Terroryzm

Terroryzm

Wśród ofiar piątkowego ataku w Monachium nie ma polskich obywateli - poinformował w sobotę rano dyrektor biura prasowego ministerstwa spraw zagranicznych, Rafał Sobczak. Jak dodał, taką informację polskim służbom konsularnym przekazała niemiecka policja. Wcześniej szef MSZ Witold Waszczykowski powiedział TVN24, że nic nie wskazuje na to, by w tej tragedii ucierpieli Polacy. Zarówno on i jak i premier Beata Szydło przekazali niemieckim władzom kondolencje.

Norwegia oddała hołd 77 ofiarom zamachu dokonanego pięć lat temu przez prawicowego ekstremistę Andersa Behringa Breivika. Premier kraju Erna Solberg powiedziała, że 22 lipca 2011 roku "należy do najciemniejszych dni w historii Norwegii".

Wszystkie 84 ofiary śmiertelne ataku terrorystycznego w Nicei z 14 lipca zostały zidentyfikowane - poinformowały władze francuskie. Bilans zabitych nie zmienił się od zamachu, ale kilkanaście osób pozostaje w stanie krytycznym.

W 2015 roku w zamachach terrorystycznych w UE zginęło 151 osób - wynika z opublikowanego raportu Europolu. Agencja ostrzega, że zagrożenie ze strony ekstremistów rośnie, a dżihadyści z IS prawdopodobnie będą 'kłaść większy nacisk" na ataki za granicą.

Detonatory, ładunki wybuchowe i dowody tożsamości na różne nazwiska znalazła francuska policja podczas przeszukania w mieszkaniu domniemanego 23-letniego dżihadysty w regionie paryskim - podała stacja radiowa Europe1. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany.

Tunezyjczyk Mohamed Lahouaiej Bouhlel, który w Dzień Bastylii wjechał ciężarówką w tłum na promenadzie w Nicei zabijając 84 osoby, kilka godzin wcześniej dzwonił do swojego brata i wysłał mu swoje zdjęcie wśród tłumu ludzi - przyznał jego brat w rozmowie z agencją Reutera. Jak twierdzi, na zdjęciu Mohamed miał wyglądać na "bardzo szczęśliwego".

- Dostępne są cele, broń i samochody. Zabijajcie ich, plujcie im w twarz i rozjeżdżajcie - to fragment jednej z licznych odezw dżihadystów, wzywających do zabijania obywateli państw Zachodu. Terroryści już wiele razy sugerowali użycie samochodu do zabijania, ale pomimo szeregu incydentów nikomu nigdy nie udało się to w pełni - aż do wczoraj.

- Na szczęście mój brat, moja mama i ja czujemy się dobrze, ale niektórzy z naszych przyjaciół nie mieli takiego szczęścia. Właśnie ich operują. To bardzo ciężkie, straszna trauma - powiedziała agencji Reutera 20-letnia kobieta w jednym z nicejskich szpitali. Świadkowie zamachu mówią o wielkiej panice w tłumie i "latających ciałach" wyrzuconych w powietrze przez szarżującą ciężarówkę.

Francuskie władze poinformowały o zidentyfikowaniu dowódcy islamistów, którzy 13 listopada ubiegłego roku dokonali zamachów terrorystycznych w Paryżu. Nazwiska zidentyfikowanego nie ujawniono - informuje w środę Reuters.

Syryjski odłam Al-Kaidy zamieścił w sieci wyjątkowe nagranie swojego uderzenia na pozycje sił rządowych w okolicy Aleppo. Filmowany z drona atak może przywodzić na myśl sceny z gier komputerowych. Nacierające wozy opancerzone, eksplozje i uciekający żołnierze.

Z powodu zagrożenia bombowego boeing 747 izraelskich linii lotniczych El Al lecący z Nowego Jorku był eskortowany przez francuskie, szwajcarskie i bułgarskie myśliwce. Maszyna ostatecznie wylądowała bezpiecznie we wtorek na docelowym lotnisku w Tel Awiwie. Na pokładzie nie znaleziono materiałów wybuchowych.

W sobotę wchodzi w życie ustawa o działaniach antyterrorystycznych. Według rządu ma ona podnieść efektywność działania polskiego systemu antyterrorystycznego, zwiększyć bezpieczeństwo obywateli i doprowadzić do lepszej koordynacji służb.