Nagroda festiwalu BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane przyznawana jest aktorom i aktorkom, którzy wzbogacają kino o wyjątkowe emocje i pozytywne przesłanie.
- Z całego serca dziękuję. W ubiegłym roku tę nagrodę otrzymała moja filmowa żona Iza Kuna, a więc wszystko zostanie w rodzinie Chrapków - powiedział Woronowicz, gdy odbierał statuetkę, nawiązując do swojej roli w komedii "Teściowie".
Adam Woronowicz - najważniejsze role
Adam Woronowicz to jeden z najbardziej wszechstronnych i cenionych polskich aktorów. Urodził się 25 grudnia 1973 roku w Białymstoku, a w 1997 roku ukończył Akademię Teatralną w Warszawie. Od lat związany jest z TR Warszawa. Równolegle rozwija karierę filmową i telewizyjną. Woronowicz ma na koncie wiele ról filmowych i serialowych. Wśród najważniejszych są ksiądz Jerzy Popiełuszko w filmie "Popiełuszko. Wolność jest w nas" i Hermann von Krauss w "Kamerdynerze" - za tę rolę otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Woronowicz zagrał też w takich produkcjach, jak m.in. "Pręgi" (2004), "Rewers" (2009), "Chrzest" (2010), "Fotograf" (2014), "Zimna wojna" (2018), "Zupa nic" (2021), "O psie, który jeździł koleją" (2023), a także "Pakt", "Skazana", "Układ".
Od 2021 roku Woronowicz wciela się w rolę Darka Wasiaka w komediowym mockumencie "The Office PL". Postać ta stała się jedną z najbardziej wyrazistych i komentowanych w polskim formacie kultowej produkcji.
Nagroda przyznawana od 2011 roku
W gali uczestniczyli m.in. reżyser Filip Bajon, artysta grafik Andrzej Pągowski, aktorka Matylda Giegżno. Wieczór uświetnił pokaz filmu "Teściowie" (reż. Jakub Michalczuk), w którym Adam Woronowicz zagrał Tadeusza - ojca panny młodej.
Nagroda Diamentowy Klaps Filmowy przyznawana jest od 2011 roku. W poprzednich latach wyróżnienie otrzymali: Borys Szyc, Anna Przybylska, Piotr Adamczyk, Agnieszka Grochowska, Artur Żmijewski, Alicja Bachleda-Curuś, Maciej Stuhr, Agnieszka Dygant, Cezary Pazura, Magdalena Boczarska, Robert Więckiewicz, Maja Ostaszewska, Tomasz Kot, Izabela Kuna.
BNP Paribas Kino Letnie to najdłuższy wakacyjny festiwal filmowy, który łączy polskie kurorty: Sopot, Zakopane i Giżycko, umożliwiając widzom oglądanie światowych i polskich dzieł kinematografii na świeżym powietrzu.
Autorka/Autor: MR
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24