40. rocznica Porozumień Sierpniowych. "To wielkie święto spotkania bardzo różnych generacji"

Źródło:
TVN24/PAP
40. rocznica Porozumień Sierpniowych
40. rocznica Porozumień SierpniowychTVN24
wideo 2/3
40. rocznica Porozumień SierpniowychTVN24

Spotkania, dyskusje, warsztaty i wystawy. Chociaż główne obchody 40. rocznicy Porozumień Sierpniowych odbędą się w poniedziałek, w Gdańsku już rozpoczęto świętowanie rocznicy. Zobacz, co jeszcze przewidziano w programie.

40 lat temu, 31 sierpnia 1980 roku, w Gdańsku zostały podpisane porozumienia między komisją rządową a komitetem strajkowym. Porozumienia Sierpniowe i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian 1989 roku. Miasto Gdańsk postanowiło zorganizować szereg wydarzeń, aby uczcić okrągłą rocznicę tych ważnych wydarzeń.

- Po pierwsze jest to wielkie święto spotkania bardzo różnych generacji. Ja mam wrażenie, pierwszy raz, że jest to okrągła rocznica, podczas której główni bohaterzy tamtych wydarzeń Bogdan Lis, Lech Wałęsa, Henryka Krzywonos spotykają się z obywatelami 30-, 40-latkami, którzy dzisiaj tworzą rzeczywistość, a którzy kompletnie tej historii nie pamiętają, więc dla mnie to jest wielki eksperyment spotkania generacji, bo już za 10 lat to będzie niestety wyglądało inaczej - mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

Warsztaty, spotkania i wystawy

Uroczystości już się rozpoczęły i potrwają do głównych obchodów 31 sierpnia. Szczegółowy program obchodów 40. rocznicy Porozumień Sierpniowych w Gdańsku można znaleźć na stronie 1980gdansk.pl.

Co jeszcze między innymi przed nami? W sobotę i niedzielę zaplanowano szereg spotkań, można również zobaczyć wystawy stałe i wziąć udział w warsztatach.

W niedzielę, w przededniu centralnych uroczystości 40. rocznicy, Jarosław Szarek, prezes IPN wręczy przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyże Wolności i Solidarności 41 zasłużonym działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej. Tego samego dnia o godzinie 18.30 rozpocznie się prezentacja najnowszych wydawnictw IPN poświęconych Solidarności w Sali BHP w Stoczni Gdańskiej.

Rocznica Porozumień Sierpniowych w Gdańsku

Poniedziałkowe uroczystości - organizowane przez oddział gdański IPN - rozpoczną się od odsłonięcia trzech tablic pamiątkowych działaczy Wolnych Związków Zawodowych: Aliny Pienkowskiej-Borusewicz, Magdaleny Modzelewskiej-Rybickiej i Jana Koziatka. Udział w uroczystości wezmą m.in. prezes IPN i były opozycjonista, senator Bogdan Borusewicz. Tablice będą odsłaniane w różnych częściach miasta. O godzinie 10 nastąpi symboliczne otwarcie Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej z udziałem m.in. byłego przewodniczącego NSZZ "Solidarność", byłego prezydenta Lecha Wałęsy.

Z kolei Europejskie Centrum Solidarności (ECS) zorganizuje tego dnia Forum Obywatelskie, w którym udział wezmą m.in. Lech Wałęsa, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, samorządowcy, w tym prezydenci miast: Warszawy - Rafał Trzaskowski, Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz, Wrocławia - Jacek Sutryk, Sopotu - Jacek Karnowski oraz opozycjoniści z okresu PRL - Bogdan Borusewicz, Bogdan Lis, Władysław Frasyniuk, Zbigniew Janas, Bożena Grzywaczewska. Również w ECS odbędzie się wyjazdowe posiedzenie senackiej komisji kultury i środków przekazu poświęcone dwóm tematom: tablicom z 21 postulatami MKS z sierpnia 1980 roku oraz finansowaniu ECS.

Tablice z 21 postulatami strajku z sierpnia 1980 roku w Stoczni GdańskiejWojciech Pędzich/Wikimedia CC BY 4.0

O godzinie 12.30 odbędzie się złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II i byłego prezydenta USA Ronalda Reagana w dzielnicy Przymorze, a o godzinie 13 – złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz we Wrzeszczu.

Główne uroczystości

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Główne uroczystości rozpoczną się o godzinie 15 na placu Solidarności w Gdańsku, w ich trakcie planowane jest m.in. wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, który następnie złoży wiązankę przed pomnikiem św. Jana Pawła II, przy Bazylice pw. św. Brygidy. W uroczystościach ma wziąć również udział premier Mateusz Morawiecki. O godzinie 17 w Bazylice św. Brygidy odprawiona zostanie natomiast uroczysta msza święta. Wieczorem w Filharmonii Bałtyckiej zostanie wręczona nagroda Europejski Poeta Wolności. Zwieńczeniem poniedziałkowych obchodów, organizowanych przez gdański ratusz, będzie wiec solidarności z Białorusinami, który rozpocznie się o godzinie 20 przy historycznej Bramie nr 2 na Placu Solidarności. Wiec będzie także zakończeniem trwającego od ponad dwóch tygodni gdańskiego Święta Wolności i Demokracji. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zaapelowała do wszystkich osób, które chciałby wziąć udział w obchodach, o ostrożność i stosowanie się do wszelkich zasad obowiązującego reżimu sanitarnego. - Będzie to jeden z najważniejszych sygnałów, który popłynie z Gdańska do Białorusi. Wspominając o obchodach Święta Wolności i Demokracji nie możemy zapominać o sytuacji na Białorusi, gdzie pokojową metodą ludzie walczą o równość, wolność i demokrację - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

"Zwyciężyli swoim wołaniem o sprawiedliwość i wolność". Kanclerz Niemiec w rocznicę Sierpnia '80

40 lat temu, 31 sierpnia 1980 r., w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, które w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.

Autorka/Autor:MAK

Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W niedzielę 05.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Silnie pada deszcz i wieje porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, mocno wieje

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, mocno wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedziela upływa pod znakiem gwałtownej aury. W wielu miejscach pojawiły się burze, którym towarzyszą opady deszczu. Sypnęło też gradem. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Sypnęło gradem. Wasze relacje z burzowej niedzieli

Sypnęło gradem. Wasze relacje z burzowej niedzieli

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

42-letnia Dominika Stelmach po raz drugi została globalną, a po raz ósmy lokalną zwyciężczynią biegu Wings for Life wśród kobiet. Specjalizuje się w biegach na długich dystansach. Jest biegaczką, maratonką, ultramaratonką, trenerką personalną, instruktorką PZLA i fitness. Pobiła rekord świata w 12-godzinnym biegu, ma na swoim koncie wiele mistrzostw Polski. Z wykształcenia jest historyczką i europeistką, ukończyła też studia na kierunku marketing sportu. Ma dwóch synów.

42-letnia Dominika Stelmach z Łodzi wygrała Wings for Life. Kim jest?

42-letnia Dominika Stelmach z Łodzi wygrała Wings for Life. Kim jest?

Źródło:
tvn24.pl, dominikastelmach.pl

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Do szpitala trafił 33-letni mężczyzna pobity na poznańskich Jeżycach. W związku z tą sprawą policja zatrzymała 36-latka, który miał zadać cios.

Bójka w Poznaniu. 33-latek w stanie krytycznym

Bójka w Poznaniu. 33-latek w stanie krytycznym

Źródło:
PAP

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

30-latek, który w nocy z piątku na sobotę miał dopuścić się zabójstwa partnerki swojego ojca, na wniosek prokuratury trafił na trzy miesiące do aresztu. Kobieta zmarła w skutek licznych ciosów nożem. Podejrzanemu grozi dożywocie.

Przyznał się do zabójstwa partnerki ojca. 30-latek aresztowany

Przyznał się do zabójstwa partnerki ojca. 30-latek aresztowany

Źródło:
PAP

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Alert RCB został wydany w 10 województwach. Ostrzeżenie przed burzami z gradem i silnym wiatrem zostało wydane w niedzielę i ma obowiązywać przez cały dzień. Sprawdź, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Terroryści przeprowadzili ponad 380 ataków na nasze miasta i wsie w ciągu tego tygodnia. I tak jest każdego tygodnia tej wojny - przekazał w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Trwają ciężkie walki o "logistyczne szlaki" w rejonie miasta Czasiw Jar. Najgorętsza sytuacja na froncie utrzymuje się w rejonie Awdijiwki. Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

Ciężkie walki o "logistyczne szlaki", prawie 400 ataków w ciągu tygodnia

Ciężkie walki o "logistyczne szlaki", prawie 400 ataków w ciągu tygodnia

Źródło:
tvn24.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24