Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku szuka chętnych na wykonanie swojego "serca", czyli wystawy stałej. Jej celem będzie m.in. pokazanie, jak Solidarność walczyła o wolną Polskę. Na oferty w przetargu, który otwarto w środę, ECS czeka do 10 grudnia 2013 roku.
Jak poinformowało ECS w przesłanym w środę komunikacie, wykonawca będzie musiał między innymi przygotować siedem sal wystawienniczych, wykonać, dostarczyć i zainstalować elementy ekspozycji, eksponaty oraz urządzenia multimedialne, czy przygotować, wykonać i wdrożyć system zarządzania wystawą.
Interaktywna wystawa w ECS zajmie powierzchnię trzech tysięcy metrów kwadratowych na dwóch kondygnacjach. Jak napisano w komunikacie, "do zagospodarowania jest prawie 1600 obiektów, m.in. pamiątek, zdjęć, materiałów filmowych i dźwiękowych, dokumentów czy obiektów sztuki niezależnej". Celem wystawy będzie pokazanie historii Solidarności oraz innych ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Synchronizacja działań
Scenariusz wystawy został opracowany przez zespół Media Kontakt z Warszawy w składzie: Wojciech Borowik, Mirosław Chojecki, Tomasz Kuczborski oraz Grzegorz Majchrzak, a koncepcja wystawiennicza i scenografia przez Beatę i Jarosława Szymańskich z gdańskiego Studia 1:1.
ECS poinformowało, że "na oferty od potencjalnych wykonawców czeka do 10 grudnia 2013 roku". Przekazanie wykonawcy placu budowy planowane jest na styczeń 2014 roku. Aleksandra Dulkiewicz z ECS zapewniła PAP, że "w stu procentach o wyborze wykonawcy zdecyduje zaoferowana cena budowy wystawy". ECS szacuje, że koszt budowy wystawy wyniesie powyżej 200 tysięcy euro. Europejskie Centrum Solidarności zwraca również uwagę, że "wyzwaniem organizacyjnym będzie skoordynowanie prac prowadzonych równolegle przez Gdańskie Inwestycje Komunalne (GIK) oraz Europejskie Centrum Solidarności (ECS)". Spółka GIK odpowiedzialna jest za prace wykonywane przez generalnego wykonawcę budynku, Polimex-Mostostal S.A., natomiast ECS za realizację wystawy w budynku, w którym będą trwały jeszcze prace wykończeniowe.
Duże opóźnienia
Budowa gmachu trwa już od jesieni 2010 roku. Pierwotnie zakładano, że ECS zacznie funkcjonować w nowym budynku 31 sierpnia tego roku, w 33. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Jednak przy okazji wieszania wiechy w kwietniu br. było już wiadomo, że ten termin jest nierealny i wyznaczono kolejny na końcówkę 2013. Szybko okazało się, że i ten termin dla wykonawcy jest nieosiągalny i został przesunięty na 4 czerwca 2014 roku. Wykonawca jednak po raz kolejny zwrócił się do władz miasta o przełożenie terminu ukończenia budowy. Według najnowszych prognoz gmach ECS powinien, choć nie jest to wcale pewne, zostać oddany do użytku pod koniec sierpnia przyszłego roku.
Jak przekonywała Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik Gdańskich Inwestycji Komunalnych, wynika to nie tylko z założonego terminu zakończenia prac budowlanych, bo "najnowsze ustalenia z wykonawcą mówią, że budowa sama w sobie ma zakończyć się w lutym przyszłego roku". - Ten termin sierpniowy wynika z tego, że dopiero wtedy zostanie ukończona wystawa przygotowywana przez ECS - dodała.
Jednakże instalacja wystawy stałej ECS będzie się mogła jednak rozpocząć dopiero kiedy sam budynek będzie do tego odpowiednio przygotowany. A ten będzie gotowy najwcześniej w lutym 2014 roku.
- Wykonawca zwrócił się do nas z prośbą o przesunięcie terminu ze względu na konieczność wykonania dodatkowych prac m.in. dostosowania kilku pomieszczeń na potrzeby budowy wystawy stałej ECS – wyjaśniała Skorupka-Kaczmarek.
"Narodziny Solidarności" i "Wojna ze społeczeństwem"
Wystawa stała ECS będzie składała się z siedmiu tematycznych sal. Pierwsza "Narodziny Solidarności" będzie poświęcona strajkom w sierpniu 1980 r. Znajdzie się tu m.in. suwnica, na której pracowała Anna Walentynowicz, a w kabinie maszyny będzie można obejrzeć wspomnienia inicjatorów strajku. Ponad głowami zwiedzających na podwieszonej u sufitu instalacji złożonej z żółtych stoczniowych kasków prezentowane będą archiwalne materiały filmowe.
W drugiej sali "Siła bezsilnych" pokazane zostaną realia życia w PRL i kulisy narodzin opozycji wobec totalitarnej władzy. Wykorzystane zostaną m.in. dokumenty operacyjne Służby Bezpieczeństwa. Zrekonstruowany będzie sklep z pustymi półkami oraz długa kolejka stojących przed nim ludzi.
W kolejnej sali "Solidarność i nadzieja" ukazane będą wydarzenia między Sierpniem'80 a wprowadzeniem stanu wojennego w grudniu 1981 r. - 16 miesięcy legalnego funkcjonowania pierwszego w bloku komunistycznym niezależnego związku zawodowego.
Czwarta sala "Wojna ze społeczeństwem" opowie o Polsce stanu wojennego. Zwężająca się w niej przestrzeń wprowadzi zwiedzających wprost do milicyjnego samochodu, a w innym miejscu otrą się oni o tarcze zomowców. Przypomniany też będzie opór społeczny przeciwko ekipie gen. Wojciecha Jaruzelskiego - m.in. manifestacje, druk nielegalnej prasy, ulotek i książek.
W piątej sali "Droga do demokracji" pokazany zostanie proces powolnego rozkładu systemu komunistycznego, który doprowadził do obrad Okrągłego Stołu oraz wyborów w czerwcu 1989 r.
W przedostatniej sali "Triumf wolności" zwiedzający zapoznają się z przemianami politycznymi w Europie środkowo-wschodniej, do których doszło na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku.
Ostatnia sala im. Jana Pawła II ma być miejscem zadumy i refleksji, z jej okien będzie rozpościerał się widok na Pomnik Poległych Stoczniowców.
Archiwum, biblioteka, ośrodek badawczo-naukowy...
Powierzchnia użytkowa Europejskiego Centrum Solidarności to prawie 26 tys. metrów kwadratowych. Oprócz wystawy stałej, w placówce będą także: archiwum, sala wielofunkcyjna na 430 słuchaczy, ośrodek badawczo-naukowy, biblioteka na 100 tys. woluminów oraz ośrodek edukacyjno-szkoleniowy.
Projekt ECS o łącznej wartości ponad 229 mln zł uzyskał dofinansowanie Unii Europejskiej w wysokości 107 mln zł. Resztę dokłada budżet miasta Gdańska.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl. Tutaj powstaje nowy budynek ECS:
Autor: dp / Źródło: PAP, TVN24 Pomorze