Terroryzm

Terroryzm

W Nowym Jorku zatrzymano dwie kobiety pod zarzutem przygotowywania zamachu na terytorium USA. Według "New York Timesa" zatrzymane mają związki z Al-Kaidą. Telewizja NBC podała, że rozważały one wiele możliwych celów ataku, w tym na budynki rządowe.

Al-Kaida Półwyspu Arabskiego (AQAP) zaatakowała główne więzienie w Al-Mukalli na południowym wschodzie Jemenu i wypuściła ponad 300 więźniów, w tym jednego ze swych szefów - poinformowały jemeńskie źródła w siłach bezpieczeństwa. Tymczasem w Adenie, który próbują przejąć bojownicy Huti, doszło wczesnym popołudniem do desantu kilkudziesięciu żołnierzy. Nie wiadomo jednak, kim są - donosi Reuters.

Dr Adam Balcer, dr Ewa Szczepankiewicz-Rudzka, prof. Bogusław Zagórski, Kacper Rękawek, prof. Robert Borkowski i dr Wojciech Szewko odpowiadają na pytania dotyczące zamachu w Tunisie.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun i Rada Bezpieczeństwa ONZ potępili środowy zamach na muzeum Bardo w Tunisie. Biały Dom zaoferował pomoc władzom Tunezji w ustaleniu okoliczności zamachu.

Premier Tunezji Habib Essid poinformował, że w zamachu zginęło 21 osób, a nie jak wcześniej podawano 22. Do tej pory zidentyfikowano 20 zabitych. Premier powiedział, że w zamachu na Muzeum Bardo zginęło 5 Japończyków, 4 Włochów, 2 Hiszpanów, 2 Kolumbijczyków, Francuz, Australijczyk i jeden Polak. Wcześniej informowano, że w zamachu mogło zginąć kilku obywateli Polski. 44 osoby zostały ranne. Japoński rząd twierdzi jednak, że w zamachu zginęła trójka ich obywateli.

Bośniackie służby we współdziałaniu ze szwedzką i holenderską policją zatrzymały w piątek pięć osób podejrzewanych o skonstruowanie bomby i zamiar przeprowadzenia w niedalekiej przyszłości zamachu gdzieś w Europie. Wśród nich znalazł się Szwed arabskiego pochodzenia, który próbował wyjechać z Bośni.

Prymitywne domostwo wysoko w górach, z dala od cywilizacji, życie w otoczeniu rodziny i garstki najbliższych współpracowników. W takim miejscu spędzał całe miesiące, a nawet lata Osama bin Laden. Dzięki ujawnionym zdjęciom palestyńskiego fotografa wykonanym w 1996 r. po raz pierwszy można się przyjrzeć liderowi Al-Kaidy z czasów, gdy rozpoczynał przygotowania do swojej krucjaty przeciwko Stanom Zjednoczonym.

Brytyjska Izba Gmin jednogłośnie przyjęła m.in. wprowadzenie możliwości zablokowania wjazdu do Wielkiej Brytanii oraz uniemożliwienia wyjazdu z kraju osobom podejrzanym o działalność powiązaną z terroryzmem.

Pięć osób, w tym troje Europejczyków, zginęło w nocy z piątku na sobotę w rezultacie ostrzelania przez niezidentyfikowanych napastników restauracji znajdującej się przy ruchliwej ulicy w centrum Bamako, stolicy Mali. Co najmniej osiem osób zostało rannych - poinformowała policja.

W kanadyjskim parlamencie odbyło się pierwsze przesłuchanie policjantów, którzy uczestniczyli w akcji pościgowej i obławie na zamachowca, który 22 października ubiegłego roku zabił w Ottawie żołnierza. Zaprezentowano też po raz pierwszy nagranie video, w którym Michael Zefaf-Bibeau tuż przed zamachem mówił o powodach, dla których zamierza dokonać zbrodni.