Harlem Shake z feretronami. Kaszubska tradycja podbija internet

Zwyczaj "tańca" feretronów znany jest od setek lat
Zwyczaj "tańca" feretronów znany jest od setek lat
Źródło: kuIa981 | Youtube

"Taniec" feretronów - kaszubski zwyczaj znany od setek lat - zawojował internet. Film, na którym widać fragment uroczystości podczas odpustu Wniebowstąpienia Pańskiego, w ciągu kilkudziesięciu godzin obejrzało już ponad 40 tys. osób. Już doczekał się żartobliwych przeróbek, m.in. z muzyką Harlem Shake.

Na filmie widać pielgrzymów, którzy żegnają się z Wejherowem na odpuście Wniebowstąpienia Pańskiego. Szczególne zainteresowanie internautów budzi "tańczenie obrazów", czyli ukłony feretronów w rytm muzyki.

Jak tłumaczy Eugeniusz Pryczkowski, działacz kaszubski, zwyczaj w rejonie znany jest od setek lat.

– Feretrony to przenośne, obustronne obrazy, które towarzyszą pielgrzymom podczas różnych uroczystości, np. procesji - tłumaczy. – Nie wiadomo dokładnie skąd wzięła się tradycja "machania" feretronem. Chodzi o to, żeby oddać pokłon na powitanie, np. przechodząc obok kapliczki, czy na pożegnanie, jak w przypadku filmu z Kalwarii Wejherowskiej – wyjaśnia Pryczkowski.

Inny dla kawalerów, inny dla panien

Obrazy niosą tak zwani obraźnicy – w jednej ekipie jest ich czterech. – Są feretrony, które niosą tylko panny, tylko kawalerowie, albo tylko ojcowie – tłumaczy Marek Stenzel z Żukowa, który sam od kilku lat nosi obrazy. – Jak np. kawaler się żeni, to jest taka fajna tradycja, że ekipa odprowadza go z feretronem pod sam kościół – dodaje.

Jak tłumaczy, obraźnicy kłaniają się wykonując feretronem znak krzyża i zataczają koło. - Zataczanie koła ma wychwalać doskonałość nieskończonego Boga, a znak krzyża łączy się z gestem błogosławieństwa. Wszystkie skłony są głębokie, równe prawie 90 stopni – opowiada Stenzel.

Jak dodaje, wszystkiego można nauczyć się w kilka minut. – To nie jest takie trudne, te feretrony, aż tyle nie ważą, choć wiem, że są i takie po 100 kilo. Wtedy to może być nie lada sztuka, ale nigdy też nie słyszałam, żeby ktoś się przewrócił lub doszło do innego wypadku – dodaje z uśmiechem.

Taniec feretronów to wyjątkowa tradycja

Taniec feretronów to wyjątkowa tradycja

Kardynał Wyszyński pod wrażeniem

– Warto dodać, że już kardynał Wyszyński odwiedzając Kalwarię Wejherowską w 1953 roku zwrócił na ten niecodzienny obyczaj uwagę – przypomina Eugeniusz Pryczkowski. – Jak donoszą źródła, początkowo machanie feretronami uznał za jakieś dziwne zachowanie, ale jak zobaczył rytuał na własne oczy i zobaczył z jakim namaszczeniem to się wszystko dzieje, to tradycja nabrała w jego oczach dostojeństwa – wyjaśnia.

Taniec feretronów można zobaczyć m.in. podczas odpustów na Kalwarii Wejherowskiej, które odbywają się w połowie maja. W tym roku tradycyjny odpust, na który przybywają setki pielgrzymów z południowej i środkowej części Kaszub, odbył się od w dniach od 10 do 12 maja.

Film z fragmentem uroczystości obejrzało już kilkadziesiąt tysięcy osób. Są już pierwsze przeróbki, m.in. z muzyką Harlem Shake.

Premier Donald Tusk zwyczaju z Wejherowa nie kojarzy, ale obiecał, że sprawdzi jak kaszubska tradycja podbija internet:

Premier o tańcu feretronów

Premier o tańcu feretronów

Autor: Agata Panas/ws/k / Źródło: TVN24 Pomorze

Czytaj także: