Tysiąc osób z całego świata na cały tydzień przenosi się do świata po wojnie atomowej, który stworzyli z najdrobniejszymi detalami pod Stargardem. To jedna z największych tego typu imprez na świecie.
Miejsce: Old Town – fikcyjne miasteczko na opuszczonym lotnisku pod Stargardem. Hangary lotnicze, ruiny, opuszczone tereny odizolowane od cywilizacji. To tu od 13 do 19 lipca około tysiąca osób przebiera się w stroje wzorowane na postapokaliptycznych filmach i grach komputerowych.
Kostiumy to jednak nie wszystko – ważny jest każdy szczegół, a miasteczko przez tydzień będzie miejscem samowystarczalnym – z własnymi barami, rzemieślnikami, lekarzami. Obowiązuje tu nawet inna waluta – kapsle, a uczestnicy zjednoczeni są we frakcje, które nierzadko zwalczają się.
Alternatywna rzeczywistość
- To olbrzymi festiwal. Przyjeżdżają fascynaci klimatów postapokaliptycznych z całego świata – opowiada Jakub Gibowski, jeden z organizatorów. W tym roku na imprezę przyjechali między innymi uczestnicy z Australii, Izraela, Niemiec, Belgii, Finlandii, Szwecji, Ukrainy. – Przez cztery dni bez przerwy organizujemy grę fabularną. To tak jakby być w filmie, gdzie jednocześnie jesteśmy i aktorem, i widzem. Mamy też wpływ na rozwój wydarzeń – tłumaczy Gibowski.
Historia tej gry toczy się nieprzerwanie od 2005 roku, więc dla tych, którzy na festiwalu pojawiają się kolejny raz, stanowi ona część alternatywnego świata, w który wstępują raz w roku. Takich osób jest sporo – jak przekonują organizatorzy, ponad 90 procent uczestników zapowiada swój udział w kolejnej edycji.
Impreza dla pasjonatów
Organizatorzy zadbali także, by w samym Old Town, jak i otaczających miasteczko polach i lasach, na uczestników czekały niespodzianki – ukryte skarby, surowce, zadania do wykonania. Zaplanowano także mnóstwo imprez towarzyszących – pokazów, koncertów, warsztatów, prelekcji czy pokazów filmowych.
- Uwielbiam to miejsce. To absolutnie wyjątkowy festiwal. Jestem już trzeci rok z rzędu. Poziom kostiumów w tym roku jest niesamowity – ocenia Mark Cordory, brytyjski twórca kostiumów do filmów i seriali telewizyjnych, miłośnik klimatów postapokaliptycznych. W tym roku zasiadał on w jury, które wybierało najlepsze przebranie wśród uczestników festiwalu.
W tworzenie imprezy zaangażowanych jest 175 osób, robią to na zasadzie wolontariatu.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: eŁKa/ao / Źródło: TVN24 Szczecin
Źródło zdjęcia głównego: tvn24