Wojsko

Wojsko

"Widzący kamień" jest już w Polsce i jest za darmo. Na razie

Palantir, amerykańska korporacja zajmująca się analizą danych dla wojska i wywiadu, dostarcza oprogramowanie polskiej administracji. Na razie robi to za darmo. Do tej pory wiadomo było o jej współpracy z kancelarią premiera. Ale, jak wynika z ustaleń tvn24.pl, podmiotów korzystających z technologii Palantira jest więcej.

10 największych zdziwień wojny rosyjsko-ukraińskiej

Władimir Putin, który zaskoczył własnych żołnierzy. Agresja na wszystkich kierunkach jednocześnie. Brak jednego dowódcy operacji przeciwko Ukrainie. Nieuzasadniona wiara Rosjan we własną propagandę. Korupcja w armii mimo trwającej wojny. A może próżność i brak wyciągania wniosków u zachodnich przywódców, z których wielu dziś wygląda jak przeciwieństwo Wołodymyra Zełenskiego - komika, który został mężem stanu.

Służba ojczyźnie jak gra komputerowa? Tak Polska rozwija cyberwojsko

Powołane w lutym Wojska Obrony Cyberprzestrzeni prowadzą rekrutację wśród specjalistów IT, budują "cyberbroń" i w 2022 r. dysponowały budżetem 1,2 mld zł. Ale czy hierarchiczna i oparta na dyscyplinie robota w budżetówce przyciągnie komputerowych geeków? Czy polska armia ma realne zdolności militarne w sieci, czy na razie tylko "paraduje z cyberbronią" tak, jak defiluje się z nowymi czołgami i karabinami?