Monument przedstawiający postać legendarnej działaczki Solidarności stanie na skwerze jej imienia w Gdańsku-Wrzeszczu. Sam pomnik wykonany z brązu jest już gotowy i czeka na transport w poznańskiej odlewni.
Pomnik zostanie ustawiony na skwerze im. Anny Walentynowicz, czyli w pobliżu domu, w którym mieszkała bohaterka Solidarności.
Sama statua przedstawia postać Anny Walentynowicz, jest wykonana z brązu, ma około 170 cm wysokości. Jej stworzeniem zajął się Stanisław Milewski, autor m.in. stojącego w gdańsku pomnika Jana Pawła II i Ronalda Reagana. W pracach nad ostatecznym kształtem pomnika artysta konsultował się z rodziną tragicznie zmarłej legendy Solidarności.
Zdążyć przed urodzinami
Pomnik z Poznania zostanie przywieziony 10 sierpnia i w ciągu 2-3 dni będzie ustawiony na granitowym cokole. – Chcemy zdążyć przed urodzinami pani Walentynowicz, które przypadają 15 sierpnia, by właśnie w tym dniu odsłonić pomnik. Takie było życzenie rodziny pani Anny – mówi Czesław Nowak ze stowarzyszenia Godność.
- Jego odsłonięcie w rocznicę urodzin Anny Walentynowicz będzie godnym uhonorowaniem jednej z najbardziej prawych, ideowych i szlachetnych osób, z grona działaczy Solidarności - podkreśla Nowak.
Ustawienie pomnika oficjalnie muszą jeszcze zatwierdzić gdańscy radni. Decyzja w tej sprawie ma zapaść na najbliższej sesji rady 25 czerwca. – Nie powinno być problemów z uchwaleniem. Jeśli chodzi o ten punkt obrad chyba nie będzie nawet dyskusji na radzie – zapewnia Kazimierz Koralewski radny PiS.
Koszt pomnika powinien zamknąć się w kwocie około 90 tys. złotych, całość środków na jego powstanie ma pochodzić ze zbiórki organizowanej przez stowarzyszenie Godność, które jest inicjatorem ustawienia pomnika.
Jak dotąd nie udało się zebrać całej kwoty, dlatego osoby chcące wesprzeć tę inicjatywę mogą pomóc wpłacając dowolną kwotę na rachunek bankowy stowarzyszenia.
Anna Solidarność
Anna Walentynowicz zaangażowała się w działalność Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża w 1978 r. 7 sierpnia 1980 r. została bezprawnie zwolniona ze Stoczni Gdańskiej, co przyczyniło się do rozpoczęcia strajku w stoczni 14 sierpnia 1980 r., który doprowadził do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".
Walentynowicz została członkinią Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ. Internowana w stanie wojennym, potem kilka razy aresztowana. W 1981 r. inwigilowało ją ponad 100 funkcjonariuszy i tajnych współpracowników SB, którzy - jak ujawnił IPN - próbowali ją otruć. Zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.
Tutaj stanie pomnik:
Autor: md / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Stowazyszenie Godność