tysiąca uczniów gdańskich szkół podstawowych i przedszkoli weźmie udział w kampanii "Rowerowy Maj". Organizowany po raz drugi konkurs ma zachęcać do codziennego używania rowerów. Główną nagrodą w projekcie jest zadaszony parking rowerowy.
Jak wynika z podsumowania zakończonych właśnie zgłoszeń, w projekcie wezmą udział uczniowie z 48 gdańskich podstawówek, 16 przedszkoli i zerówek.
- Liczba uczestników jest cztery razy większa niż w ubiegłorocznej, pierwszej edycji tego projektu – powiedział Remigiusz Kitliński - gdański oficer rowerowy zatrudniony przez miejscowy samorząd do popularyzacji tego środka lokomocji.
Będą jeździć rowerami i zbierać naklejki
Projekt wystartuje 4 maja i potrwa cztery tygodnie. Jego uczestnicy otrzymają książeczki, w których będą zbierać naklejki przyznawane za każdy przyjazd rowerem do placówki edukacyjnej. Po zsumowaniu punktacji organizatorzy wyłonią zwycięską placówkę, klasy a także konkretnych uczniów. Nagrodą dla najlepszej szkoły będzie zadaszony parking rowerowy. Z kolei najaktywniejsze klasy mogą liczyć na nagrody w postaci różnego rodzaju atrakcji np. zwiedzanie stadionu PGE Arena, zajęcia w parku trampolin lub na ścianie wspinaczkowej, wizytę w parku linowym lub kręgielni. Najbardziej zaangażowane w projekt dzieci otrzymają też nagrody indywidualne, wśród których będą nowoczesne lampki rowerowe i okazjonalne koszulki.
Lepiej poznają zasady ruchu drogowego
W ramach projektu starsze dzieci wezmą też udział w zajęciach, na których poznają zasady organizacji ruchu drogowego. Uczestnicy projektu otrzymają także broszury, z których oni oraz ich rodzice będą mogli dowiedzieć się m.in. jak przygotować dziecko do dojeżdżania do szkoły rowerem, a także poznać korzyści, jakie mogą przynosić takie dojazdy. Kampania "Rowerowy maj" jest częścią większego programu popularyzującego rowery wśród mieszkańców Gdańska, w tym uczniów. Przed kilkoma miesiącami w gimnazjach przeprowadzono – realizowany w formie gry planszowej, projekt „Urbaniści”, w którym uczniowie mieli za zadanie opracować przebieg tras rowerowych na danym osiedlu.
Ścieżki, parkingi i mapy
W ramach projektu miasto wyposażyło też wszystkie gdańskie szkoły podstawowe i gimnazja w parkingi dla rowerów. Uczniowie zostali też zaopatrzeni w mapy tras rowerowych w mieście. W tym sezonie miasto dodrukuje 40 tys. darmowych map. Nie tylko przy szkołach, ale też w innych punktach miasta samorząd urządza miejsca postojowe dla jednośladów. Pojawiają się one powoli w historycznym centrum, przy zejściach z plaż, przy siedzibach różnego rodzaju instytucji, dworcach PKP i przystankach SKM, a także pętlach autobusowych czy tramwajowych.
Gdańsk lubi rowerzystów
Sieć dróg rowerowych w Gdańsku liczy ponad 530 kilometrów. Składa się na nią m.in. 110 km dróg wydzielonych specjalnie dla jednośladów, ponad 30 km chodników, na których dopuszczono ruch rowerowy oraz 360 km ulic, po których cykliści mogą się bezpiecznie poruszać dzięki ograniczeniu prędkości dla aut do 30 km/h. MAPA ŚCIEŻEK ROWEROWYCH
W 13 punktach miasta działają zainstalowane przy ścieżkach rowerowych liczniki, które rejestrują liczbę jednośladów.
Jak podkreślił Kitliński, pod koniec ub.r. w rankingu organizowanym przez miesięcznik RowerTour Gdańsk - już po raz trzeci z rzędu - został uhonorowany tytułem najbardziej rowerowego miasta w Polsce. W ubiegłorocznym zestawieniu ocenianych było 41 polskich miast (wszystkie, w których liczba mieszkańców przewyższa 100 tys.). Gdańsk zdecydowanie wyprzedził Wrocław, Toruń, Opole i Gdynię.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24