40 fok przy ujściu Wisły zaobserwowali pracownicy WWF. - Dla nas to znak, że polskie wybrzeże wciąż jest dla nich atrakcyjne – mówi Paweł Średziński z WWF.
- Dotychczasowy rekord liczby fok w jednym miejscu to 55 sztuk. Nie chodzi jednak o to ile ich jest. Najważniejsze, że w ogóle są i tak chętnie wypoczywają na polskim wybrzeżu – cieszy się Średziński.
Wiosenne obserwacje
Wiosna to czas, kiedy młode foki przychodzą na świat. Młode wylegują się na plaży, co ułatwia ich obserwowanie.
- W tym roku pierwszą obserwację małej foki mieliśmy w pierwszej połowie marca – przypomina Mikołaj Zybała z WWF Polska. – Kolejne obserwacje pochodzą już z kwietnia. Małe foki były widziane w Krynicy Morskiej i Skowronkach. Nie wymagały pomocy i były w dobrym stanie. Inaczej potoczył się los malucha z Półwyspu Helskiego, któremu pomogli pracownicy Stacji Morskiej z Helu. Mała foka trafiła na rehabilitację do fokarium i jeśli jej stan na to pozwoli, wróci do Bałtyku w maju lub w czerwcu – dodaje.
Foka w jeziorze
Oprócz fok szarych pracownicy WWF zaobserwowali również rzadko pojawiające się na polskim wybrzeżu, dwa inne gatunki fok: pospolite oraz obrączkowane.
Te ostatnie bardzo rzadko odwiedzają nasze wybrzeże. Tym razem jedna z nich postanowiła wpłynąć do Jeziora Dąbie. - Film, który został nam przesłany przez przypadkowego obserwatora, wyraźnie wskazywał na fokę obrączkowaną. To nie jest pierwszy przypadek, kiedy ten morski ssak wpływa do Odry. W ubiegłym roku mieliśmy podobne zgłoszenie – mówi Konrad Wrzecionkowski z Błękitnego Patrolu WWF.
WWF apeluje
Jak co roku pracownicy WWF apelują o rozwagę w momencie zaobserwowania foki. - Jeśli jesteśmy na wybrzeżu Bałtyku i widzimy zwierzę, należy niezwłocznie zadzwonić do Błękitnego Patrolu WWF, pod numer telefonu 795 536 009. Pracownicy ocenią, czy foka potrzebuje pomocy, czy po prostu wypoczywa na nabrzeżu – przypomina Paweł Średziński z WWF Polska. - Pod żadnym pozorem nie podchodźmy do foki, nie spychajmy jej do wody, jeśli chcemy obserwować, to tylko z bezpiecznej odległości, tak by jej nie spłoszyć – dodaje.
Autor: aja/par / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: WWF Polska