Wiktor Janukowycz

Wiktor Janukowycz

Wiktor Janukowycz stał się instrumentem walki z niepodległą Ukrainą – oświadczyła była premier tego kraju Julia Tymoszenko, komentując w ten sposób odezwę obalonego prezydenta, który po ucieczce z Ukrainy ukrył się w Rosji.

Żyrandole za miliony euro, alkohole z własnym wizerunkiem, ociekające złotem łazienki, prywatne zoo - tak wyglądały wille Wiktora Janukowycza, kiedy jeszcze rządził na Ukrainie. Mało kto jednak wie, gdzie urodził się i jak wygląda teraz pierwszy dom byłego ukraińskiego prezydenta. Dom, a raczej to, co z niego zostało, odwiedził reporter TVN24 Łukasz Gonciarski.

Prokuratura Generalna Ukrainy oceniła, że wtorkowe wystąpienie obalonego prezydenta tego kraju Wiktora Janukowycza w Rostowie nad Donem to prowokacja, której celem jest rozpalanie w kraju konfliktów na tle etnicznym.

Odsunięty od władzy prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz złoży oświadczenie w rosyjskim Rostowie nad Donem. Będzie to jego drugie wystąpienie od czasu ucieczki z Kijowa. Według najnowszych informacji przekazanych przez reportera TVN24 - Wojciecha Bojanowskiego - ma do niego dojść ok. godz. 10 polskiego czasu. Miejsce, w którym ma się odbyć konferencja jest pilnie strzeżone. Pojawił się tam OMON i ludzie z psami, którzy przeszukują teren.

Odsunięty od władzy prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz we wtorek ok. południa złoży oświadczenie w rosyjskim Rostowie nad Donem - powiedziały rosyjskim agencjom osoby z jego otoczenia.

Rada Najwyższa Ukrainy zaapelowała do państw gwarantujących jej bezpieczeństwo w ramach Memorandum Budapeszteńskiego oraz do organizacji międzynarodowych o pomoc w ochronie obiektów jądrowych, a także o wysłanie na Ukrainę międzynarodowych obserwatorów.

"Rozumiejąc naszą odpowiedzialność za życie i bezpieczeństwo obywateli apeluję do prezydenta Rosji Władimira Putina o zapewnienie spokoju na terytorium Autonomicznej Republiki Krymu" - stwierdził premier Siergiej Aksjonow. Rosja na apel Krymu odpowiedziała szybko. Administracja prezydenta Władimira Putina stwierdziła, że "nie zignoruje" apelu o pomoc płynącego z Krymu.

Około godz. 22 w czwartek wieczorem samolot z Wiktorem Janukowyczem na pokładzie wylądował na lotnisku wojskowym w Rostowie nad Donem - informuje "Ukraińska Prawda", powołując się na lokalny rostowski portal DonInformBiuro, który dowiedział się o tym z kilku niezależnych od siebie źródeł.

Rzecznik praw człowieka Federacji Rosyjskiej Władimir Łukin oświadczył w czwartek, że Wiktor Janukowycz pozostaje pełnoprawnym prezydentem Ukrainy, a decyzja Rosji o zapewnieniu mu osobistego bezpieczeństwa na jej terytorium jest całkowicie zrozumiała.

"Ja, Wiktor Fiodorowicz Janukowycz, zwracam się do narodu Ukrainy. Wciąż uważam się za prawowitego przywódcę ukraińskiego państwa, wybranego na podstawie swobodnego wyrażenia woli przez ukraińskich obywateli" - oznajmił Janukowycz w oświadczeniu ogłoszonym za pośrednictwem agencji Interfax. Prezydentowi Ukrainy Rosja oficjalnie zapewniła bezpieczeństwo.