Günter Grass odwiedzi w weekend Gdańsk. W piątek będzie gościem na premierze galowej spektaklu "Idąc rakiem" w Gdyni, a w sobotę weźmie udział w otwarciu wystawy Akwarele.
Przyjazd laureata literackiej Nagrody Nobla wiąże się z jego 85-tymi urodzinami. W piątek zaplanowano premierę galową spektaklu "Idąc rakiem". Oparte na powieści Grassa przedstawienie Teatru Miejskiego grane jest na stacjonującym przy Skwerze Kościuszki żaglowcu Dar Pomorza. To pierwsza na świecie adaptacja sceniczna tego utworu niemieckiego Noblisty.
Wystawa w Galerii Grassa
W sobotę Grass weźmie udział w otwarciu wystawy Akwarele w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa. Pokazane na niej będą wybrane akwarele Noblisty do tomu wierszy „Rzeczy znalezione” oraz zbioru opowiadań „Moje stulecie”. Wystawę będą uzupełniać prace z lat 50. XX wieku, z wczesnego okresu jego twórczości.
Performance dla Noblisty
Podczas wernisażu wystawy 31-letnia artystka z Berlina, Marlen Pelny, zaprezentuje performance literacko-muzyczny oparty na poezji Guentera Grassa. - Liczymy, że oprócz obejrzenia sztuki, nasz gość znajdzie też czas na spotkanie z zespołem aktorskim i reżyserem - mówi Marzena Szymik z działu literackiego Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.
Gdańska synagoga zamknięta dla pisarza
To pierwszy przyjazd pisarza do Polski po kontrowersjach, które wywołał wiersz pt. "Co musi zostać powiedziane". Grass uznał w nim mocarstwo atomowe Izrael - z jego niepodlegającym międzynarodowej kontroli potencjałem nuklearnym - za zagrożenie dla pokoju światowego. Zakwestionował też prawo izraelskiego rządu do uderzenia prewencyjnego na irańskie urządzenia atomowe.
Wiersz wzbudził oburzenie w Izraelu oraz w samych Niemczech. Izraelskie władze uznały Grassa za osobę niepożądaną i zakazały mu wjazdu do kraju. Również gdańscy Żydzi nie pozostali obojętni, tuż po publikacji wiersza zapowiedzieli, że noblista nie zostanie już zaproszony do synagogi w Gdańsku.
Autor: aja/par / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org