Słowacja

Słowacja

Transport w zachodniej i północnej części Republiki Czeskiej, a także na Słowacji, został w piątek po południu sparaliżowany przez nagły atak zimy. Śnieżyce, wiatr o prędkości huraganu oraz połamane drzewa spowodowały kilkanaście kolizji i blokad na ważnych szlakach komunikacyjnych.

Słowacka policja poinformowała w czwartek o zatrzymaniu siedmiu mężczyzn - sześciu Słowaków i Czecha - podejrzanych o planowanie sprzedaży bliżej nieokreślonego materiału radioaktywnego.

Opady śniegu i silny wiatr utrudniają transport na północy Czech i Słowacji. Na drogach, głównie w górach, tworzą się zaspy, a jezdnię pokrywa warstwa śniegu lub błota śnieżnego. Służby drogowe w obu krajach apelowały w piątek do kierowców o ostrożność.

Krytyczna sytuacja panuje w słowackich szpitalach, z których w ramach protestu przeciw zbyt niskim zarobkom zwolniła się część personelu lekarskiego. W całym kraju brakuje kilkuset lekarzy.

Zdymisjonowany słowacki minister obrony Lubomir Galko ujawnił kulisy afery podsłuchowej, w której wywiad i kontrwywiad miały szpiegować przedstawicieli miejscowych mediów, a także obserwować premier Ivetę Radiczovą.

Słowaccy dziennikarze twierdzą, że padli ofiarą działań wywiadu wojskowego, który miał podsłuchiwać pracowników lewicowego dziennika "Pravda" oraz szefa telewizji informacyjnej TA3.

Premier Słowacji Iveta Radiczova ogłosiła, że całkowicie odejdzie z polityki po przedterminowych wyborach parlamentarnych, wyznaczonych na 10 marca 2012 roku - podały w piątek media w Bratysławie.

Słowacki parlament zatwierdził w czwartek reformę Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF). W ten sposób kończy się proces jej ratyfikacji przez wszystkie państwa strefy euro. Wcześniej parlament wyznaczył datę przedterminowych wyborów parlamentarnych na 10 marca. Był to warunek poparcia reformy EFSF przez główną partię opozycyjną SMER-SD.

Słowackie partie koalicji rządzącej osiągnęły w środę porozumienie z opozycyjną partią SMER-SD Roberta Fico w sprawie ratyfikacji reformy Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) - poinformowała telewizja TA3. Drugie głosowanie w parlamencie w tej sprawie odbędzie się najpóźniej w piątek.

Po kolejnym odstrzale niedźwiedzia w okolicy położonej w Tatrach słowackiej miejscowości Niżne Hagi, organizacja ekologiczna WWF apeluje o podejmowanie mniej radykalnych rozwiązań wobec dzikich zwierząt. Tym razem zabito niedźwiedzicę, która uprzykrzała życie mieszkańcom, grzebiąc w koszach z odpadkami.

Na ulice Pragi, która od weekendu zmaga się z wyjątkowymi upałami, we wtorek, po raz pierwszy w tym roku, wyjechały polewaczki. Rozpryskiwana z cystern woda ma przynieść mieszkańcom nieco ulgi, gdy temperatura przekracza 33 stopnie. Na Słowacji nie jest lepiej. Tam też temperatury biją rekordy.

Wycie 330 syren alarmowych ostrzegających przed skażeniem radioaktywnym wywołało panikę w 20 kilometrowej strefie bezpośredniego zagrożenia wokół słowackiej siłowni jądrowej w Trnavie w Jaslovskich Bohunicach na zachodzie Słowacji. Po kilku godzinach zamieszania alarm odwołano. Syreny włączono przez pomyłkę.

Słowackie wojsko nie jest w stanie przetrwać na współczesnym polu walki - przyznało ministerstwo obrony w Bratysławie we wnioskach do raportu oceniającego potencjał sił zbrojnych kraju. Z powodu permanentnego niedofinansowana armia południowego sąsiada Polski jest kompletnie przestarzała, niewystarczająco wyszkolona i nawet nie posiada odpowiedniej ilości amunicji.

Po ulewnych deszczach poziom rzek na północy Czech wzrósł niebezpiecznie. W dwóch czeskich krajach (województwach) ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Podtopienia po gwałtownych burzach wystąpiły również na Słowacji.

Gwałtowne burze, które przeszły w nocy z wtorku na środę nad Słowacją, sprawiły, że w położonym na północy kraju mieście Czadca władze ogłosiły stan klęski żywiołowej.