Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy może już obsłużyć rocznie 7 mln pasażerów - o 2 mln więcej niż do tej pory. We wtorek wieczorem nowa część przylotowa terminala T2 została uroczyście otwarta. Jako pierwszy z nowej części portu skorzystał patron lotniska - Lech Wałęsa.
Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy może obsłużyć - o 2 mln więcej niż do tej pory. Swoją przepustowość port zwiększył dzięki rozbudowie terminala T2 o część przylotową. Terminal powiększył się o ok. 30 proc. Prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Tomasz Kloskowski ocenił, że dzięki rozbudowie terminala nie przybędzie pasażerów i nowych linii lotniczych.
- Bardziej chodzi o komfort obsługi pasażerów i o pierwsze wrażenie po wylądowaniu – dodaje. Podał, że w tym roku port może obsłużyć ok. 3,7 mln pasażerów.
Pierwszy był Lech Wałęsa. "Mogę pokazać bilet"
Pierwszym pasażerem, który skorzystał z nowej części przylotowej terminalu okazał się patron lotniska - Lech Wałęsa. Były prezydent we wtorek wieczorem wrócił z Etiopii. Od razu zaznaczył, że gotów jest pokazać swój bilet, "gdyby ktoś wątpił". Lech Wałęsa o nowym terminalu powiedział, że -tylko mogę się cieszyć i ze szczęścia do góry podskakiwać, że jest coś takiego. Nie muszę przekonywać i udowadniać, jak bardzo szczęśliwy jestem, że uczestniczę w pięknej budowli, tym bardziej, że jeszcze jest mojego imienia – mówił. Zaznaczył, że przez ostatnie 10 lat w Gdańsku tak wiele zrobiono, że wieczorem nie wychodzi z domu, bo by nie trafił z powrotem, tak mi zmieniono miasto.
Kolejnymi osobami, które skorzystają z nowego terminala, będą pasażerowie lotów z Londynu i Warszawy Modlina. Do tej pory pasażerowie po wylądowaniu korzystali ze starego terminala T1.
Łatwiejsze dojście do PKM-ki
Nowa część terminala jest połączona z przystankiem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, która we wtorek nad ranem rozpoczęła regularne kursowanie. Z przystanku PKM Gdańsk Lotnisko pasażerowie mogą pociągiem dojechać do Gdańska, Gdyni oraz na Kaszuby. Przed terminalem powstała też zajezdnia autobusowa, także dla autobusów z sąsiednich miast, jak Elbląg, Słupsk, Koszalin czy Olsztyn.
- Mamy typowy węzeł transportowy, gdzie transport lotniczy jest połączony z transportem kolejowym i miejskim, czyli modelowe, europejskie rozwiązanie – tłumaczył Kloskowski.
Pierwsze piętro starego terminala T1 (oddanego do użytku w 1997 r.) będzie wykorzystywane do odlotów do państw spoza strefy Schengen (m.in. do Wielkiej Brytanii).
Gdańsk na podium
Pod względem liczby odprawianych pasażerów lotnisko w Gdańsku jest na trzecim miejscu w Polsce, po Warszawie i Krakowie. W pierwszym półroczu 2015 r. w Gdańsku obsłużono 1 mln 669 tys. pasażerów, co oznacza wzrost o 14,2 proc. w stosunku do analogicznego okresu ub. roku. W 2014 r. Port Lotniczy Gdańsk obsłużył 3,288 mln pasażerów (wzrost o 15,6 proc. w stosunku do 2013 r.) i osiągnął zysk netto w wysokości ponad 29 mln zł.
Rozbudowa terminala, nowego układu drogowego i parkingów kosztowała ok. 150 mln zł brutto i została sfinansowana z pieniędzy portu i kredytu.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: mg / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Pomorze