Wojsko

Wojsko

Na czele Kolegium Szefów Sztabów sił zbrojnych USA stanął generał Mark Milley. 61-letni weteran wojen w Iraku i Afganistanie zastąpi na tym stanowisku generała Josepha Dunforda. Jest to najwyższe stanowisko w hierarchii sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

Z udziałem prezydenta Francji Emmanuela Macrona dokonano w stoczni koncernu Naval Group w Cherbourgu uroczystej prezentacji nowego francuskiego atomowego myśliwskiego okrętu podwodnego Suffren - pierwszej z sześciu jednostek typu Barracuda.

Polski mundur jest symbolem odwagi i męstwa na całym świecie - od Europy, po Azję i Afrykę - napisal w środę premier Mateusz Morawiecki na portalu społecznościowym z okazji Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa. Podziękował też wszystkim uczestnikom misji zagranicznych.

Do 2024 roku Wojsko Polskie będzie dysponowało pięcioma dywizjonami armatohaubic Krab - powiedział w poniedziałek w Sulechowie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jak ocenił, jest to sprawdzony sprzęt, "który realnie odstrasza ewentualnego agresora".

Trzy lata rządów Prawa i Sprawiedliwości to okres pozbywania się doświadczonej kadry z wojska i wstrzymywanie przetargów na ważny sprzęt - mówili we wtorek w czasie obrad sejmowej komisji obrony posłowie opozycji. Wiceminister Wojciech Skurkiewicz zarzuty odpierał twierdząc, że "lata rządów PiS to konsekwentna realizacja strategicznych celów w obszarze bezpieczeństwa zewnętrznego".

W środę podpiszemy umowę z rządem USA w sprawie dostarczenia dywizjonu artylerii rakietowej HIMARS. Za 20 wyrzutni z amunicją zapłacimy 414 milionów dolarów - ogłosił w niedzielę szef MON Mariusz Błaszczak na konferencji zorganizowanej na terenie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej. Premier Mateusz Morawiecki dodał, że jego zdaniem Polska jest na dobrej drodze do budowania potencjału militarnego.

Spreparowany list z fałszywymi podpisami polskich generałów, rzekomo domagających się dymisji ministra obrony i oskarżających go o zdradę stanu, rozszedł się intensywnie po sieci. Wiele osób w niego uwierzyło. Służby lakonicznie przyznają, że "realizują swoje ustawowe zadania" w tym temacie. List jednak nadal jest dostępny w sieci.

Polskie myśliwce F-16, patrolujące obecnie przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii w ramach misji NATO Baltic Air Policing, były w zeszłym tygodniu dwukrotnie podrywane w celu rozpoznania rosyjskich samolotów wojskowych lecących nad Morzem Bałtyckim.

Chorwacki rząd oficjalnie wycofał się w poniedziałek z wartej pół miliarda dolarów transakcji zakupu 12 używanych myśliwców F-16 od Izraela po tym, gdy w czwartek Tel-Awiw poinformował o braku możliwości sprzedania samolotów. Powodem były obiekcje Stanów Zjednoczonych wobec umowy.