Szwajcaria

Szwajcaria

Tło dla linoskoczka, morze mgieł czy naturalny filtr dla promieni słonecznych. Takie oblicze potrafią mieć mgły w Szwajcarii.

Pas Mlecznej Drogi lśni na nocnym niebie. Takiego widoku próżno szukać na ulicach miasta, ale ujrzeć można go nie tylko w obserwatorium. Fotoreporter zarejestrował go na szczycie alpejskiego szczytu. To jednak niejedyny pejzaż, jaki może urzec tam turystę. Zapraszamy na szwajcarski Stanserhorn!

Nawet miesiąc nie będą kursowały pociągi między Zurychem a Bazyleą - poinformowały szwajcarskie koleje SBB. Mniej więcej tyle potrwa usunięcie nawet 3 tys. m sześciennych skał, które osunęły się ze zbocza na fragment torów. Ponadto geolodzy obawiają się, że dojdzie do kolejnego osunięcia.

Śnieg w czerwcu jest możliwy, zwłaszcza wysoko w górach. Ale aż kilka metrów w ciągu doby? Tego nikt się nie spodziewał. Południowa Szwajcaria została sparaliżowana przez obfite opady. Przełęcz Nufenen blisko granicy z Włochami jest nieprzejezdna, przy jej odśnieżaniu od rana pracują pługi.

Dwudniowa podróż 122-letniej szwajcarskiej fabryki dobiegła końca. W środę ważący 6200 ton zabytek, jeden z symboli Zurychu, znalazł się w miejscu, do którego miał trafić - na teren położony 60 m na zachód od swojej dotychczasowej lokalizacji. Fabrykę uratowano w ten sposób przed rozbiórką.

Rząd szwajcarski podjął w środę decyzję o tymczasowym przywróceniu kwot dla pracowników z ośmiu nowych państw członkowskich UE - Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Słowenii, Słowacji i Węgier. Unia Europejska zareagowała krytycznie.

Lawina o szerokości 60 metrów zeszła niespodziewanie w szwajcarskim ośrodku narciarskim. W środę rozpoczęto akcję poszukiwawczą, podczas której nikogo nie odnaleziono. A doniesienia świadków są sprzeczne: jedni twierdzą, że widzieli jak żywioł porywa narciarzy, inni zapewniają, że nikogo na miejscu nie było.

Fantastyczne, lśniące lodowymi soplami drzewa i auta na promenadzie w szwajcarskim Versoix wyglądają jak wystawa prac po konkursie rzeźby lodowej. Jednak to nie rzeźbiarze tu się mierzyli. Spektakularną postać promenadzie nad Jeziorem Genewskim nadała zima.

Przed siedzibą Międzynarodowej Federacji Hokeja (IIHF) w Zurychu półnagie Ukrainki wzywały do odebrania Białorusi prawa do organizacji mistrzostwa świata w 2014 roku. Nie zważając na trzaskający mróz, aktywistki FEMEN rozegrały symboliczny mecz hokeja.

Po trzech godzinach blackoutu udało się przywrócić zasilanie w Zurychu. Przed południem doszło tam do wielkiej awarii, w wyniku czego stanęły tramwaje, wyłączyły się sygnalizatory świetlne, prądu nie było w biurowcach, sklepach i domach mieszkalnych.

Obficie padający śnieg staje na drodze uczestnikom Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, które rozpoczyna się jutro. Ostatniej nocy spadło go tam 40 cm, a przydrożne zaspy mają miejscami ponad 2,5 metra. Zaniepokojone sytuacją pogodową władze wysłały na ulice wojsko, by odśnieżyły miasto przed przyjazdem ponad 2,6 tys. polityków, biznesmenów, naukowców i działaczy społecznych.

Philipp Hildebrand zrezygnował z zajmowanego stanowiska szefa Szwajcarskiego Banku Centralnego ze skutkiem natychmiastowym. To efekt niejasności związanych z interesami żony bankiera. Szwajcarskie media podkreślały, że mogło dojść do złamania tajemnicy bankowej przez byłego szefa SBC.