W kaplicy kościoła pod wezwaniem bł. Jana Pawła II pojawiła się makieta z miniaturową wersją planowanej w tym miejscu świątyni. Model powstał na zamówienie gdańskiej kurii. Ma za zadanie przekonać okolicznych mieszkańców do zaakceptowania projektu abp Głódzia, metropolity gdańskiego.
W miejscu, w którym ma stanąć kościół pod wezwaniem bł. Jana Pawła II, stoi obecnie kaplica z 14-metrową wieżą. Według planów kurii, nowa świątynia ma mieć ponad 40 metrów wysokości. Aby ostatecznie powstała, radni muszą wyrazić zgodę na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego.
Zanim radni podejmą ostateczną decyzję, głos w tej sprawie mają zabrać mieszkańcy.
Kuria chce ich przekonać do budowy planowanego kościoła pokazując makietę z projektem świątyni. - Dostałem zlecenie od kurii, by wykonać taką makietę – mówi Wiesław Kupść, architekt z sopockiej pracowni PRO ARTE. – To element kampanii informacyjnej, która ma przekonać mieszkańców, że ten obiekt nie będzie taki straszny, jak się większości osób wydaje – dodaje.
Do wglądu dla wszystkich
Makietę wystawiono w kaplicy przyszłego kościoła. - Każdy z mieszkańców może przyjść i zobaczyć jak to finalnie ma wyglądać. Ludzie obawiają się, że powstanie gigantyczna 40-metrowa budowla. Tymczasem to ażurowa wieża z krzyżem będzie miała te 40 metrów, linia szczytowa dachu będzie miała 21 metrów. Warto dodać, że sąsiednie budynki mają 16 metrów. Nie wpłynie to w żaden sposób na zacienienie sąsiednich budynków – przekonuje Kupść.
Mieszkańcy są podzieleni
Mieszkańcy, którzy widzieli już makietę, mają podzielone zdania. - Już teraz dzwony kościoła biją ciągłym nieprzyjemnym dźwiękiem, a tu ma to być na 40-metrowej wieży, to nie jest hit – mówi Maja. – Nie wierzę, żeby komuś wieża przeszkadzała, może blok byłby przeszkodą. Wieża jest tylko urokiem tej okolicy, ja się bardzo cieszę – uważa z kolei pani Katarzyna. – Jak dla mnie to sprawa bardziej polityczna, niż rzeczywisty protest – dodaje pan Wojciech.
Konsultacje społeczne
Mieszkańcy dzielnicy od 15 kwietnia mogą głosować w ramach konsultacji społecznych. Mają w nich określić jak wysoka powinna być świątynia, która powstaje w ich sąsiedztwie.
W ankiecie pojawiają się cztery pytania. Najważniejsze dotyczy wysokości planowanej wysokości wieży i ew. zgody na nią.
Kontrowersje wokół kościoła
Koncepcja kościoła została zaprezentowana w Biurze Rozwoju Gdańska pod koniec 2012 roku. Projekt zakłada, że jego wieża będzie znacznie wyższa, niż przewiduje to plan zagospodarowania przestrzennego. Prezydent miasta koncepcję jednak zaakceptował i wystąpił z inicjatywą uchwałodawczą w sprawie zmiany planu zagospodarowania.
Projekt nie spodobał się jednak okolicznym mieszkańcom. Najpierw protestowali mieszkańcy ulicy Ofiar Grudnia 70, gdzie kościół ma powstać. Według nich, plany zakładały budowę obiektu zbyt blisko bloków.
Z kolei radnym nie podobała się decyzja prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który przekazał archidiecezji grunt pod świątynię z 99 proc. bonifikatą.
Potem przyszła kolej na spór o projekt architektoniczny świątyni. Pierwszy, który zwyciężył w konkursie, został odrzucony przez głównego inwestora, czyli Archidiecezję Gdańską. Według arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia za mało w nim było "sacrum". W efekcie Archidiecezja zamówiła nowy projekt.
Autor: aja/ws/par/k / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: tvn24