Wielka Brytania

Wielka Brytania

Brytyjski premier David Cameron powiedział w czwartek prezydentowi Władimirowi Putinowi, że Moskwa powinna przestać ingerować na Ukrainie i powinna współpracować z prezydentem elektem Petro Poroszenką. Cameron z Putinem spotkali się na lotnisku w Paryżu. Spotkanie rozpoczęło się bez zwykłego w takich sytuacjach uścisku ręki - donoszą rosyjskie media.

- Gdyby Unia Europejska miała kontynuować działania bez Wielkiej Brytanii, gdyby kraj ten nie mógł uczestniczyć w decyzjach politycznych, niewątpliwie miałoby to negatywne konsekwencje - powiedział Barack Obama na wspólnej konferencji z Davidem Cameronem. Brytyjski premier podkreślał wcześniej, że chce, by Wielka Brytania była częścią UE, ale instytucja ta musi zostać zreformowana, a ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą w referendum Brytyjczycy.

- Od początku kryzysu na Ukrainie kraje G7 działały wspólnie, zdecydowanie wspierając władze tego kraju i prawo obywateli do wyboru własnej drogi - powiedział David Cameron na wspólnej konferencji z Barackiem Obamą, na której podsumowano czwartkowe rozmowy przywódców G7. - Ostrzegaliśmy też prezydenta Putina, że dalsze działania przeciwko Ukrainie są nie do przyjęcia. I dlatego Rosja nie zasiada z nami na tym szczycie - dodał premier Wielkiej Brytanii.

W czasie, gdy Elżbieta II dochodziła w swojej mowie tronowej do momentu, w którym zaczynała tłumaczyć brytyjską politykę wobec Iranu, zemdlał jej paź. Młody chłopiec oddelegowany do noszenia za królową trenu z niewiadomych przyczyn runął na ziemię powodując "łomot" słyszalny w całym parlamencie. Królowa kontynuowała.