Podczas remontu kamienicy w Sopocie robotnicy znaleźli cztery gazety: polskie i niemieckie. Przeleżały 100 lat pod deskami podłogi i w szparach między oknami. – W większości to strzępy, ale mogą być ciekawe dla historyków – mówi Janusz Sobczyk z pracowni konserwatorskiej nadzorującej prace w budynku.
Prasę znaleziono w sopockiej kamienicy przy ul. Abraham 18. Budynek należy do Polskiej Akademii Nauk, ta wynajęła go prywatnej firmie TFI. Przedsiębiorstwo zobowiązało się, że przeprowadzi gruntowny remont kamienicy.
- Gazety znaleziono w kilku miejscach podczas wymiany okien oraz podłogi. Dwie z nich są idealnie zachowane, a pozostałe dwie trochę pogniecione. Najstarszy periodyk pochodzi z grudnia 1912 roku. Mam je już pewien czas, ale nie wspominałem o tym, bo nie sądziłem, że to może kogoś zainteresować – przyznaje prezes TFI Stanisław Fiedur.
Gratka dla historyków
Zdaniem konserwatora najciekawszym znaleziskiem jest gazeta "Judendleuchte" z 1931 roku, a to dlatego, że przedstawia nieistniejącą już latarnię morską w Świnoujściu. Jak podkreśla, gazety mają tylko wartość historyczną.
- Podczas prac konserwatorskich często znajdujemy prasę. Zazwyczaj wypełniają one szpary w podłogach, przy oknach albo są przyklejane pod tapetami – opowiadał Sobczyk.
Właściciel gazet zapowiedział, że najlepiej zachowany egzemplarz przekaże do Muzeum Sopotu. Zgłosił już do urzędu miasta, że chce podarować go placówce. - Na razie wybrałem Bydgoską "Gazetę Tygodniową" z 1932 roku. Teraz czekamy na rozmowy z przedstawicielami muzeum oraz termin, w którym będziemy mogli ją przekazać – informuje prezes Fiedur.
"To prawicowa gazeta"
"Gazeta Bydgoska" była dziennikiem o profilu prawicowym. Wydawało ją Stronnictwo Narodowe w latach 1922-1933. Potem do 1939 roku ukazywała się pod zmienionym tytułem jako "Kurier Bydgoski". Pismo rywalizowało z chadeckim "Dziennikiem Bydgoskim"
- Być może "Bydgoska Gazeta Tygodniowa", której egzemplarz znaleziono w Sopocie, była tygodnikiem należącym do tego samego wydawcy co "Gazeta Bydgoska". Nie jest to jakieś szczególne znalezisko, bo m.in. w bibliotece w Bydgoszczy chyba jest komplet tego periodyku. Wszystko zależy od tego jakie treści zawiera - komentuje prof. Wiktor Pepliński, medioznawca oraz historyk prasy.
Tutaj znajduje się sopocka kamienica:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa/b / Źródło: TVN 24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Stanisław Fiedur