W Gdańsku powstało jedyne w Polsce laboratorium wydmowe na świeżym powietrzu. To tam, na specjalnie stworzonej sztucznej wydmie rozwijają się cenne gatunki roślin. Wszystko pod czujnym okiem naukowców.
Tuż przed budową terminalu kontenerowego w Nowym Porcie dokładnie przebadano cały teren. Okazało się, że porastają go chronione gatunki roślin, takie jak mikołajek nadmorski czy fiołek trójkolorowy.
Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego oraz przedstawiciele DCT nie chcieli ich niszczyć. To wtedy pojawił się pomysł na budowę pierwszego laboratorium wydmowego w Polsce.
- Takie miejsce było potrzebne. Z roku na rok morze zabiera nam coraz więcej pasa nadmorskiego. Dlatego trzeba szukać przestrzeni, gdzie można uchronić cenne gatunki - tłumaczy Katarzyna Żółkoś z Uniwersytetu Gdańskiego.
Mają dwie wydmy
Na Wyspę Sobieszewską nawieziono 4 tys. ton piasku. W wyznaczonym miejscu powstały dwie wydmy. Laboratorium jest na świeżym powietrzu i pozwala obserwować i badać te cenne i chronione gatunki roślin. Biolodzy sprawdzają jak rośliny się rozwijają i jak można je chronić w naturalnych warunkach.
- To miejsce, gdzie stwarzamy warunki jak najbardziej zbliżone do tych naturalnych. Pierwsza wydma pokazuje procesy związane z brzegiem morskim. Będzie ona sztucznie podtrzymywana. Natomiast druga jest porośnięta nasadzoną przez nas roślinnością - mówi Żółkoś.
Laboratorium oficjalnie zostanie otworzone za kilka dni.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl
Autor: aa/gp / Źródło: TVN 24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 / Jarosław Sadowski