Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia przekroczenia uprawnień przez naczelnika pionu śledczego IPN w Gdańsku. Chodzi o zdarzenia z lat 2019-2023, między innymi: opłacanie ze środków publicznych noclegów hotelowych prywatnej osoby towarzyszącej podczas wspólnych wyjazdów oraz wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych. Wcześniej, w 2023 roku, prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Teraz śledczy tłumaczą, że analiza wykazała "istotne braki" poprzedniego postępowania przygotowawczego.
Prokuratura Okręgowa w Elblągu wszczęła śledztwo w sprawie "uzasadnionego podejrzenia" przekroczenia uprawnień w latach 2019-2023 roku przez naczelnika Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Działania te miały skutkować doprowadzeniem Oddziału IPN w Gdańsku do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w nieustalonej dotychczas wysokości. Śledczy zbadają używanie do celów prywatnych służbowego auta oraz opłacanie dla innej osoby noclegów w hotelach ze środków publicznych.
Wcześniej prokuratura odmówiła śledztwa
Wcześniej, 14 lipca 2023 roku, Prokuratura Okręgowa w Elblągu, po czynnościach sprawdzających, odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie.
Jak przekazał prok. Mariusz Marciniak, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, chodziło o wielokrotne wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych, rezerwowanie noclegów hotelowych dla prywatnej osoby towarzyszącej podczas wspólnych wyjazdów o charakterze służbowo-prywatnym, wykorzystywanie telefonu służbowego do celów prywatnych oraz uszkodzenie tapicerki tylnej kanapy samochodu służbowego skoda octavia.
Postanowienie to było formalnie prawomocne, ponieważ nie zostało zaskarżone zażaleniem. Osoba zawiadamiająca o podejrzeniu popełnienia tych przestępstw, zgodnie z Kodeksem postępowania karnego, nie była uprawniona do złożenia zażalenia, a pokrzywdzony, oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, który mógł złożyć zażalenie, środka odwoławczego nie złożył.
- Analiza materiału dowodowego zebranego w tej sprawie, wykonana przez prokuratora Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, wykazała istotne braki postępowania przygotowawczego, do których doszło wskutek niewyczerpania inicjatywy dowodowej i wskutek zaniechania przeprowadzenia wielu istotnych czynności procesowych - przekazał prokurator Marciniak.
Kodeks postępowania karnego dopuszcza możliwość podjęcia postępowania uprzednio zakończonego odmową wszczęcia śledztwa, w wypadku "ujawnienia nowych istotnych faktów lub dowodów nieznanych w poprzednim postępowaniu". I tak 7 lutego br. Prokuratura Okręgowa w Elblągu uznała zastrzeżenia do wcześniejszych czynności i wszczęła śledztwo.
Źródło: Prokuratura Regionalna w Gdańsku/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Google Maps