Spotkania, dyskusje, warsztaty i wystawy. Chociaż główne obchody 40. rocznicy Porozumień Sierpniowych odbędą się w poniedziałek, w Gdańsku już rozpoczęto świętowanie rocznicy. Zobacz, co jeszcze przewidziano w programie.
40 lat temu, 31 sierpnia 1980 roku, w Gdańsku zostały podpisane porozumienia między komisją rządową a komitetem strajkowym. Porozumienia Sierpniowe i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian 1989 roku. Miasto Gdańsk postanowiło zorganizować szereg wydarzeń, aby uczcić okrągłą rocznicę tych ważnych wydarzeń.
- Po pierwsze jest to wielkie święto spotkania bardzo różnych generacji. Ja mam wrażenie, pierwszy raz, że jest to okrągła rocznica, podczas której główni bohaterzy tamtych wydarzeń Bogdan Lis, Lech Wałęsa, Henryka Krzywonos spotykają się z obywatelami 30-, 40-latkami, którzy dzisiaj tworzą rzeczywistość, a którzy kompletnie tej historii nie pamiętają, więc dla mnie to jest wielki eksperyment spotkania generacji, bo już za 10 lat to będzie niestety wyglądało inaczej - mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.
Warsztaty, spotkania i wystawy
Uroczystości już się rozpoczęły i potrwają do głównych obchodów 31 sierpnia. Szczegółowy program obchodów 40. rocznicy Porozumień Sierpniowych w Gdańsku można znaleźć na stronie 1980gdansk.pl.
Co jeszcze między innymi przed nami? W sobotę i niedzielę zaplanowano szereg spotkań, można również zobaczyć wystawy stałe i wziąć udział w warsztatach.
W niedzielę, w przededniu centralnych uroczystości 40. rocznicy, Jarosław Szarek, prezes IPN wręczy przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyże Wolności i Solidarności 41 zasłużonym działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej. Tego samego dnia o godzinie 18.30 rozpocznie się prezentacja najnowszych wydawnictw IPN poświęconych Solidarności w Sali BHP w Stoczni Gdańskiej.
Poniedziałkowe uroczystości - organizowane przez oddział gdański IPN - rozpoczną się od odsłonięcia trzech tablic pamiątkowych działaczy Wolnych Związków Zawodowych: Aliny Pienkowskiej-Borusewicz, Magdaleny Modzelewskiej-Rybickiej i Jana Koziatka. Udział w uroczystości wezmą m.in. prezes IPN i były opozycjonista, senator Bogdan Borusewicz. Tablice będą odsłaniane w różnych częściach miasta. O godzinie 10 nastąpi symboliczne otwarcie Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej z udziałem m.in. byłego przewodniczącego NSZZ "Solidarność", byłego prezydenta Lecha Wałęsy.
Z kolei Europejskie Centrum Solidarności (ECS) zorganizuje tego dnia Forum Obywatelskie, w którym udział wezmą m.in. Lech Wałęsa, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, samorządowcy, w tym prezydenci miast: Warszawy - Rafał Trzaskowski, Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz, Wrocławia - Jacek Sutryk, Sopotu - Jacek Karnowski oraz opozycjoniści z okresu PRL - Bogdan Borusewicz, Bogdan Lis, Władysław Frasyniuk, Zbigniew Janas, Bożena Grzywaczewska. Również w ECS odbędzie się wyjazdowe posiedzenie senackiej komisji kultury i środków przekazu poświęcone dwóm tematom: tablicom z 21 postulatami MKS z sierpnia 1980 roku oraz finansowaniu ECS.
O godzinie 12.30 odbędzie się złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II i byłego prezydenta USA Ronalda Reagana w dzielnicy Przymorze, a o godzinie 13 – złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz we Wrzeszczu.
Główne uroczystości
Główne uroczystości rozpoczną się o godzinie 15 na placu Solidarności w Gdańsku, w ich trakcie planowane jest m.in. wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, który następnie złoży wiązankę przed pomnikiem św. Jana Pawła II, przy Bazylice pw. św. Brygidy. W uroczystościach ma wziąć również udział premier Mateusz Morawiecki. O godzinie 17 w Bazylice św. Brygidy odprawiona zostanie natomiast uroczysta msza święta. Wieczorem w Filharmonii Bałtyckiej zostanie wręczona nagroda Europejski Poeta Wolności. Zwieńczeniem poniedziałkowych obchodów, organizowanych przez gdański ratusz, będzie wiec solidarności z Białorusinami, który rozpocznie się o godzinie 20 przy historycznej Bramie nr 2 na Placu Solidarności. Wiec będzie także zakończeniem trwającego od ponad dwóch tygodni gdańskiego Święta Wolności i Demokracji. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zaapelowała do wszystkich osób, które chciałby wziąć udział w obchodach, o ostrożność i stosowanie się do wszelkich zasad obowiązującego reżimu sanitarnego. - Będzie to jeden z najważniejszych sygnałów, który popłynie z Gdańska do Białorusi. Wspominając o obchodach Święta Wolności i Demokracji nie możemy zapominać o sytuacji na Białorusi, gdzie pokojową metodą ludzie walczą o równość, wolność i demokrację - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.
40 lat temu, 31 sierpnia 1980 r., w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, które w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.
Źródło: TVN24/PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24