Kierowcy nie zwracają uwagi na pieszych, omijają auta, które przepuszczają ludzi na pasach, wyprzedzają na zebrze, a piesi wchodzą na ulicę mimo czerwonego światła – to wnioski po akcji bydgoskiej policji z użyciem drona. Posypały się mandaty.
Bydgoscy policjanci dzięki dronowi w ciągu dwóch godzin zbadali, jak wygląda bezpieczeństwo pieszych w okolicach przejść na dwóch ruchliwych bydgoskich arteriach.
Efekty dają do myślenia. W ciągu zaledwie dwóch godzin policjanci zarejestrowali prawie 100 wykroczeń w okolicach przejść dla pieszych. - Główne przewinienia kierowców to nieudzielanie pierwszeństwa pieszym, omijanie samochodów, które zatrzymały się przed zebrą, czy też wyprzedzanie tuż przed i na przejściach dla pieszych – wyjaśnia podkomisarz Lidia Kowalska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
Ponad 80 wykroczeń popełnili kierowcy i blisko 20 przechodnie. W tym drugim przypadku to głównie przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, a także na czerwonym świetle. Jak wyliczyli funkcjonariusze, średnio co minutę i 20 sekund w okolicach przejść ktoś łamie przepisy i życie przechodniów jest zagrożone. Blisko 50 kierowców otrzymało mandaty i punkty karne, reszta została upomniana.
Nowe przepisy, stare grzechy
1 czerwca tego roku w życie weszły nowe przepisy, których głównym celem ma być większa ochrona pieszych na pasach.
Według nich piesi mają pierwszeństwo także przed wejściem na pasy. "Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście" – napisano w ustawie. Z kolei pieszy dopiero na przejście wchodzący ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem za wyjątkiem tramwaju.
Podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na pasach, pieszy nie może korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego "w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych".
W ubiegłym roku w wypadkach samochodowych według danych policji zginęło 631 pieszych.
Czytaj także: Zmiany dla kierowców od czerwca >>>
Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: KWP w Bydgoszczy