Po raz piąty prezydentem Sopotu zostaje Jacek Karnowski, który zdobył 53,37 proc. głosów. To nieoficjalne, ale pełne dane pochodzące ze wszystkich 21 obwodowych komisji wyborczych. 51-letni Karnowski rządzi w nadmorskim kurorcie od 1998 r., a karierę samorządowca rozpoczął, mając zaledwie 26 lat.
Karnowski pokonał w wyborach troje kontrkandydatów. Grażyna Czajkowska, kandydatka bezpartyjnego ruchu "Kocham Sopot" otrzymała około 29 proc. głosów, Michał Stróżyk z PiS około 10 proc., a Małgorzata Tarasiewicz startująca z ramienia obywatelskiej inicjatywy "Mieszkańcy dla Sopotu" około 7 proc.
"Szeryf i jego drużyna"
Od wielu lat Karnowski ma opinię prezydenta, który stara się rządzić twardą ręką. Do tego zdecydowania i stanowczości nawiązywał również spot wyborczy prezydenta Sopotu zatytułowany "Szeryf i jego drużyna: z pasją dla Sopotu".
Karnowski wraz z koalicją stawia sobie za cel m.in. budowę szpitala geriatrycznego oraz rozbudowę szpitala reumatologicznego. Zamierza wspierać edukację najmłodszych poprzez m.in. dodatkowe godziny matematyki i języków obcych. Sojusz wyborczy Karnowskiego chce też, aby mieszkańcy kurortu płacili mniejsze rachunki za ciepło w swoich domach dzięki pozyskaniu tańszych źródeł sieciowych i wykorzystaniu energii odnawialnej.
"Sołtys", "Kudłaty"…
Ze względu na chwilami apodyktyczny styl pracy i kontaktów z podwładnymi przez dziennikarzy i urzędników ochrzczony został ksywką "Sołtys". - Mam zresztą opinię człowieka o niewyparzonej gębie. Może czasem na tym cierpię - mówi o swoim charakterze Karnowski. Inny, starszy już pseudonim Karnowskiego to "Kudłaty" - nawiązujący do jego dawnej fryzury z mocno kręconymi włosami.
O jego charakterze i podejściu do obowiązków może świadczyć to, że angażował się w najbardziej podstawowe czynności podczas kampanii wyborczej, takie jak np. wieszanie plakatów. - Robię to w nocy. Wolę sam powiesić większość swoich plakatów, bo wiem, że są wtedy dobrze powieszone i to w tych najlepszych miejscach - mówił kilka dni temu dziennikarzom Karnowski.
Zatrzymał sprawców napadu
We wrześniu lokalne media opisywały, jak to Karnowski i jego asystent pomogli w ujęciu złodziei, którzy okradli mieszkankę budynku w Sopocie. Prezydent miasta osobiście rzucił się w pogoń za rabusiami. Przestępcy okazali się szybsi. Karnowski wraz z asystentem zaczęli ich więc ścigać samochodem. Ostatecznie, po szamotaninie na ulicy zatrzymali jednego z dwóch sprawców napadu.
Popiera go Platforma Obywatelska
Obecny prezydent ubiegał się o reelekcję z komitetu "Platforma Sopocian Jacka Karnowskiego". W skład koalicji popierającej urzędującego prezydent wchodzi m.in. Platforma Obywatelska, która w poprzednich wyborach wystawiła osobną listę kandydatów do Rady Miasta.
W skład "Platformy Sopocian", oprócz PO i "Samorządności Sopotu" (obecny komitet wyborczy Karnowskiego) wchodzą też przedstawiciele różnych miejskich stowarzyszeń m.in. "Sopot dla Środowiska", "Przyjazny Sopot", klubów sportowych, a także osoby ze środowisk naukowych, oświatowych i artystycznych.
Karnowskiemu zarzuca się przyjęcie dwóch łapówek
W pierwszej połowie września przed Sądem Rejonowym w Sopocie ruszył proces Karnowskiego oskarżonego w związku z tzw. "aferą sopocką".
Politykowi zarzuca się przyjęcie dwóch łapówek: napraw aut wartych w sumie ponad 17 tys. zł od sopockiego dilera samochodowego oraz prac ziemnych o wartości ok. 2 tys. zł od miejscowego przedsiębiorcy budowlanego. Ma także zarzut złożenia fałszywego oświadczenia w związku z przetargiem na auta dla magistratu. Pięć innych, znacznie poważniejszych od tych zarzutów, zostało umorzonych wcześniej przez samych śledczych lub sądy.
Karnowski od początku wybuchu całej afery twierdzi, że jest niewinny i wszystkie zarzuty są wyssane z palca. Dowodzi też, że cała sprawa była "montowana na polityczne zamówienie i miała być prowokacją wymierzoną w premiera Donalda Tuska".
Mieszkańcy w referendum nie odwołali prezydenta
Po ujawnieniu w 2008 r. tzw. afery sopockiej Karnowski rozstał się z Platformą Obywatelską (wcześniej był członkiem Partii Konserwatywnej i Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego - red.), której na Pomorzu był jednym ze współzałożycieli, pełniąc m.in. funkcję skarbnika.
Karnowski zaproponował wtedy również, aby to mieszkańcy w referendum rozstrzygnęli, czy chcą, by dalej pełnił funkcję prezydenta Sopotu. Zadeklarował, że w przypadku wygranej będzie to jego ostatnia kadencja w samorządzie.
Większość uczestniczących w głosowaniu w maju 2009 r. sopocian (62 proc.) opowiedziała się przeciwko odwołaniu Karnowskiego. Zastępca prezydenta Paweł Orłowski, typowany przez Karnowskiego na następcę, w maju tego roku został posłem. Objął mandat po Arkadiuszu Rybickim, który zginął w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem. Wówczas Karnowski zdecydował się ponownie ubiegać o reelekcję.
"Od zawsze harcerz"
Urodził się 16 sierpnia 1963 r. w Gdańsku. O sobie mówi: "od zawsze harcerz". Aktywny w działalności antykomunistycznej, członek Ruchu Młodej Polski.
Absolwent Politechniki Gdańskiej (1988) - inżynier budowy mostów. Po studiach przez dwa lata pracował w Biurze Projektów Kolejowych PKP w Gdańsku. Na PG był wicemarszałkiem parlamentu studenckiego. Współzakładał też katolicką organizację akademicką "Verbum". Podczas studiów był ministrantem w jednym z sopockich kościołów. W 2008 r. obronił pracę doktorską z zakresu nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Gdańskim.
W wieku 26 lat został najmłodszym radnym
W samorządzie w Sopocie Karnowski działa od początku jego powstania. W wieku 26 lat został najmłodszym radnym, uzyskując największą liczbę głosów - 1853. Objął w tym czasie stanowisko wiceprezydenta Sopotu.
Karnowski przyznaje, że było to dla niego niezwykle trudne wyzwanie. - Oczywiście, że się bałem. Co tu dużo gadać, miewałem rozwolnienie. Chciałem tylko zostać radnym. I nagle męczą mnie, żebym został prezydentem, a ostatecznie zostaję wiceprezydentem. Byłem przerażony, cały spocony. Ale to był rok 1990. Nikt oprócz postkomunistów nie miał doświadczenia - wspomina w książce "Polowanie na prezydenta" swoje początki w pracy samorządowca.
W Trójmieście ma najdłuższy staż
Spośród prezydentów Trójmiasta Karnowski ma najdłuższy staż w pełnieniu funkcji wykonawczych w samorządzie. Wprawdzie kariera samorządowa prezydentów Gdańska Pawła Adamowicza i Gdyni Wojciecha Szczurka także sięga 1990 r., ale przez pierwszych osiem lat zasiadali oni najpierw w radach miast, pełniąc m.in. funkcję ich przewodniczących.
Funkcję wiceprezydenta Sopotu Karnowski pełnił do 1998 r. Prezydentem miasta w tym okresie był najpierw Henryk Ledóchowski (do 1992 r.), a później Jan Kozłowski. W 1991 r. Karnowski startował bez powodzenia do Sejmu z listy Koalicji Republikańskiej.
"Lepiej podjąć 10 decyzji, w tym 6 dobrych, niż żadnej"
W 2002 r. w pierwszych wyborach bezpośrednich na prezydenta Sopotu Karnowski wygrał w pierwszej turze z wynikiem 56 proc. Cztery lata temu także zwyciężył w pierwszej turze (ponad 63 proc. głosów). W 2010 r. sukces wyborczy uzyskał w drugiej turze, pokonując lidera ruchu obywatelskiego "Kocham Sopot" Wojciecha Fułka wynikiem 51,43 proc. głosów. Jego rywal otrzymał poparcie 48,56 proc.
Karnowski uważa, że jest typem polityka-wykonawcy. - Lepiej podjąć 10 decyzji, w tym 6 dobrych, niż żadnej - to jego główne motto w samorządowej służbie.
Jest ratownikiem i założycielem sopockiego WOPR
Twierdzi, że ma duszę społecznika odziedziczoną po dziadku Janie Wosiu-Budziszu, współtwórcy ruchu młodokaszubskiego, oraz dziadku Franciszku - rozstrzelanym w 1939 r. przez nazistów członku Związku Zachodniego.
Karnowski jest ratownikiem i założycielem sopockiego WOPR - w dzieciństwie tonął i został uratowany przez kolegę. Lubi sport - gra w piłkę nożną, tenisa, jeździ na nartach i żegluje - ma własny jacht. Jego pasją są też górskie wspinaczki. Karnowski jest również zapalonym kibicem koszykarskiej drużyny Trefl Sopot.
Ma troje dzieci: bliźniaków Łukasza i Jakuba (1989) oraz Joannę (1994).
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ws / Źródło: TVN24 Pomorze, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24