Bitwa o Elbląg. Pitera, Kaczyński, Ziobro, Palikot ruszają na front

Dziesięcioro kandydatów stara się o wybór na prezydenta Elbląga
Dziesięcioro kandydatów stara się o wybór na prezydenta Elbląga
Źródło: Materiały kandydatów

Walka o fotel prezydenta Elbląga na ostatniej prostej. Tydzień przed głosowaniem miasto zalane jest plakatami wyborczymi. Każdego dnia odbywają się spotkania z mieszkańcami i konferencje prasowe. Swoich kandydatów wspierają politycy z pierwszych stron gazet, m.in. Jarosław Kaczyński, Janusz Palikot, Julia Pitera, czy Aleksander Kwaśniewski.

We wtorek miasto odwiedziły m.in. przedstawicielki Platformy Obywatelskiej: Agnieszka Pomaska i Julia Pitera, które będą wspierać kandydaturę Elżbiety Gelert.

Także dziś przed budynkiem urzędu miasta odbyła się konferencja prasowa Ludwika Dorna z Solidarnej Polski.

Palikot, Kaczyński, Ziobro

W mieście można było spotkać posła Ruchu Palikota Roberta Biedronia. W poniedziałek Elbląg odwiedził inny przedstawiciel tej partii - Andrzej Rozenek, który uczestniczył w spotkaniu z kandydatką na prezydenta miasta z ramienia RP Ewą Białkowską.

W czwartek w Elblągu pojawi się jeszcze Janusz Palikot, który już zapowiedział, że przybędzie z niespodzianką.

Tego samego dnia miasto może odwiedzić prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, jednak sztab wyborczy jeszcze nie potwierdził tej wizyty.

W miniony weekend w Elblągu byli inni przedstawiciele PiS-u, do miasta ściągnęło blisko 40 członków klubu parlamentarnego tej partii m.in. rzecznik PiS Adam Hofman. Uczestniczyli w spotkaniu ze swoim kandydatem na prezydenta, Jerzym Wilkiem. Posłowie PiS towarzyszyli też kandydatom na radnych w spotkaniach z mieszkańcami. W ubiegłą sobotę można było spotkać w Elblągu Zbigniewa Ziobro. Lider Solidarnej Polski był w mieście już trzeci raz w ostatnim czasie.

W piątek z kolei swoją wizytę zapowiedział Ryszard Kalisz. Miasto odwiedzą również Leszek Miller i Joanna Senyszyn, którzy przyjadą wspierać Janusza Nowaka.

Przekopać Mierzeję Wiślaną?

Jednym z głównych tematów kampanii wyborczej jest pomysł przekopania Mierzei Wiślanej. W weekend swoje stanowiska w tej sprawie przedstawili szef MSZ Radosław Sikorski oraz Mariusz Błaszczak z PiS.

- Informuję parlamentarzystów PiS-u i pana Mariusza Błaszczaka, że każdy polski rząd jest zobowiązany do konsultowania wielkich inwestycji strukturalnych od strony środowiska z krajami sąsiednimi, bo Polska jest sygnatariuszem Konwencji z Espoo, która przewiduje takie procedury - powiedział Sikorski, odpowiadając PiS-owi.

Do tematu przekopu Mierzei Wiślanej odniosła się również Julia Pitera podczas wizyty w Elblągu. - Wiem, że nasi kontrkandydaci z PiS-u uderzają w tą mierzeję, ale chciałam przypomnieć, że Jarosław Kaczyński był senatorem o ile dobrze pamiętam z Elbląga i tak naprawdę już ćwierć wieku temu mógł zacząć jakieś działania w tym kierunku - powiedziała.

Według niej problem z PiS-em polega na tym, że powraca do różnych tematów wtedy kiedy akurat jest kampania wyborcza.

Politycy w Elblągu. Walka o Mierzeję Wiślaną

Politycy w Elblągu. Walka o Mierzeję Wiślaną

Przekopać Mierzeję Wiślaną?

Przekopać Mierzeję Wiślaną?

Łyżwiarka, poseł, nauczyciel

Mieszkańcy Elbląga wybiorą nowego prezydenta spośród dziesięcioro kandydatów.

Cezary Balbuza z Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego jest dyrektorem zespołu szkół Centrum Nauki i Biznesu "Żak" w Elblągu. Z wykształcenia jest politologiem.

Elbląg+/Ruch Palikota reprezentuje panczenistka i była trenerka kadry narodowej łyżwiarek Ewa Białkowska. Jej kandydaturę popierają także Aleksander Kwaśniewski i Janusz Palikot, którzy wystąpili razem z nią w spocie wyborczym:

Spot wyborczy Ewy Białkowskiej, kandydatki na prezydenta Elbląga

Spot wyborczy Ewy Białkowskiej, kandydatki na prezydenta Elbląga

Białkowska zaproponowała też, że za symboliczną złotówkę przekaże ratuszowi nowe logo, zaprojektowane na potrzeby kampanii wyborczej.

Elżbieta Gelert z Platformy Obywatelskiej już raz bezskutecznie ubiegała się o fotel prezydenta Elbląga w 2006 roku, w 2011 roku dostała się z listy PO do Sejmu.

Spot wyborczy Elżbiety Gelert, kandydatki na prezydenta Elbląga

Spot wyborczy Elżbiety Gelert, kandydatki na prezydenta Elbląga

Paweł Kowszyński z Solidarnej Polski jest nauczycielem m.in. historii i WOS. Był dyrektorem kilku placówek edukacyjnych.

Lech Kraśniański z komitetu Wolny Elbląg z wykształcenia jest prawnikiem. W 2007 roku w wyborach uzupełniających bezskutecznie próbował uzyskać mandat senatora. Startował wówczas z listy Samoobrony.

Janusz Nowak z Sojuszu Lewicy Demokratycznej jest inżynierem, zawodowo dotychczas zajmował się budownictwem i gospodarką komunalną.

Edward Pukin z komitetu Naszą Partią jest Elbląg jest absolwentem AWFiS w Gdańsku, był między innymi prezesem klubu Olimpia Elbląg.

Jacek Tomczak z komitetu Partia Elblążan jest inżynierem informatykiem. Dotychczas nie był w żadnej partii politycznej, od 17 lat pracuje w urzędzie miejskim w Elblągu.

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Wilk jest ekonomistą, od 23 lat pełni funkcję prezesa zarządu Elbląskiej Spółdzielni Niewidomych "ELSIN" w Elblągu. Prezentując jego kandydaturę Jarosław Kaczyński powiedział o nim, że jest "dobrym gospodarzem".

Spot wyborczy kandydata PIS na prezydenta Elbląga

Spot wyborczy kandydata PIS na prezydenta Elbląga

Witold Wróblewski z własnego komitetu wyborczego jest członkiem zarządu województwa Warmińsko-Mazurskiego, w przeszłości był wiceprezydentem Elbląga, był odpowiedzialny za inwestycje, gospodarkę komunalną, drogi, ochronę środowiska i promocję miasta.

PiS wygrywa w sondażu

Z sondażu ulicznego, który publikuje portal Elblag24, przeprowadzonego przez studentów socjologii z Poznania, wynika, że wyborach weźmie udział 27,8 proc. uprawnionych.

Wstępnie określono, że największe szanse na zwycięstwo w wyborach ma kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Na Jerzego Wilka głosować zamierza 23,5 proc. wyborców. Na drugiej pozycji znalazła się Ewa Białkowska reprezentująca Elbląg+/Ruch Palikota, na którą głos deklaruje oddać 22 proc. elblążan. Elżbieta Gelert z Platformy Obywatelskiej może liczyć na trzecie miejsce z poparciem na poziomie 20,5 proc.

Pozostali kandydaci zyskali kolejno: 9,5 proc. - Janusz Nowak z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, 6 proc. - Lech Kraśniański z komitetu Wolny Elbląg, na taki sam wynik mógłby liczyć Witold Wróblewski z komitetu wyborczego Witolda Wróblewskiego, 5,5 proc. uzyskałby Paweł Kowszyński z Solidarnej Polski. 3 proc. głosów zebrałby Edward Pukin z komitetu Naszą Partią jest Elbląg. Pozostali kandydaci uzyskali mniej niż 1 proc. głosów.

Badanie przeprowadzono na grupie 1000 dorosłych mieszkańców Elbląga.

Odwołani w referendum

Przedterminowe wybory w Elblągu odbędą się 23 czerwca. Mieszkańcy będą wybierać prezydenta miasta i 25 radnych. Poprzednie władze samorządowe - prezydent Grzegorz Nowaczyk z PO i rada miasta, w której Platforma miała większość - zostały odwołane w połowie kwietnia w referendum.

Autor: ws/md/par / Źródło: TVN24 Pomorze / elbląg24

Czytaj także: