Dostęp do broni w USA

Dostęp do broni w USA

Zaledwie tydzień po apelu prezydenta USA Baracka Obamy grupa demokratów w Kongresie złożyła projekt ustawy zakazującej sprzedaży broni szturmowej, niewiele różniącej się od tej wojskowej. Ale zakaz będzie trudno przyjąć, gdyż nawet w Partii Demokratycznej ma on przeciwników.

Na cztery dni przed zaprzysiężeniem na drugą kadencję prezydent USA Barack Obama przedstawił w środę 23 propozycje ws. zapobiegania przemocy z użyciem broni palnej. Wezwał Kongres do przywrócenia zakazu broni automatycznej typu wojskowego, a także powszechnej kontroli kupujących broń.

Dwie osoby zginęły, a trzecia została ranna, gdy uzbrojony w pistolet półautomatyczny mężczyzna otworzył we wtorek wieczorem ogień na parkingu należącym do college'u w Hazard w Kentucky, na środkowym wschodzie USA - poinformowała miejscowa policja.

Stan Nowy Jork uchwalił we wtorek najsurowszą jak dotąd w USA ustawę o kontroli broni palnej, która ma zapobiegać masowym zabójstwom z jej użyciem. W USA rosną naciski na nowe restrykcje na broń palną po masakrze w szkole w Newtown w połowie grudnia.

Większość Amerykanów popiera proponowane ostatnio restrykcje na broń palną, mające zapobiegać masakrom takim jak w szkole w Newtown w połowie grudnia, gdzie od strzałów szaleńca zginęło 26 osób - wynika z sondażu "Washington Post" i telewizji ABC News.

Nauczyciele z kalifornijskiej szkoły zostali nowymi bohaterami Stanów Zjednoczonych. Gdy w piątek zamachowiec otworzył ogień do uczniów, skłonili napastnika do odłożenia broni. W ataku ranny został uczeń, ale policja zauważa, że wszystko mogło skończyć się o wiele bardziej tragicznie.

Joe Biden, który kieruje akcją amerykańskiego rządu na rzecz zaostrzenia kontroli broni palnej, spotkał się z przeciwnikami restrykcji, z Krajowym Stowarzyszeniem Strzeleckim (NRA) na czele. Biden zapowiedział konkretne inicjatywy administracji w tym kierunku.

Prezydent USA Barack Obama powiedział w wywiadzie nadanym w niedzielę, że ma nadzieję na wprowadzenie nowych przepisów w sprawie kontroli broni w pierwszym roku swej drugiej kadencji. Sceptycznie podchodzi do propozycji, by w szkołach byli uzbrojeni strażnicy.

"NRA ma krew na rękach", "Zabiliście nasze dzieci" - transparenty z takimi hasłami pojawiły się na konferencji prasowej Narodowego Stowarzyszenia Strzeleckiego USA. NRA zabrała głos w sprawie masakry w szkole Sandy Hook. Według niej, przed kolejną tragedią ma zabezpieczyć dzieci silniejsza ochrona szkół. W każdej placówce powinien się znaleźć uzbrojony policjant.

Podczas gdy w Newtown w stanie Connecticut chowano w czwartek kolejne ofiary niedawnej masakry w szkole podstawowej, w Waszyngtonie wiceprezydent Joe Biden zebrał na pierwszym posiedzeniu grupę zadaniową, mającą zająć się problemem przemocy z użyciem broni.

Administracja Obamy chce zmian w kwestii dostępności broni palnej - oświadczył w środę prokurator generalny Eric Holder. To reakcja na piątkową masakrę w Connecticut. Obama powiedział dziennikarzom, że za miesiąc przedstawi propozycje w tej sprawie. Będzie mówił o nich w inauguracyjnym przemówieniu w Kongresie.

Kilka dni po masakrze w Newtown doszło do kolejnej strzelaniny - informuje dziennik "USA Today". W stanie Kolorado mężczyzna zastrzelił trzy osoby, po czym popełnił samobójstwo. Ataki szaleńców wywołały w końcu reakcję Krajowego Stowarzyszenia Strzeleckiego, które od lat lobbuje na rzecz rozszerzenia prawa do noszenia broni. - Jesteśmy w szoku - głosi oświadczenie jego członków.

W masakrze w szkole podstawowej w Newtown, w stanie Connecticut, zginęło 20 uczniów, wśród których było 12 dziewczynek i 8 chłopców. Zginęło też 6 osób dorosłych, którymi były same kobiety - poinformował w sobotę naczelny lekarz sądowy stanu H. Wayne Carver.

Mniejszy dostęp do broni automatycznej, kontrola osób chcących ją kupić i ogólnonarodowy plan walki z przemocą w afroamerykańsko-latynoskich dzielnicach amerykańskich miast - wszystko to zapowiedział w środowy wieczór Barack Obama na spotkaniu z mniejszościami etnicznymi w ramach kampanii wyborczej.

Dostępność do broni w Stanach Zjednoczonych, jej sprzedaż, posiadanie i użycie, regulują prawa poszczególnych stanów. Krajowe Stowarzyszenie Strzeleckie (NRA) ocenia, że na terenie USA obowiązuje ok. 20 tys. przepisów dotyczących dostępu do broni.

Na uczelniach, w szkołach, barach, restauracjach, a nawet w kinie. Strzelaniny w USA zdarzają się często i zgarniają przerażająco wielkie, śmiertelne żniwo. - Te makabryczne cyrki Amerykanie mają ze względu na dostęp do broni różnych ludzi, którzy mają problem z utrzymaniem normy psychicznej i te makabry się od czasu do czasu powtarzają - komentował w TVN24 kryminolog, a zarazem socjolog, dr Paweł Moczydłowski.

W USA stać się właścicielem pistoletu czy karabinu snajperskiego jest łatwo, a będzie jeszcze łatwiej. Izba Reprezentantów Kongresu uchwaliła kolejną ustawę łagodzącą ograniczenia w dostępie do broni palnej. Musi ją jeszcze zatwierdzić Senat i prezydent Baracka Obama.