USA

USA

Nowojorski sędzia nakazał odtajnić zeznania radzieckiego szpiega Davida Greenglassa z 1951 roku. To Greenglass wskazał małżeństwo Juliusa i Ethel Rosenbergów jako tych, którzy przekazali ZSRR informacje o rozwijanej przez USA broni atomowej. Odtajnione zeznania Greenglassa mogą rozwiać wątpliwości historyków związane z jedną z najsłynniejszych historii szpiegowskich.

Japońscy wojskowi po raz pierwszy wezmą udział we wspólnych ćwiczeniach wojskowych USA i Australii. Komentatorzy widzą w tym przejaw działań Amerykanów, którzy starają się wzmacniać sieć swoich sojuszów w Dalekiej Azji wobec sporów z Pekinem. Choć Japonia i Australia deklarują chęć utrzymywania dobrych relacji z Chinami, to niezależnie od tego zacieśniają współpracę wojskową.

Prawie dwa tygodnie po śmierci B.B. Kinga, amerykańskiego wokalisty, gitarzysty i kompozytora, wszczęto śledztwo ws. jego zabójstwa - poinformowało biuro koronera stanu Nevada. Córki legendy bluesa oskarżyły menadżerkę o jego otrucie. Ciało zostanie poddane autopsji, a uroczystości pogrzebowe odłożono.

Biały Dom pogratulował prezydentowi elektowi Andrzejowi Dudzie zwycięstwa w niedzielnych wyborach prezydenckich, dziękując dotychczasowemu prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu za wspieranie więzi polsko-amerykańskich i za silne przywództwo Polski w regionie.

Airbus A330 linii Air France z Paryża do Nowego Jorku wylądował na płycie lotniska JFK. W ostatniej fazie lotu eskortowały go dwa myśliwce F-15. Jak podała stacja ABC News, samoloty zostały poderwany do lotu po anonimowej wiadomości o możliwym zagrożeniu "bronią chemiczną" na pokładzie francuskiej maszyny.

- Jeśli sprawą zasadniczą dla Amerykanów jest zmuszenie Chin do zaprzestania prac, to wojna na Morzu Południowochińskim jest nieunikniona - napisała chińska gazeta rządowa „The Global Times”. Oznajmiono, że Chiny nie cofną się i nie przestaną budować sztucznych wysp, które wywołują ostre spory z sąsiadami i USA.

- W USA zbliżają się wybory prezydenckie, wtedy zawsze następuje taka pozorna intensyfikacja starań o zniesienie wiz - przekonywał w "Faktach po Faktach" prof. Zbigniew Lewicki z UKSW. Odniósł się do słów Johna McCaina, który obiecał, że osobiście zaangażuje się na rzecz zniesienia wiz do USA dla Polaków. Marek Ostrowski z „Polityki” uważa z kolei, że zniesienia wiz dla Polaków nie będzie, bo nie sprzyjają temu obecne nastroje w USA.

20 maja władze USA poinformowały, że u wybrzeży południowej Kalifornii utworzyły się dwie ogromne plamy ropy naftowej. Nastąpiła awaria lądowego rurociągu. Wyciek zauważono we wtorek, ale nie wiadomo, jak długo trwał. Wolontariusze przeszukują brzeg w poszukiwaniu poszkodowanych zwierząt morskich.

Uchwalając budżet wojska USA na 2016 rok, członkowie Izby Reprezentantów Kongresu USA "polecili" Pentagonowi rozpoczęcie prac nad zmodyfikowaniem lądowych baterii antyrakietowych systemu AEGIS Ashore. Mają one zyskać zdolność do obrony przed samolotami i rakietami manewrującymi. Jedna z takich baterii ma stanąć w Redzikowie w 2018 roku, co oznaczałoby pojawienie się na północy Polski nieoczekiwanej silnej fortecy przeciwlotniczej.