ISW: ofensywa na Charków miała odwrócić uwagę, Rosjanie uderzą na nowym kierunku

Źródło:
PAP
Zełenski: Rosjanom nie udało się dokonać operacji charkowskiej
Zełenski: Rosjanom nie udało się dokonać operacji charkowskiej
wideo 2/3
Zełenski: Rosjanom nie udało się dokonać operacji charkowskiej

Rosyjskie wojsko zmniejszyło częstotliwość ataków w obwodzie charkowskim, chcąc skoncentrować swoje siły w obwodzie donieckim - ocenia Instytut Studiów nad Wojną. Według think tanku Rosjanie chcieli wcześniej odwrócić uwagę Ukrainy od innych odcinków frontu i związać walką jej siły.

Jak zauważył w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW), siły rosyjskie prawdopodobnie intensyfikują tempo działań ofensywnych w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, zmniejszając jednocześnie częstotliwość ataków w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie kraju.

Większa aktywność sił inwazyjnych w obwodzie donieckim jest widoczna szczególnie na kierunku Toreck-Gorłówka, a także na południowy zachód od Czasiw Jaru i na północny wschód od Awdijiwki - powiadomił think tank.

Intensywność rosyjskich działań ofensywnych w północnej części Charkowszczyzny znacząco zmniejszyła się w ostatnich dniach, szczególnie w porównaniu z aktywnością Rosjan na terenach na północ i północny wschód od Charkowa obserwowaną w połowie maja - zauważył ISW.

Czytaj również: Rosjanie uderzyli w gęsto zaludniony obszar. Zełenski zwrócił się do partnerów

To dowodzi, że rosyjskie operacje ofensywne w obwodzie charkowskim mają na celu, przede wszystkim, związanie przeciwnika walką i odwrócenie jego uwagi od innych odcinków frontu, na których Rosjanie chcą zwiększyć możliwości swoich działań - ocenił ośrodek analityczny, przypominając tym samym wnioski z poprzednich analiz.

Rosja chce wykorzystać osłabienie Ukrainy w Donbasie

Źródła w Kijowie potwierdziły, że część sił ukraińskich została przerzucona z obwodu donieckiego w kierunku Charkowa, dlatego wojska agresora mogą wykorzystywać słabość ukraińskich pozycji w Donbasie do zintensyfikowania ataków w tej części kraju - podkreślono w opracowaniu.

Rosyjska armia mil.ru

Czytaj również: Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Władze cywilne i wojskowe Ukrainy wielokrotnie ostrzegały, że Rosja przeprowadzi latem ofensywę, która prawdopodobnie będzie koncentrować się na wschodzie państwa. Ostatnie nasilenie intensywności walk w obwodzie donieckim może wskazywać na przygotowania do takiego natarcia - przy założeniu, że Rosja jeszcze tej ofensywy nie rozpoczęła - ocenił ISW.

Autorka/Autor:ks/ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/UKRAINIAN ARMY / OLEG PETRASIUK / HANDOUT

Tagi:
Raporty: