Głosowanie przez pełnomocnika. Do kiedy można składać wniosek?

Źródło:
tvn24.pl
Ważne daty w kalendarzu wyborczym
Ważne daty w kalendarzu wyborczymTVN24
wideo 2/3
Ważne daty w kalendarzu wyborczymTVN24

Tylko do piątku można składać wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach prezydenckich. Mogą to zrobić wyborcy niepełnosprawni oraz osoby w wieku powyżej 60. roku życia.

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja, a ich druga tura 1 czerwca. W piątek 9 maja upływa termin składania wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców niepełnosprawnych oraz tych, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

Pełnomocnictwo do głosowania

Pełnomocnictwo polega na upoważnieniu innej osoby do zagłosowania w czyimś imieniu. Wniosek może zgłosić każdy, kto będzie głosować w Polsce, ukończył 18 lat i ma orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności lub ten kto, najpóźniej w dniu wyborów kończy 60 lat i ma czynne prawo wyborcze.

Wniosek należy złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w gminie, w której dany wyborca jest ujęty w stałym obwodzie głosowania. Można to także zrobić przez internet.

Kto może być pełnomocnikiem?

Pełnomocnikiem może być każdy, kto ma prawo wybierania. Taka osoba może przyjąć pełnomocnictwo do głosowania od jednej osoby albo od dwóch, jeżeli co najmniej jedną z nich jest rodzic, dziecko, małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika. Pełnomocnikiem nie może być osoba, która wchodzi w skład obwodowej komisji wyborczej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa, mąż zaufania ani kandydat w danych wyborach.

W przypadku wyborów, które mają dwie tury, wystarczy złożyć jeden wniosek, a pełnomocnik będzie mógł zagłosować zarówno w pierwszej, jak i drugiej turze. W przypadku, gdy wyborca zgłosił, że zamierza głosować korespondencyjnie, nie może zagłosować przez pełnomocnika.

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl