Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelacje w sprawie wystawy stałej w Muzeum II Wojny Światowej. Pięć lat temu byli dyrektorzy muzeum wytoczyli powództwo instytucji, w której pracowali, o ochronę praw autorskich i dóbr osobistych.
W Sądzie Apelacyjnym w Warszawie w poniedziałek zapadł wyrok w sprawie o ochronę praw autorskich i dóbr osobistych, które wytoczyli Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jej byli pracownicy: Paweł Machcewicz, Piotr Majewski, Janusz Marszalec i Rafał Wnuk.
"Wyrok odpowiada prawu"
W poniedziałek przewodnicząca składu sędziowskiego SA w Warszawie sędzia Jolanta de Heij-Kaplińska oddaliła apelację pozwanego i powoda. – Zarzuty apelacji powodów i pozwanego nie doprowadziły do zmiany rozstrzygnięcia. Wyrok odpowiada prawu - uzasadniała.
Stwierdziła, że wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku, który zapadł w październiku 2020 roku, "jest słuszny". Sędzia ogłaszając wyrok wskazała, że częściowo zmieniono rozstrzygnięcie o kosztach postępowania apelacyjnego, przyznając stronom "taki sam rozkład i parytet".
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie jest prawomocny.
Żądania powodów
W październiku 2020 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił 26 z 28 żądań byłych dyrektorów muzeum, w tym 16 z 17 żądań w sprawie wprowadzonych zmian i uzupełnień na wystawie głównej.
Autorzy domagali się usunięcia z wystawy m.in. portretu o. Maksymiliana Kolbego, portretu Witolda Pileckiego, zdjęcia powstańców warszawskich składających przysięgę wojskową czy usunięcia zdjęcia rodziny Ulmów. Domagali się również przywrócenia pierwotnej formy scenograficznej wystawy w części poświęconej Polskiemu Państwu Podziemnemu czy przeniesienia eksponatów dotyczących kpt. Antoniego Kasztelana w pierwotne miejsce ich prezentacji.
Walka o muzeum
Sąd Okręgowy nakazał natomiast muzeum zaprzestania wyświetlania filmu "Niezwyciężeni" Instytutu Pamięci Narodowej na dwóch ekranach podzielonych murem i zasiekami w sekcji 18 wystawy "Od wojny do wolności".
Ponadto sąd zasądził od pozwanego na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku kwotę 10 tys. zł w związku z naruszeniem praw autorskich i dóbr osobistych powodów, umorzył postępowanie w zakresie cofniętego powództwa i oddalił powództwo w pozostałej części.
W kwietniu 2017, na skutek decyzji podjętych przez ministerstwo kultury, dotychczasowe szefostwo MIIWŚ zastąpił nowy zespół z Karolem Nawrockim jako dyrektorem. Gdański samorząd, który był inicjatorem budowy muzeum, wielokrotnie krytykował decyzje dotyczące zmiany kierownictwa placówki, której konsekwencją były też zmiany na wystawie głównej poczynione przez nową dyrekcję MIIWŚ.
Źródło: TVN24 Pomorze/PAP