Władimir Putin

Władimir Putin

Na Ukrainie "trwa wojna domowa na pełną skalę"- oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania z szefami koncernów uczestniczących w Forum Ekonomicznym w Sankt Petersburgu. Putin oznajmił jednak, pytany o nadchodzące wybory prezydenckie, że jego kraj "uszanuje wybór Ukrainy". Dodał także, że Rosja jest zaniepokojona potencjalnym wejściem Ukrainy do NATO, do którego mogłoby dojść w przyszłości.

Prezydent Rosji Władimir Putin mówi o instrumentalizacji kwestii krymskich Tatarów, obiecując jednocześnie pomoc finansową Moskwy dla tej społeczności. Wszystko na dwa dni przed 70. rocznicą deportacji Tatarów z Krymu przez Stalina.

W TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się jak będą wyglądać wybory prezydenckie na Ukrainie, której parlament znowelizował prawo wyborcze tak, aby głosowanie mogło odbyć się w czasie prowadzenia działań bojowych. Sprawdzimy również, co oznaczają słowa Władimira Putina, który z jednej strony apeluje o konsultacje z krajami UE na temat kryzysu na Ukrainie, a z drugiej tuż za granicami tego kraju planuje kilkudniowe ćwiczenia rosyjskiego lotnictwa. Śledzimy również konsekwencje tragicznych wydarzeń w Turcji, gdzie protestujący domagają się dymisji premiera Erdogana. Podsumujemy też przyznanie "Oskarów biznesu" - Nagród PRB im. Jana Wejcherta.

Rosja została zmuszona do wprowadzenia systemu przedpłat za gaz dostarczany na Ukrainę - powiedział w czwartek Władimir Putin. A w liście do przywódców europejskich państw prezydent Rosji napisał, że państwa Unii Europejskiej powinny bardziej zaangażować się w dialog na temat gospodarki Ukrainy, zaś Moskwa jest otwarta na konsultacje w spriwie gazu.

Mieszkańcy Lwowa mogą kosztować czekoladowych figurek, wzorowanych na prezydencie Rosji. "Władimir Putin" występuje w kilku wersjach - w więziennym waciaku, kaftanie bezpieczeństwa i czapce napoleońskiej. Cieszy się ogromnym wzięciem.

Na bazie wojsk wewnętrznych MSW powstać może podporządkowana bezpośrednio prezydentowi Gwardia Narodowa - tak eksperci interpretują postawienie na czele tej 200-tysięcznej formacji Wiktora Zołotowa, zaufanego Władimira Putina. To tylko jedna z kilku zmian na szczytach rosyjskiej władzy, wskazująca na umacnianie "siłowego" obozu w Moskwie.

- Unia w ogóle nie powinna mówić o sankcjach, tylko je nakładać – powiedział doradca prezydenta ds. międzynarodowych prof. Roman Kuźniar, który był gościem "Faktów po Faktach" w TVN24. Wyraził też zaniepokojenie, że wizyta Władimira Putina w Normandii w czasie rocznicy D-Day może być próbą przełamania izolacji prezydenta Rosji.

- Unia Europejska z żalem odnotowuje obecność prezydenta Władimira Putina na paradzie wojskowej w Sewastopolu, na Krymie - powiedziała Maja Kocijanczicz, rzeczniczka szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton. Wcześniej sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen ocenił, że wizyta Putina na Krymie, pierwsza od marcowej aneksji półwyspu przez Moskwę, jest niewłaściwa. Wizytę prezydenta Rosji w Sewastopolu z okazji 69. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami i 70. rocznicy wyzwolenia Krymu spod niemieckiej okupacji skrytykował też Biały Dom.

Władimir Putin zadeklarował, że w sprawie kryzysu na Ukrainie jego kraj będzie postępować zgodnie z ustaleniami, jakie on poprzedniego dnia poczynił z rotacyjnym przewodniczącym OBWE, prezydentem Szwajcarii Didierem Burkhalterem. Prezydent Rosji powiedział także, że "w Europie znów podnosi głowę wojujący nacjonalizm".

- Nie mogę tego cofnąć - mówi o umówionym na 4 czerwca spotkaniu w Mławie Lech Wałęsa. Były prezydent był gościem "Faktów po Faktach". Stwierdził, że na obchodach rocznicowych będzie, ale "w godzinach, które będą mu odpowiadać". Szef Instytutu im. Lecha Wałęsy wyjaśniał w czwartek: były prezydent "użył skrótu i jak go ktoś zaprosi na uroczystości oficjalne w Warszawie, to zdąży i będzie".

Rosja wycofała swoje wojska z granicy z Ukrainą - oświadczył w Moskwie prezydent Władimir Putin po spotkaniu z przewodniczącym OBWE, prezydentem Szwajcarii Didierem Burkhalterem. Z kolei Burkhalter zapowiedział, że w ciągu najbliższych godzin przedstawiona zostanie "mapa drogowa" w celu rozwiązania ukraińskiego kryzysu.