W lasach Nadleśnictwa Dobrzany w Zachodniopomorskiem leśnikom udało się sfotografować dwa rysie. Należą one do grupy, która w ramach projektu "Powrót rysia w północno-zachodniej Polsce" zostały wypuszczone na wolność w 2019 roku. Leśnicy cieszą się, bo pojawiły się także kocięta.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie chwali się, że obecnie w dobrzańskich lasach na wolności żyją zwierzęta, które wcześniej z nich zniknęły i pojawiały się obawy, że ich populacji nie uda się odtworzyć. Jednak obecnie żyją tam watahy wilków, stada żubrów, a od ubiegłego roku także rysie.
Sukcesywnie przez cały ubiegły rok wypuszczono w sumie 20 rysi. Część z nich zawędrowała do Wielkopolski, a część osiedliła się w lasach RDLP w Szczecinie – w Nadleśnictwie Dobrzany jest ich 9.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>
Jak podkreślają leśnicy, "celem tych działań jest odtworzenie licznej i samodzielnej populacji rysi na Pomorzu Zachodnim". Tym bardziej cieszą ich takie spotkania jak te w dobrzańskich lasach – leśnicy natrafili na spokojnie wypoczywające dzikie koty w leśnictwach Kozia Góra oraz Lubino. Spotkania te udało się uwiecznić na zdjęciach.
Jaki kot, taki drapak. Ryś pilnował terenu z ambony.
Jest im tak dobrze, że się mnożą
Jak podkreślają leśnicy, rysie mają dobre warunki na terenie Nadleśnictwa Dobrzany. "Tak dobre, że pojawiły się w bieżącym roku młode osobniki" – chwalą się na swojej stronie przedstawiciele RDLP w Szczecinie.
Projekt przywracania populacji dzikich kotów w województwie zachodniopomorskim jest prowadzony przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze i jego partnerów od 2016. Współfinansowany jest ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Ryś to największy kot europejski, a w Polsce jest pod ochroną. Do bytowania potrzebuje rozległych obszarów leśnych – na mokradłach, bagnach i obszarach poprzecinanych rzekami i jeziorami, gdzie może odpocząć. Jeden osobnik potrzebuje terytorium około 250 kilometrów kwadratowych. Dorosłe rysie to samotniki, które nie tworzą rodzin czy stad.
W maju i czerwcu rodzą się młode. Pozostają one z matką aż do pełnej samodzielności. Pokarm rysia stanowią głównie sarny, jelenie, młodociane łosie, dziki ale także mniejsze ssaki: zające, bobry, myszy oraz ptaki.
Autorka/Autor: eŁKa/gp
Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: RDLP w Szczecinie