Ambasador USA w Polsce: mamy wyjątkowe możliwości zbudowania polsko-amerykańskiego braterstwa

Źródło:
TVN24, PAP
Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce w porcie w Gdyni
Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce w porcie w GdyniTVN24
wideo 2/3
Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce w porcie w GdyniTVN24

To, co teraz robimy razem, będzie miało ważne konsekwencje dla przyszłych pokoleń. Jak nigdy do tej pory mamy wyjątkowe możliwości zbudowania polsko-amerykańskiego braterstwa - mówił podczas konferencji w porcie w Gdyni ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski. Do portu zawinął niszczyciel rakietowy USS Gravely.

Konferencja ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce odbyła się we wtorek w gdyńskim porcie, gdzie cumuje amerykański niszczyciel rakietowy USS Gravely.

- Ten moment ma ogromne znaczenie dla Polski. To, co teraz robimy razem, będzie miało ważne konsekwencje dla przyszłych pokoleń. Jak nigdy do tej pory mamy wyjątkowe możliwości zbudowania polsko-amerykańskiego braterstwa. Jak mówił generał Tadeusz Kościuszko, "za waszą i naszą wolność" - zaczął po polsku Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce. Później przeszedł na język angielski.

Zwrócił uwagę, że USS Gravely jest trzecim amerykańskim niszczycielem, który zadokował w Polsce w ciągu trzech miesięcy. - Jest to rzecz bardzo istotna, ponieważ nie mieliśmy takiego rodzaju obecności morskiej w tym regionie od jakiegoś czasu - mówił.

"Ta jedność celu i ta wspólna definicja zagrożenia jest tym, co sprawia, że jesteśmy silniejsi"

Dodał, że "ten okręt, tak jak wszystkie nasze okręty, zapewnia gwarancje bezpieczeństwa na wielu poziomach".

- Przede wszystkim gwarantuje bezpieczeństwo naszym polskim przyjaciołom i sąsiadom - mówił.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Zwrócił uwagę, że Polska jest w tej chwili - w trakcie kryzysu wokół Ukrainy - przedmurzem NATO. Jak dodał, podczas rozmów które przeprowadził, słyszał, że obecność żołnierzy, sprzętu czy marynarki USA powoduje, iż ludzie czuję się bardziej bezpieczni.

- Pokazuje to Polakom, że jesteśmy tu, na miejscu, że USA was wspierają - mówił.

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski TVN24

Wskazał też, że obecnie w Polsce stacjonuje ponad 10 tys. żołnierzy z USA.

- Nasi marynarze z tego niszczyciela będą mieli możliwość interakcji z mieszkańcami Gdyni (...) takie interakcji wzmacniają nasze więzi. Pozwalają nam zjednoczyć nasze dwa narody, co daje jedność w czasach, gdy współpraca z Polską, z naszymi sojusznikami, partnerami stała się naszą największą siłą w obliczu rosyjskiej agresji - powiedział Brzezinski. - Ta jedność celu i ta wspólna definicja zagrożenia jest tym, co sprawia, że jesteśmy silniejsi - dodał.

- Będziemy pracować na rzecz zachowania bezpieczeństwa i stabilizacji w całym regionie. Jesteśmy zjednoczeni, stoimy razem na ziemi i na morzu - zapewnił.

Konferencja w porcie w Gdyni
Konferencja w porcie w Gdyni 7.06| Konferencja prasowa Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Marka Brzezińskiego i dowódcy niszczyciela Gravely Huntera Washburna w Porcie Gdynia TVN24

Autorka/Autor:MAK/ tam

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wybory samorządowe dobiegły końca. Państwowa Komisja Wyborcza publikuje wyniki II tury wyborów na prezydentów. W tvn24.pl aktualizujemy wyniki z miast, w których w niedzielę toczyła się walka o zwycięstwo.

Wybory samorządowe - II tura. Pełne wyniki z kolejnych miast

Wybory samorządowe - II tura. Pełne wyniki z kolejnych miast

Źródło:
tvn24.pl

Kto wygrał drugą turę wyborów samorządowych? Prezentujemy wyniki sondażowe late poll pracowni Ipsos z Krakowa, Wrocławia i Rzeszowa. W dwóch ostatnich miastach doszło do zmian w stosunku do wyników exit poll opublikowanych o godzinie 21.

Wybory samorządowe. Wyniki late poll z Krakowa, Wrocławia i Rzeszowa

Wybory samorządowe. Wyniki late poll z Krakowa, Wrocławia i Rzeszowa

Źródło:
tvn24.pl

Wybory samorządowe dobiegły końca. Szef Państwowej Komisji Wyborczej stwierdził po godzinie 22., że kolejna konferencja prasowa może się odbyć rano, ale też wcześniej, a więc w środku nocy. Cząstkowe wyniki drugiej tury wyborów samorządowych już pojawiają się na stronie PKW.

Szef PKW: do zobaczenia rano albo wcześniej

Szef PKW: do zobaczenia rano albo wcześniej

Źródło:
TVN24

Wybory samorządowe 2024 dobiegły końca. Państwowa Komisja Wyborcza publikuje dane z komisji wyborczych z całego kraju. Są znane wyniki late poll z Krakowa, Wrocławia i Rzeszowa. W tvn24.pl trwa relacja na żywo.

Polacy zagłosowali w drugiej turze wyborów samorządowych

Polacy zagłosowali w drugiej turze wyborów samorządowych

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Aleksander Miszalski ogłosił już swoje zwycięstwo w Krakowie. - Mamy informacje nieoficjalne, że do zliczenia zostały głosy z ok. 10 obwodów, a moja przewaga wynosi kilka tysięcy głosów - powiedział w krótkim wystąpieniu w swoim sztabie wyborczym. Zgodnie z wynikami sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos poseł KO uzyskał 51,1 proc. głosów. Łukasz Gibała uzyskał 48,9 proc. Frekwencja w stolicy Małopolski wyniosła 45 proc. Błąd badania to +/- 2 procent.

Wyniki wyborów w Krakowie. Miszalski ogłasza zwycięstwo

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Kandydatka Gdyńskiego Dialogu - 38-letnia Aleksandra Kosiorek ma wyraźną przewagę po przeliczeniu ponad 2/3 obwodów głosowania. Oddano na nią 63,08 proc. głosów, a na jej rywala Tadeusza Szemiota z Koalicji Obywatelskiej - 36,92 proc. Szemiot (KO) pogratulował swojej kontrkandydatce zwycięstwa. To oznacza, że w całym Trójmieście będą rządzić kobiety.

W Gdyni wygrywa Aleksandra Kosiorek. Duża przewaga

W Gdyni wygrywa Aleksandra Kosiorek. Duża przewaga

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Łukasz Filipowicz pokonał Agnieszkę Nowak-Gąsienicę z PiS – wynika z danych podawanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Nowy burmistrz podziękował już wyborcom i przyjął gratulacje od rywalki.

PiS bez burmistrza pod Tatrami, w sztabie Łukasza Filipowicza "owacje, śpiewy, euforia"

PiS bez burmistrza pod Tatrami, w sztabie Łukasza Filipowicza "owacje, śpiewy, euforia"

Źródło:
tvn24.pl

Rządzący od 18 lat Zieloną Górą Janusz Kubicki przegrał w drugiej turze z Marcinem Pabierowskim (Koalicja Obywatelska). Urzędujący prezydent już po pierwszych cząstkowych wynikach pogratulował rywalowi.

Prezydent Zielonej Góry sam ogłosił swoją porażkę

Prezydent Zielonej Góry sam ogłosił swoją porażkę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk opublikował serię wpisów w mediach społecznościowych po zakończeniu drugiej tury wyborów samorządowych. Wymienił w nich miasta, w których kandydaci popierani przez Koalicję Obywatelską "chyba" wygrali drugą turę.

Seria wpisów Donalda Tuska. "To jest dopiero coś"

Seria wpisów Donalda Tuska. "To jest dopiero coś"

Źródło:
TVN24

Mirosław Lech od 33 lat jest wójtem gminy Korycin na Podlasiu – i właśnie wygrał kolejną kadencję. Tym razem jednak poczuł oddech rywalki na karku, bo o wyniku zadecydował dokładnie jeden głos.

W pierwszej turze różnili się 14 głosami, w drugiej już tylko jednym

W pierwszej turze różnili się 14 głosami, w drugiej już tylko jednym

Źródło:
tvn24.pl

Polityk Konfederacji, Patryk Marjan, zostanie nowym prezydentem Bełchatowa. W drugiej turze wyborów samorządowych uzyskał prawie 62,89 proc. głosów. "Wygrana zaledwie 32-letniego Patryka jest największym w historii sukcesem wyborczym środowiska wolnościowego w Polsce" - napisał w mediach społecznościowych lider partii Nowa Nadzieja, poseł Sławomir Mentzen.

Polityk Konfederacji będzie prezydentem. "Największy w historii sukces wyborczy"

Polityk Konfederacji będzie prezydentem. "Największy w historii sukces wyborczy"

Źródło:
tvn24.pl

Robert Szewczyk pokonał Czesława Małkowskiego w wyborach na prezydenta Olsztyna. Członek Platformy Obywatelskiej uzyskał w drugiej turze wyborów 53,33 proc. głosów.

Robert Szewczyk nowym prezydentem Olsztyna

Robert Szewczyk nowym prezydentem Olsztyna

Źródło:
tvn24.pl

Porażka kandydata PiS w gminie Czarny Dunajec. Burmistrz Marcin Ratułowski (Trzecia Droga) zachowa urząd. Dotychczas partia Jarosława Kaczyńskiego cieszyła się w tym rejonie dużym poparciem – to jednak nie wystarczyło, by zapewnić wygraną Pawłowi Dziubkowi.

PiS przegrał w jednym z podhalańskich bastionów

PiS przegrał w jednym z podhalańskich bastionów

Źródło:
tvn24.pl

Według wstępnych danych Paweł Gulewski z KO zdobył zdecydowaną przewagę nad urzędującym prezydentem Torunia Michałem Zaleskim. Oznacza to, że walczący o kolejną reelekcję Zaleski po pięciu kadencjach żegna się z urzędem.

Szóstej kadencji w Toruniu nie będzie

Szóstej kadencji w Toruniu nie będzie

Źródło:
tvn24.pl

Krzysztof Kukucki wygrywa we Włocławku z prezydentem miasta Markiem Wojtkowskim z Koalicji Obywatelskiej. Na senatora Lewicy oddano 56,23 proc. głosów, a na jego rywala - 43,72 proc. głosów.

We Włocławku porażka prezydenta

We Włocławku porażka prezydenta

Źródło:
TVN24.pl

Jacek Jaśkowiak zdecydowanie wygrywa w drugiej turze wyborów prezydenckich w Poznaniu. Na obecnego włodarza miasta po przeliczeniu 2/3 obwodów głosowania, oddało głosy 70 proc. poznaniaków.

W Poznaniu bez sensacji. Zdecydowana przewaga Jaśkowiaka

W Poznaniu bez sensacji. Zdecydowana przewaga Jaśkowiaka

Źródło:
tvn24.pl

Agnieszka Rupniewska zmierzyła się z urzędującą prezydentką Zabrza już po raz drugi – jednak tym razem udało jej się pokonać Małgorzatę Mańkę-Szulik. Po czterech kadencjach weteranka oddaje stanowisko.

Koniec epoki w Zabrzu. Prezydentkę zastąpi prezydentka

Koniec epoki w Zabrzu. Prezydentkę zastąpi prezydentka

Źródło:
tvn24.pl

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej Agata Wojda pokonała w Kielcach Marcina Stępniewskiego z Prawa i Sprawiedliwości. Nowa prezydentka Kielc otrzymała w drugiej turze 56,54 proc. głosów. Na jej rywala, Marcina Stępniewskiego z PiS, głos oddało 43,46 proc. wyborców. - Tak często w tej kampanii wyborczej słyszałam, że Kielce nie są gotowe, by prezydentką miasta była kobieta. Prawdopodobnie są! – cieszyła się Wojda po ogłoszeniu sondażowych wyników.

Agata Wojda wygrywa wybory w Kielcach

Agata Wojda wygrywa wybory w Kielcach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Beata Dudzińska (Koalicja Obywatelska) wygrała wybory na prezydenta Piły. Zdobyła 71,01 proc. głosów, a Marcin Porzucek z Prawa i Sprawiedliwości - 28,99 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza.

Przejęła rządy komisaryczne, została prezydentką Piły

Przejęła rządy komisaryczne, została prezydentką Piły

Źródło:
PAP

Jacek Sutryk wygrywa drugą turę wyborów we Wrocławiu. Zdobył aż 67,8 proc. głosów, a Izabela Bodnar, kandydatka Trzeciej Drogi, zaledwie 32,2 proc. - wynika z sondażu exit poll Ipsos. Tym samym nie dojdzie do zmiany władzy w stolicy Dolnego Śląska.

Wybory 2024. Zdecydowane zwycięstwo Sutryka w drugiej turze we Wrocławiu

Wybory 2024. Zdecydowane zwycięstwo Sutryka w drugiej turze we Wrocławiu

Źródło:
tvn24.pl

Konrad Fijołek wygrał wybory prezydenckie w Rzeszowie wg wyników exit poll przeprowadzonych przez Ipsos. Zdobył 56,1 procent głosów. Jego konkurent Waldemar Szumny uzyskał 43,9 procent.

Sondaż exit poll: Konrad Fijołek będzie prezydentem Rzeszowa

Źródło:
tvn24.pl

Maciej Gramatyka z Koalicji Obywatelskiej został nowym prezydentem Tychów (woj. śląskie). Polityk zdobył 58,64 proc. głosów, pokonując tym samym kandydata PiS Sławomira Wróbla. Gramatyka rządzi miastem od kilku miesięcy jako komisarz po tym, jak urzędujący od 2000 roku Andrzej Dziuba zdobył mandat senatorski.

Tychy mają nowego prezydenta. Zmiana po 24 latach

Tychy mają nowego prezydenta. Zmiana po 24 latach

Źródło:
PAP

Radosław Witkowski popierany m.in. przez Koalicję Obywatelską wygrywa z poparciem 60,5 proc. wyborców II turę wyborów prezydenta Radomia - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą na zlecenie serwisu LokalnaPolityka.pl. Jego rywal Artur Standowicz z Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 39,5 proc. poparcia.

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

Źródło:
PAP

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Chorwacja mierzy się z katastrofą demograficzną. Liczba zgonów drastycznie przewyższa liczbę urodzeń, a trend zwiastuje jedynie pogorszenie sytuacji - podaje w niedzielę dziennik "Jutarnji list". "Jeżeli w Chorwacji problem ten nadal będzie lekceważony, czekają nas dramatyczne problemy społeczne" - czytamy.

Katastrofa demograficzna w Chorwacji. "Czekają nas dramatyczne problemy społeczne"

Katastrofa demograficzna w Chorwacji. "Czekają nas dramatyczne problemy społeczne"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl
Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Źródło:
tvn24.pl
Premium