Siedem osób usłyszało zarzuty w związku z organizacją koncertu, podczas którego zginął Paweł Adamowicz

Paweł Adamowicz zmarł po ciosach zadanych nożem w czasie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Siedem osób usłyszało zarzuty po zabójstwie prezydenta Gdańska
Źródło: tvn24

Siedem osób, w tym trzech funkcjonariuszy publicznych, zostało wezwanych do gdańskiej prokuratury regionalnej, gdzie usłyszeli zarzuty związane z niedopełnieniem obowiązków przy organizacji koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza.

Śledztwo w sprawie sposobu organizacji i zabezpieczenia finału WOŚP, który odbył się w Gdańsku 13 stycznia 2019 r., wszczęto następnego dnia po koncercie, podczas którego doszło do ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Stefan W. wtargnął wtedy na scenę niezatrzymywany przez ochronę i śmiertelnie dźgnął nożem Adamowicza.

Błędy przy organizacji koncertu, zdaniem śledczych, popełnić miało siedem osób: prezes i wiceprezes regionalnego Centrum Wolontariatu, dwóch pracowników agencji ochrony Tajfun oraz trzech funkcjonariuszy publicznych, w tym urzędnik miasta. Potwierdziła nam to Marzena Muklewicz z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Kontrowersje wokół organizacji koncertu

Około 13 we wtorek Muklewicz potwierdziła nam, że śledczy postawili zarzuty siedmiu osobom związanym z organizacją imprezy: dwóm funkcjonariuszom Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, urzędnikowi wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miasta w Gdańsku, dwóm ochroniarzom oraz dwóm osobom z Regionalnego Centrum Wolontariatu.

Policjantom oraz urzędnikowi prokuratorzy zarzucili narażenie uczestników na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (art. 160 par. 1 i 2 Kk) oraz niedopełnienie obowiązków służbowych (art. 231 par. 1 Kk w zb. z 160 Kk). Wolontariuszom z Regionalnego Centrum Wolotariatu oraz ochroniarzom agencji Tajfun zarzucono narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo uczestników imprezy w Gdańsku (art. 160 kk). Wszystkim podejrzanym grozi do 5 lat więzienia.

- Zarzut narażenia uczestników koncertu na niebezpieczeństwo usłyszeli zarządzający Agencją Ochrony Tajfun, która odpowiadała za bezpieczeństwo podczas imprezy, a także osoby reprezentujące jej organizatora - wyjaśniała Muklewicz. - Urzędnikowi Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, który zezwolił na organizację koncertu oraz funkcjonariuszom policji, którzy pozytywnie zaopiniowali wniosek o taką zgodę, przedstawiono zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych i narażenia uczestników imprezy - dodała.

Piotr Adamowicz skomentował postawienie zarzutów
Piotr Adamowicz skomentował postawienie zarzutów
Źródło: tvn24

Prokuratorzy uważają, że firma ochroniarska i organizator imprezy Regionalne Centrum Wolontariatu nie zapewnili bezpieczeństwa i porządku podczas koncertu. - W szczególności nie zabezpieczyli dostępu do sceny, umożliwiając wtargnięcie na nią zamachowca, który ugodził nożem Pawła Adamowicza - powiedziała prokurator Muklewicz.

Według prokuratury, zezwolenie na imprezę nie powinno w ogóle zostać wydane. - Wniosek, złożony przez jej organizatorów w Urzędzie Miejskim dotyczący szczególnego wykorzystania fragmentu drogi, nie spełniał prawnych wymogów w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom koncertu. Braki we wniosku, uchybiające rygorom ustawy Prawo o ruchu drogowym, obligowały policję do wydania negatywnej opinii, a zarządcę drogi do odmownej decyzji. Zgodnie z opinią biegłego, zaniedbania ze strony firmy ochroniarskiej, organizatorów, urzędników i policjantów były rażące - tłumaczyła rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Prokuratura - jak przyznała - stawiała zarzuty w oparciu o analizę dokumentów, nagrań z przebiegu imprezy oraz przesłuchania licznych świadków. Decyzja o postawieniu zarzutów opiera się również na szczegółowej opinii przedstawionej przez biegłego sądowego z zakresu nauk o bezpieczeństwie i zarządzania bezpieczeństwem.

Do postawienia zarzutów siedmiu osobom odniósł się Piotr Adamowicz, brat zamordowanego prezydenta Gdańska. Podczas konferencji prasowej wraz z Aleksandrą Dulkiewicz, obecną prezydent miasta, zaznaczył, że wypowiada się nie jako poseł Koalicji Obywatelskiej, ale jako brat zamordowanego prezydenta Gdańska oraz w imieniu rodziców. - Podkreślam bardzo wyraźnie, że nie mamy żadnych pretensji do osób, które dziś są ciągane przez prokuraturę, albo mogą być ciągane przez prokuraturę, w sprawie organizacji finału WOŚP w Gdańsku - oświadczył Adamowicz.

Impreza (nie)masowa

Jednym z głównych powodów postawienia zarzutów jest to, że koncert na Targu Węglowym nie miał statusu imprezy masowej.

Został zorganizowany na podstawie przepisów Prawa o ruchu drogowym, z czym wiążą się mniej restrykcyjne wymogi bezpieczeństwa. Według art. 65 Prawa o ruchu drogowym "Zawody sportowe, rajdy, wyścigi, przewóz osób kolejką turystyczną i inne imprezy, które powodują utrudnienia w ruchu lub wymagają korzystania z drogi w sposób szczególny, mogą się odbywać pod warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa porządku podczas trwania imprezy oraz uzyskania zezwolenia na jej przeprowadzenie". Wymogi wobec imprezy organizowanej na zasadzie wykorzystania drogi w sposób szczególny są mniej restrykcyjne niż wobec imprezy masowej. 

Dlaczego koncert Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był zatem zgłoszony w tym trybie, nie zaś jako impreza masowa? W styczniu 2019 r. organizator twierdził, że w ten sposób imprezę zakwalifikował urząd miasta. Przedstawiciele urzędu miasta nie chcieli komentować tej sprawy i odsyłali do organizatora.

Wniosek o zgodę na wykorzystanie drogi w sposób szczególny został złożony 12 grudnia 2018 r. Pozytywna decyzja została wydana 28 grudnia przez Zespół do spraw Zarządzania Ruchem Urzędu Miasta, z upoważnienia prezydenta Gdańska. 20 grudnia organizatorzy otrzymali także od komendanta wojewódzkiego policji w Gdańsku pozytywną opinię dotyczącą wniosku o zorganizowanie imprezy na Targu Węglowym.

Paweł Adamowicz zmarł po ciosach zadanych nożem w czasie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Paweł Adamowicz zmarł po ciosach zadanych nożem w czasie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Źródło: TVN24

Prokuratorskie śledztwo

W lipcu 2019 r. śledztwo dotyczące organizacji koncertu na Targu Węglowym zostało przeniesione z Prokuratury Okręgowej do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Na wtorek 25 lutego co najmniej trzy osoby związane z organizacją koncertu otrzymały wezwanie w charakterze podejrzanych: dyrektor w agencji ochrony, która odpowiadała 13 stycznia 2019 r. za bezpieczeństwo na Targu Węglowym, właściciel tej agencji oraz pracownik Urzędu Miasta w Gdańsku, którego podpis widnieje pod zezwoleniem na przeprowadzenie koncertu WOŚP według przepisów Prawa o ruchu drogowym.

Zespół prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku odmówił udzielenia informacji, czy wśród osób wezwanych na wtorek do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku jest zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KWP, którego podpis widniał pod pozytywną opinią dotyczącą organizacji imprezy WOŚP w Gdańsku.

Rzecznik Prokuratury Regionalnej przekazał, że “na obecnym etapie, dla dobra sprawy, nie jest możliwe przekazanie państwu informacji dotyczących rodzaju oraz zakresu realizowanych i planowanych czynności”. 

W piątek Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał na karę roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata 37-letniego pracownika ochrony finału WOŚP w Gdańsku. Skazany za składanie fałszywych zeznań mężczyzna twierdził tuż po tragedii, że zabójca dostał się na scenę, posługując się plakietką z napisem "media". Śledztwo wykazało, że kłamał.

Prezydent Gdańska nie żyje

Aleksandra Dulkiewicz o testamencie Adamowicza
Źródło: tvn24
Aleksandra Dulkiewicz o testamencie Adamowicza
Aleksandra Dulkiewicz o testamencie Adamowicza
Teraz oglądasz
Mija miesiąc od śmierci Pawła Adamowicza. "Światełko dla Prezydenta" od mieszkańców
Mija miesiąc od śmierci Pawła Adamowicza. "Światełko dla Prezydenta" od mieszkańców
Teraz oglądasz
Janusz Lewandowski podczas debaty w PE o nienawiści
Janusz Lewandowski podczas debaty w PE o nienawiści
Teraz oglądasz
Brudziński o brakach w wymianie informacji, Ziobro o badaniach Stefana W. Sejmowa informacja w sprawie zabójstwa Adamowicza
Brudziński o brakach w wymianie informacji, Ziobro o badaniach Stefana W. Sejmowa informacja w sprawie zabójstwa Adamowicza
Teraz oglądasz
Ulica Adamowicza może powstać na praskich Bohnicach
Ulica Adamowicza może powstać na praskich Bohnicach
Teraz oglądasz
Senat uczcił minutą ciszy pamięć Pawła Adamowicza
Senat uczcił minutą ciszy pamięć Pawła Adamowicza
Teraz oglądasz
Tyszka: Paweł Kukiz nie podjął jeszcze decyzji o udziale w spotkaniu
Tyszka: Paweł Kukiz nie podjął jeszcze decyzji o udziale w spotkaniu
Teraz oglądasz
Lubnauer o zaproszeniu premiera na spotkanie
Lubnauer o zaproszeniu premiera na spotkanie
Teraz oglądasz
Szef KPRM: takie zmiany powinny zachodzić w ramach całkowitego konsensusu politycznego
Szef KPRM: takie zmiany powinny zachodzić w ramach całkowitego konsensusu politycznego
Teraz oglądasz
Szef KPRM: premier zaprosił szefów klubów i kół parlamentarnych na spotkanie
Szef KPRM: premier zaprosił szefów klubów i kół parlamentarnych na spotkanie
Teraz oglądasz
Ponad 16 milionów w "ostatniej puszce Pana Prezydenta"
Ponad 16 milionów w "ostatniej puszce Pana Prezydenta"
Teraz oglądasz
Magdalena Adamowicz: pożegnanie z Pawłem było wyjątkowe
Magdalena Adamowicz: pożegnanie z Pawłem było wyjątkowe
Teraz oglądasz
Żona zmarłego prezydenta Gdańska: jestem dziś silna, ale boję się o przyszłość moją i dzieci
Żona zmarłego prezydenta Gdańska: jestem dziś silna, ale boję się o przyszłość moją i dzieci
Teraz oglądasz
Żona Pawła Adamowicza: nie mam w sercu nienawiści, mam ból i żal
Żona Pawła Adamowicza: nie mam w sercu nienawiści, mam ból i żal
Teraz oglądasz
Żona Pawła Adamowicza: rozmawiałam przez telefon z Jerzym Owsiakiem, mam nadzieję na spotkanie
Żona Pawła Adamowicza: rozmawiałam przez telefon z Jerzym Owsiakiem, mam nadzieję na spotkanie
Teraz oglądasz
Magdalena Adamowicz: Słowo może zabić. Te, które padały, strasznie Pawła raniły
Magdalena Adamowicz: Słowo może zabić. Te, które padały, strasznie Pawła raniły
Teraz oglądasz
Magdalena Adamowicz: warunkiem moim startu Pawła w wyborach, było to, aby nasza córka mogła wyjechać
Magdalena Adamowicz: warunkiem moim startu Pawła w wyborach, było to, aby nasza córka mogła wyjechać
Teraz oglądasz
"Nie myśląc o sobie wyszedłem i reagowałem"
"Nie myśląc o sobie wyszedłem i reagowałem"
Teraz oglądasz
Organizatorka zbiórki "ostatniej puszki prezydenta Adamowicza" o akcji
Organizatorka zbiórki "ostatniej puszki prezydenta Adamowicza" o akcji
Teraz oglądasz
Fragment wpisu z bloga Pawła Adamowicza
Fragment wpisu z bloga Pawła Adamowicza
Teraz oglądasz
Karnowski: w politykę wchodziliśmy nieopierzeni
Karnowski: w politykę wchodziliśmy nieopierzeni
Teraz oglądasz
Karnowski: na początku Adamowicz źle reagował na przezwiska
Karnowski: na początku Adamowicz źle reagował na przezwiska
Teraz oglądasz
Karnowski o odejściu Adamowicza z PO 
Karnowski o odejściu Adamowicza z PO
Teraz oglądasz
"Światełko dla Pawła" na Targu Węglowym
"Światełko dla Pawła" na Targu Węglowym
Teraz oglądasz
"Światełko dla Pawła" na Targu Węglowym
"Światełko dla Pawła" na Targu Węglowym
Teraz oglądasz
Po zabójstwie Adamowicza wybuchła dyskusja na temat mowy nienawiści
Po zabójstwie Adamowicza wybuchła dyskusja na temat mowy nienawiści
Teraz oglądasz
Biskup Malicki: w tych dniach szczególnie myślimy o odmianie języka debaty publicznej
Biskup Malicki: w tych dniach szczególnie myślimy o odmianie języka debaty publicznej
Teraz oglądasz
Tydzień szoku i żałoby. Polska oddała hołd Pawłowi Adamowiczowi
Tydzień szoku i żałoby. Polska oddała hołd Pawłowi Adamowiczowi
Teraz oglądasz
"Szukaj dobrych ludzi a omijaj tych, którzy ci źle życzą"
"Szukaj dobrych ludzi a omijaj tych, którzy ci źle życzą"
Teraz oglądasz
"Chudzielec z charyzmą", "typ intelektualisty". Taki był Paweł Adamowicz w młodości
"Chudzielec z charyzmą", "typ intelektualisty". Taki był Paweł Adamowicz w młodości
Teraz oglądasz
"To nie tylko muzeum, bo muzea bywają martwe". ECS to ukochane dzieło Pawła Adamowicza
"To nie tylko muzeum, bo muzea bywają martwe". ECS to ukochane dzieło Pawła Adamowicza
Teraz oglądasz
Pogrzeb Adamowicza na czołówkach zagranicznych mediów
Pogrzeb Adamowicza na czołówkach zagranicznych mediów
Teraz oglądasz
"Jakby ktoś uderzył mnie prosto w serce"
"Jakby ktoś uderzył mnie prosto w serce"
Teraz oglądasz
Magdalena Skorupka-Kaczmarek o Pawle Adamowiczu
Magdalena Skorupka-Kaczmarek o Pawle Adamowiczu
Teraz oglądasz
Profesor Stefan Chwin wspominał Pawła Adamowicza
Profesor Stefan Chwin wspominał Pawła Adamowicza
Teraz oglądasz
Łzy przed gdańskim urzędem miejskim. "Nigdy nie myślałam, że będę musiała powiedzieć: żegnaj, szefie"
Łzy przed gdańskim urzędem miejskim. "Nigdy nie myślałam, że będę musiała powiedzieć: żegnaj, szefie"
Teraz oglądasz
Tysiące mieszkańców Gdańska zebrało się przy pomniku Neptuna na Długim Targu
Tysiące mieszkańców Gdańska zebrało się przy pomniku Neptuna na Długim Targu
Teraz oglądasz
"Był człowiekiem otwartym, każdy mógł do niego podejść"
"Był człowiekiem otwartym, każdy mógł do niego podejść"
Teraz oglądasz
Całość konferencji o szczegółach pogrzebu Pawła Adamowicza
Całość konferencji o szczegółach pogrzebu Pawła Adamowicza
Teraz oglądasz
"Pusta noc" w intencji Pawła Adamowicza
"Pusta noc" w intencji Pawła Adamowicza
Teraz oglądasz
Czytaj także: